Podzimní hnojení: vše, co vaše zahrada potřebuje
Příroda se vydala ze všech sil, a teď je na zahrádkářích, aby ji připravili na další sezónu. I když se příroda pomalu chystá k zimnímu spánku, je třeba věnovat jí pozornost jak podzimním úklidem, tak posledním hnojením. Rostliny, kterou zůstávají v zemi, tak dostanou potřebnou dávku živin pro přečkání krutých časů, půda bez rostlin pak bude lépe připravena na jarní zápřah.
Na podzim je třeba do půdy dodat organické látky, které chrání před mrazy a zlepší její fyzikální vlastnosti. Vybírejte proto hnojiva s vysokým obsahem vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku.
Podzimní péče o půdu
Ideálním obdobím pro podzimní hnojení je druhá polovina října, případně začátek listopadu. Zemědělci mu přikládají velký význam a rozhodně ho nepodceňují už jen proto, že je účinnější, než jarní hnojení. Přes zimu mají látky spoustu času na vsakování se a pronikání do hlubších vrstev půdy, než když je na jaře spláchnou deště.
Jediný rozdíl v péči o okrasnou a užitkovou zahradu je ten, že na prvně zmíněné se nehodí dusíkatá hnojiva, která by podporovala před zimou nežádoucí růst.
Hnojení na podzim
Okrasná zahrada
Dusík v půdě podporuje zdravý zelený vzhled a rychlost růstu keřů, okrasných dřevin i menších rostlinek. Nová pletiva by ale sežehl první mráz a celou rostlinu poškodil. S hnojením proto začněte dříve, než u zbytku zahrady, aby vše stihly vstřebat a připravit se na zimu.
Existují speciální hnojiva pro jehličnany nebo trvalky, obávat se ale nemusíte ani v případě, že použijete univerzální podzimní hnojivo.
Užitková zahrada
Půda v této části byla namáhána mnohem více, proto také zaslouží bohatší péči. V půdě je potřeba podpořit tvorbu humusu. Hnojivo rozhoďte rovnoměrně, ne jen ke kmenům stromů, u těch starších a rozměrnějších vykopejte i díry, aby se hnojivo dostalo opravdu až ke kořenům. Pozor dejte také na to, aby půda nebyla zcela vyschlá, vhodnější je období po dešti.
Pro užitkovou zahradu vyžijte léty prověřený kravský a koňský hnůj, který se dá sehnat i ve formě dobře rozpustného granulátu. Dávku fosforu pak půdě dodáte prostřednictvím slepičinců.
O úrodnost se pak v nadcházející sezoně bát rozhodně nemusíte.
Podzimní hnojení trávníku
Údržba trávníku před zimou zahrnuje vertikulaci, dosev, odstranění plevelů, sečení a samozřejmě i zajištění živit, tedy hnojení. Podzimní trávníková hnojiva mají jako hlavní cíl posílení kořenového systému, nikoliv růstu a barvy. To zajistí snížený obsah dusíku a naopak vyšší procento draslíku. Nepoškodí jej tak vymrznutí, choroby, ani sucho.
Rostliny jsou samy schopné odolávat zimě, avšak není na škodu jim pomoci. Za to se odvděčí v následujícím roce. Nejvíce je to poznat v užitkové zahradě, kde jsou přírodní hnojiva tím nejlepším, co můžete půdě obstarat.
Diskuse k článku