Praktické rady na opravu a čištění spár v koupelně
Nové koupelny vypadají díky zářivě bílým spárám čistě a honosně. Bohužel, jsou to právě spáry, na kterých se jako první odrazí zub času společně s působením nadměrné vlhkosti. Po několika letech se promění v zašlou, šedivou a bohužel i plísněmi zanesenou stavební hmotu, která úroveň koupelny viditelně degraduje. Existují různé způsoby, jak vyčistit spáry v koupelně, aby opět zářily novotou. V některých případech však nezbývá nic jiného, než spáry mezi obklady a dlažbami odstranit a koupelnu kompletně vyspárovat znovu.
Díky pravidelné údržbě vydrží spáry delší dobu čisté
Pokud chcete, aby v nově realizované koupelně vydržely spáry čisté co nejdelší dobu, věnujte náležitou pozornost údržbě a souvisejícím preventivním opatřením. Spáry doporučujeme jednou za čas vyčistit v rámci pravidelného úklidu koupelny speciálním prostředkem na čištění spár, a to i v případě, kdy nebudou viditelně zanesené. Prostory mezi obklady a dlaždicemi se tím dezinfikují a zabrání se riziku výskytu plísní a šíření mikroorganismů.
K degradaci spár dochází obvykle v koupelnách, ve kterých je vysoká vlhkost dlouhou dobu, a to z důvodu nedostatečné cirkulace vzduchu. Základním preventivním opatřením je tak časté větrání. Pokud máte v koupelně okna, pravidelně je po sprchování či koupání otevírejte. Zajistíte rychlou obměnu vlhkého vydýchaného vzduchu za čerstvý.
Nemáte-li v koupelně žádné okno, nenechávejte místnost dlouhodobě uzavřenou. Doporučujeme během dne nebo alespoň po sprchování či koupeli nechat dveře do koupelny nějakou dobu otevřené. Základním předpokladem pro zajištění kvalitní cirkulace vzduchu je instalace dostatečně výkonného ventilátoru opatřeného ochrannou větrací mřížkou. Moderní systémy ventilace jsou vybaveny senzorem vlhkosti, a tak se spínají automaticky podle potřeby.
Zamezte hromadění vody na podlaze
Spáry dostávají nejvíce zabrat v místech, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Kromě obkladů v okolí vany či sprchového koutu jsou proto na degradaci nejnáchylnější spáry mezi dlaždicemi na podlaze. Z toho důvodu je žádoucí zamezit hromadění vody na podlaze, a to pomocí dostatečného vyspádování a montáže podlahové vpusti s adekvátním průtokem vody.
Kvalitní podlahová vpust Alcaplast zajistí bezproblémový odtok vody
V moderních koupelnách se stále častěji používají bezvaničkové sprchové kouty, u kterých je odvod vody řešený instalací podlahového žlabu. V takovém případě je velmi důležité zvolit vhodný typ žlabu, který vyniká velkým průtokem vody a snadnou demontáží pro bezproblémové čištění. Mezi přední české výrobce podlahových žlabů patří břeclavská společnost Alcaplast, která vyvinula moderní typ podlahových žlabů s dvojitou zápachovou uzávěrou. Sifon se zdvojenou zápachovou uzávěrou se snadno čistí až po odpadní trubku a zajistí rychlý odtok vody i při nižší frekvenci čištění. Díky tomu nebudou spáry mezi dlaždicemi v prostoru sprchového koutu dlouhodobě vystavovány přímému kontaktu s vodou a zachovají si svůj původní vzhled po dlouhou dobu.
Jak opravit vypadlé spáry mezi dlaždicemi
Pokud ve vaší koupelně došlo k vydrolení či vypadnutí spár mezi obklady či dlažbami, nemá cenu problém řešit „zaplácnutím“ spárovací hmotou. Brzy by totiž došlo k opětovnému vydrolení. V takovém případě je namístě popřemýšlet o kompletním přespárování, díky kterému nebudete muset problém řešit dalších několik let. Spáry pak budou opět zářit novotou a odpadne vám i starost s náročným čištěním. Pro odstranění starých spár použijte speciální nůž, dejte si pozor na to, abyste nepoškodili povrch obkladových materiálů nebo dlažby. Odstraňte zbytky spárovací hmoty a prázdný prostor vysajte či vyfoukejte. Následně se pusťte do nanášení nové spárovací hmoty.
