Při rekonstrukci přijde vhod vrtací nebo bourací kladivo
Zařídit bydlení, se kterým budete ve všech ohledech spokojeni, to často znamená vrhnout se do oprav, rekonstrukcí a budování. Někdo k tomuto účelu využije služeb odborníků, spousta lidí si ale ráda své obydlí upraví svépomocí. Podmínkou dobrého výsledku je mimo jiné i odpovídající vybavení v podobě nářadí. Vrtací nebo bourací kladivo pomůže s demoličními pracemi.
Vrtací i bourací kladivo se těší poměrně velkému zájmu uživatelů, a to zejména u těch, kterým klasická vrtačka nevyhovuje, nejvíce po stránce komfortu při používání, zpravidla je totiž toto nářadí méně hlučné a také méně vibruje, tudíž se s ním snadněji pracuje. Chcete-li s klasickou příklepovou vrtačkou pracovat rychle a účinně, je nutné na ni tlačit, s vrtacím nebo bouracím kladivem to neplatí.
Vrtací, bourací i kombinované kladivo
Princip práce tohoto kladiva vychází z úderného mechanismu, který pohání vpřed vrták nebo dláto, čímž je zajištěno, že kladivo stačí bez tlačení pouze přiložit ke zdi, aby pracovalo. Základně lze kladiva určená pro speciální rekonstrukční práce rozlišit na:
- vrtací kladiva
- bourací kladiva
- kombinovaná kladiva
Vrtací kladivo připomíná zmiňovanou příklepovou vrtačku, oproti ní však obvykle disponuje vyšším výkonem a rychlostí vrtání, jehož lepší výsledky zajišťují především speciální vrtáky a systém jejich upínání. V konečném důsledku to ovlivní maximální využití funkce příklepu. Bourací kladivo slouží k sekání (mají minimální otáčivý pohyb), někdy je proto možné se setkat i s označením sekací, do něhož ovšem spadají spíše kladiva nižší hmotnostní kategorie. Poslední typem je kombinované kladivo, které disponuje oběma funkcemi, tedy vrtáním i sekáním pro bourání. Tyto univerzální varianty jsou vhodnější spíše pro využití při lehčích pracích.
Čemu věnovat pozornost při výběru kladiva?
Před výběrem kladiva je vhodné promyslet především účel využití, od kterého lze následně odvíjet nároky na jednotlivé vlastnosti. Základním parametrem pro výběr vrtacího i bouracího kladiva je jeho hmotnostní třída, kterou lze rozdělit na nižší (cca 3 kg), střední (cca 6 kg) a nejtěžší (cca 15 kg a více), pro běžné hobby využití postačí maximálně střední. Dále energie úderu v joulech (pro domácí použití se doporučuje okolo 3 J), způsob upínání (SDS plus či SDS max) a samozřejmě příkon – základní kladivo, to je zhruba 600 až 800 W. U kombinovaných variant se zaměřte na hmotnostní třídu, nedoporučuje se pořizovat toto univerzální kladivo nad 10 kg, v takovém případě je lepší jednoúčelové. Nezapomínejte samozřejmě na celkové zpracování a ergonomii, která se plně podílí na tom, jak se bude s vrtacím nebo bouracím kladivem pracovat.
Vrtací nebo bourací kladivo ocení všichni, kdo se chystají ve svém obydlí vykonat změny vyžadující určité demoliční práce. Na ty obvykle běžná vrtačka nestačí. Upřednostňujete-li mobilní varianty nářadí, je na trhu k dostání i aku kladivo. Na závěr se můžete podívat na stručný přehled orientačních cen jednotlivých typů:
Vrtací kladivo (cca 800 W, 2 J) začíná na ceně okolo 1000 Kč. |
Bourací kladivo (cca 800 W, 3 kg) začíná na ceně okolo 1500 Kč. |
Kombinované kladivo (800 W, 3 J) začíná na ceně okolo 2300 Kč. |
Diskuse k článku
Pavel Novotný
PT
Petr Cigánek