Pouštíte se do pěstování rajčat na balkoně? Vyhněte se častým chybám
Rádi byste si sami vypěstovali čerstvou zeleninu plnou chuti a bez chemie, ale žijete v bytě a k dispozici máte jen balkón? Nezoufejte – i balkony a terasy poskytnou plnohodnotné zázemí pro pěstování mnoha druhů zeleniny i ovoce. Skvělým příkladem jsou některé druhy rajčat, které jsou pro balkonové pěstování jako stvořené. Pěstování rajčat na balkoně je oblíbené, nese však s sebou i různá úskalí. Seznamte se s nejčastějšími chybami pěstování rajčat a v budoucnu se jim vyhněte.
Pro nedostatek fosforu rostlina uhyne
Často se stává, že rajčata uhynou brzy po vysazení. Může za to nedostatek fosforu, který je pro zdravý růst rajčat naprosto zásadní. Pokud má rostlina fosforu nedostatek, uhyne. Ve kvalitním substrátu se nachází dostatek fosforu, problém však je v tom, že jej rostlina nedokáže při nízkých venkovních teplotách přijmout.
Z toho důvodu je velmi důležité potlačit své nadšení a rajčata na balkon umístit až ve chvíli, kdy budou teploty dostatečně vysoko nad nulou. Problematické mohou být i noční mrazíky. Pro výsadbu se rozhodněte podle teploměru na balkóně, ne podle data v kalendáři. Teploty na balkoně totiž závisí na lokalitě, výšce i orientaci.
Rajčata vysaďte ve správný čas - dejte si pozor na chladné dny
Po silné zálivce rajčata popraskají
Až vaše rajčata začnou plodit, dejte si pozor, aby plody nerostly příliš rychle. Často se totiž stane, že se při rychlém růstu objeví malé trhliny a praskliny. Ty sice výrazně neovlivňují chuť plodu, ale jsou náchylné vůči napadení houbami a bakteriemi. K popraskání rajčat dojde zpravidla ve chvíli, kdy na několik dní (třeba během dovolené) přestanete se zaléváním, a poté rostlinu obdarujete bohatou zálivkou. Chcete-li předcházet výskytu trhlin na rajčatech, zalévejte je pravidelně. Dojde-li k delší pauze mezi intervaly zalévání, buďte s množstvím vody opatrní.
Za hnědnutí spodní části rajčat může nedostatek vápníku
Při pěstování rajčat na balkóně se může stát, že plody začnou ze spodní části hnědnout až černat. Jedná se o problém odborně označovaný jako abiotická nekróza. Příčinou je nedostatek vápníku v rajčatech, ke kterému dochází z důvodu vysokých či nízkých teplot, nepravidelné zálivky nebo použití dusíkatých hnojiv. Abiotické nekróze předejdete, budete-li rajčata pravidelně zalévat a nikdy nenecháte zcela proschnout kořenový systém rostliny. O zadržení závlahy se postará například mulčovací kůra, kterou doporučujeme používat i při balkonovém pěstování rajčat.
Objevily se skvrny na rajčatech? Na vině je ostré sluneční záření
Zejména na jižně orientované balkóny dopadá během letních dnů velké množství ostrých slunečních paprsků. Rajčata dostatek slunečního záření potřebují, pokud jsou však vystaveny silnému slunci, na plodech se objeví viditelné bílé nebo žluté skvrny. Pokud na rajčatech na tyto skvrny narazíte, přesuňte rostliny na místo, které bude alespoň částečně zastíněné. V případě balkonů se může jednat o prostor v některém z rohů. Řešením je také vytvoření přístřešku, který ochrání rostliny před silnými slunečními paprsky.
Houby v půdě infikují rajčata
V půdě se běžně vyskytuje mnoho druhů hub. Některé jsou neškodné, jiné se mohou přenést na rajčata a poškodit je. Houby se zpravidla vyskytují v teplém a vlhkém prostředí. Dobré podmínky jim zajistíte v případě, odvádí-li substrát vodu pomalu, případně nemá na dně žádné odtokové otvory. Hniloba v půdě může nenávratně poškodit jak zelená rajčata, tak ty zralá. Riziku napadnutí plodů houbami se vyhnete tak, že zajistíte dostatečné odvádění vlhkosti ze substrátu. Současně nedovolte, aby se plody dotýkaly zeminy. Za tímto účelem je můžete navazovat nebo podepírat.
Pokud si riziko nejčastějších problémů spojených s pěstováním rajčat na balkoně uvědomíte, snadno jim v budoucnu předejdete. A pokud ještě nevíte, pro jaký druh se rozhodnout, přečtěte si pokračování článku. Představujeme v něm několik zajímavých odrůd rajčat, které si můžete v sezóně 2020 vysadit i vy.
ZAJÍMAVÉ ODRŮDY RAJČAT PRO ROK 2020
Další článek zaměřený na pěstování rajčat:
Zdroje obrázků: Flickr.com - NY State IPM, Oregon State University
Diskuse k článku