Podle čeho vybírat digestoř?
Digestoř patří k základnímu vybavení kuchyně. Neocenitelným pomocníkem je především v menších bytech, kde je často několik místností spojeno v jednu. Aby odsavač par fungoval efektivně, je třeba řešit nejen technické parametry digestoře, ale také dispozice prostoru, kde má být umístěna. Výběr digestoře proto není jednoduchý. V tomto článku se dozvíte, jak se při něm nesplést.
Digestoř není žádoucí jen v obydlích, kde je kuchyně, potažmo kuchyňský kout, součástí obytných prostor. Své uplatnění nachází i v domácnostech, kde je kuchyně samostatnou místností. Pára vznikající při vaření je nejen pro obyvatele nepříjemná, ale také zvyšuje relativní vlhkost vzduchu, která je v kombinaci s teplem tím nejlepším zázemím pro tvorbu nechtěných plísní. Digestoř se tak zdá být vybavením, bez něhož se téměř nelze obejít.
Důležité parametry digestoře – výkon i hlučnost
Mezi nejdůležitější parametry digestoře se řadí výkon a s ním související hlučnost. V zásadě platí jednoduché pravidlo – čím větší je prostor kuchyně, tím větší by měl být výkon digestoře. Základem je samozřejmě předpoklad, že se v místnosti vaří pravidelně a často. Pokud je kuchyň velká a její uživatelé si vaří málokdy, pak není třeba investovat do odpovídajícího výkonu. Zvládnout vyměnit vzduch by měla digestoř zhruba 10krát až 18krát za hodinu. U menších kuchyní si vystačíte s digestoří, jejíž odtah bude do přibližné hodnoty 300 m3 za hodinu, u těch větších (nad 10 m2) je pak potřeba vybírat digestoř s výkonem okolo 400 m3 za hodinu.
S výkonem souvisí i hlučnost, která ovlivňuje komfort užívání. Je proto potřeba věnovat jí stejnou pozornost. Dražší modely mohou být vybaveny ovládáním a řízením hlučnosti, obecně se doporučuje, aby nepřekračovala hodnotu 50 dB, i když je možné konečný výsledek ovlivňovat instalací filtrů a protihlukových prvků.
Digestoř a její umístění
Digestoř je také nutné vybírat podle umístění v prostoru, které závisí na jeho dispozicích. Z tohoto pohledu může být digestoř podvěsná, komínová, ostrůvková nebo plošná a výklopná. Běžný je podvěsný typ, kdy je digestoř instalována do mezery nebo pod závěsnou skříňku. Komínová digestoř se pořizuje do domů a kuchyní větších rozměrů, protože jejich odtah ústí přímo do komína. Ostrůvková digestoř je taková, u níž je předpokládáno volné umístění v prostoru. Hodí se tak do kuchyní, kde sporák nepřiléhá ke zdi. Poslední typ, tedy plošná a výklopná digestoř, je povětšinou vestavným spotřebičem, který je tak nutné instalovat do skříňky kuchyňské linky.
Výběr digestoře by měl ovlivnit i materiál a celkový vzhled tohoto zařízení. Designově vytříbená digestoř dokáže styl kuchyně znatelně vylepšit. Na trhu jsou k dostání plastové, nerezové, měděné či hliníkové typy, každý si tak může zvolit styl, co bude odpovídat povaze interiéru. Máte-li rádi moderní technologie, pak jistě oceníte digestoř s širokými možnostmi ovládání a nastavení.
Diskuse k článku