Spárování však provádějte ve chvíli, kdy jsou dlažba či obklad a podkladová vrstva důkladně vysušené. V prostorách s nadměrnou vlhkostí použijte kvalitní spárovací hmoty na bázi silikonu, které odolají nadměrnému zatížení i vlhkosti. Kvalitní stavební chemie obsahuje i speciální složky s antibakteriálními vlastnostmi, které zabraňují vytváření plísní. Počítejte však s tím, že odolnost proti vzniku plísní působí jen určitou dobu, po několika letech se může začít tvořit plíseň i u takového spárování. Jakmile obklady či dlažby zaplníte spárovací hmotou, spáry dokonale vyhlaďte houbou a nechejte vytvrdnout.
Renovujete spáry? Rovnou se pusťte do rozsáhlejší rekonstrukce
Pokud jste se odhodlali ke kompletnímu zhotovení nových spár v koupelně, je namístě popřemýšlet i nad dalšími stavebními úpravami, které posunou vaši koupelnu o úroveň výš. Máte-li například v koupelně klasický typ volně stojící toalety, zvažte možnost pořízení předstěnových instalačních systémů pro ukotvení závěsného klozetu. Splachovací mechanismus bude ukrytý ve zdi, a tak bude čištění podstatně snazší a celistvý design koupelny nebude ničím narušen. Okolí závěsné toalety opatřete obklady a vyspárujte klasickým způsobem.
3 tipy na čištění a renovaci zašlých spár
Zdá se vám odstranění starých spár příliš komplikované, přesto byste zašlé spáry chtěli alespoň částečně oživit a vrátit jim původní vzhled? Pak se můžete pustit do jejich renovace nebo čištění. Čištění se obvykle provádí pomocí speciálních chemických čističů na spáry, existují však i alternativní metody.
1. Renovace spár pomocí barvy na spáry
Jednou z možností, jak původní zašlé spáry renovovat, je opatřit je speciálním nátěrem. Na trhu narazíte na barvy v různých odstínech, které se pomocí tenkého štětečku nanáší přímo na očištěné a vysušené spáry. Pokud tak původní bílé spáry zešedly a už se nedají vybělit, zářivé bílou barvu jim vrátíte právě nanesením nového nátěru, který původní vrstvu překryje.
2. Parní čištění zašlých spár
Účinným, šetrným a současně rychlým způsobem obnovení zašlých spár je jejich důkladné vyčištění pomocí páry. Využívá se k tomu speciální parní čistič, který je na rozdíl od abrazivních a chemických čističů šetrnější ke spárovacím hmotám i obkladům či dlaždicím. Vysoká teplota spolehlivě odstraní usazené nečistoty, navíc si poradí i se vznikající plísní nebo vodním kamenem. Při práci s parním čističem buďte obezřetní při manipulaci v okolí dřevěného koupelnového nábytku nebo zárubní. Vysoká vlhkost a teplota by mohla tyto povrchy poškodit.
3. Ocet, sodu nebo bělidlo nemíchejte
Pro čištění špinavých, zešedlých nebo plísní zanesených spár v koupelně můžete použít i řadu přípravků, které máte běžně doma. Spáry můžete čistit například octem, jedlou sodou nebo bělidlem. Tyto prostředky byste však neměli míchat dohromady. Například při smíchání kyseliny octové s chlorem dochází k vytváření plynného chloru, který je jedovatý. Jeden z výše zmíněných prostředků naneste na spáry a vydrhněte kartáčem, drobné nečistoty pak dočistěte starým zubním kartáčkem. Nechejte chvíli působit a opláchněte čistou vodou.
Než se pustíte do čištění spár v koupelně, zhodnoťte jejich stav. Možná zjistíte, že než pracně čistit či dočasně opravovat staré spáry bude jednodušší je kompletně předělat. Sáhnete-li při čištění po běžných kuchyňských prostředcích, například po octu, sodě nebo bělidlu, nemíchejte je dohromady. Vyhnete se riziku chemické reakce, která by vás mohla při manipulaci ohrozit.
Diskuse k článku