Pokládka dřevěné podlahy
Dřevěné podlahy jsou nadčasovou podlahovou krytinou, která nepodléhá žádným trendům a je stále více a více vyhledávanější, a to i v dnešní době moderních technologií. Je to z důvodu nenahraditelnosti a rozmanitosti dřeva, kdy každé prkno je osobité a unikátní.
Nejpoužívanější způsoby pokládky dřevěné podlahy jsou tři:
- podlaha šroubovaná na dřevěný rošt
- pokládka celoplošným lepením
- pokládka plovoucím způsobem
Ale než přijde na řadu samotná pokládka dřevěné podlahy, je potřeba dodržet několik obecných zásad, které jsou pro kvalitu pokládky nezbytné. Velice důležité je, aby se teplota v místnosti, kde pokládku provádíme, pohybovala okolo 20 °C. Vlhkost místnosti by se měla pohybovat mezi 50 a 60 %. Dřevěné podlahy by se měly minimálně 48 hod nechat aklimatizovat v místnosti, kde se bude pokládka provádět.
Také byste měli zkontrolovat kvalitu podkladu. Ten by měl být suchý, pevný a rovný. Maximální nerovnosti by měly být do 2 mm. Všechny větší nerovnosti se musí zahladit běžně prodávanými stěrkovými hmotami.
Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt
Jedním ze způsobů pokládky dřevěné podlahy je montáž šroubováním na rošt. Tento typ pokládky má kořeny v dávné minulosti. Dnes se touto metodou pokládají převážně široká masivní prkna. Podle konstrukční výšky můžete zvolit jednoduchý či dvojitý typ roštu. Vyrovnejte veškeré nerovnosti podkladu a umístěte na něj zvukovou izolaci.
Na takto připravený povrch přišroubujeme latě, jejichž rozteč je určena rozměry dané podlahy. Na rošty se postupně přišroubují podlahové dílce, přičemž první řada je položena drážkami ke zdi a začíná 15 mm od stěny, čehož docílíme pomocí klínků.
Další řady šroubujeme s předvrtáním šikmo do pera. Pokud chcete omezit vrzání podlahy, je možné styk hranolu a prkna přilepit pružným PU lepidlem. Poslední řada je přivrtána shora k podlaze. Po podlaze můžete ihned chodit.
Pokládka celoplošným lepením
Tento způsob pokládky je možný pouze díky moderním technologiím v oblasti lepidel. Základem montáže podlahy celoplošným lepením je co možná nejlepší rovinnost a pevnost. Druhou důležitou věcí je kvalitní lepidlo od renomovaného výrobce, které je určené přímo na lepení masivních podlah. Volba lepidla závisí na typu podlahy.
Lepidlo nanášíme ozubenou stěrkou, která dávkuje dané množství. Bezprostředně po jeho nanesení pokládáme podlahové dílce. Po pokládce bychom měli prkna zatížit. Podlahu je možné používat za 24 hodin.
Pokládka plovoucím způsobem
Montáž pokládky plovoucím způsobem je poměrně moderním typem a pokládají se tak převážně třívrstvé dřevěné podlahy, které mají oproti celomasivním podlahám větší tvarovou stability ve vztahu ke změnám teplot a vlhkosti.
Opět začneme položením parotěsné folie, kterou překryjeme korkovou podložkou. Poté můžeme přistoupit k samotné montáži podlahy. Tento typ pokládky se provádí pomocí ocelových spon, které jsou vkládány do drážek na spodní straně prken.
Na tyto spony následně připevňujeme další prkna. Spony nám přitáhnou prkna k sobě. Podlaha není pevně spojena s podkladem, dalo by se říci, že „plave" nad povrchem, proto ji říkáme plovoucí. Podlahu lze používat ihned po pokládce.
Diskuse k článku