Podlahový žlab: 5 důvodů, proč si jej pořídit
Výběr vhodného typu odtoku vody je při rekonstrukci či realizaci nové koupelny velmi důležitý. Stále častěji se v moderních koupelnách setkáte s walk-in sprchovými kouty, u kterých je odtok vody řešen použitím podlahových žlabů. Ve srovnání s odtokem ve vaničce přináší podlahový žlab celou řadu výhod, kvůli kterému je namístě popřemýšlet nad jeho pořízením. Sepsali jsme pro vás 5 důvodů, kvůli kterým se montáž kvalitního podlahového žlabu rozhodně vyplatí.
1. Podlahový žlab vyčistíte během chvilky
Odtoky odpadních vod jsou častým zdrojem nepříjemného zápachu v koupelnách. V případě podlahových žlabů však problém s čištěním i šířením zápachu odpadá. Moderní podlahové žlaby jsou totiž zkonstruované tak, aby se vtokové dílce daly jednoduše vyjmout a vyčistit. Během chvilky tak z otoku odstraníte všechny nečistoty a další usazeniny, a to mechanicky bez nutnosti používat agresivní chemické prostředky.
V současné době se navíc podlahové žlaby často konstruují se zdvojenou zápachovou uzávěrou. Ta kromě snadného čištění odtokových komor až po odpadní trubku zamezí šíření zápachu, který se nedostane směrem zpět do prostoru koupelny. Podlahové žlaby se vyrábí z kvalitních a často ušlechtilých materiálů, které vypadají jako nové i po letech používání.
2. Díky minimální stavební výšce se hodí i pro rekonstrukce
Myslíte si, že jsou podlahové žlaby jen výsadou novostaveb s moderními koupelnami? Pak vás možná překvapí, že se žlaby hodí i při rekonstrukcích. Montáž podlahových žlabů je vcelku jednoduchá a nevyžaduje zvláštní znalosti. Podlahové žlaby vám tak namontuje každý obkladač či instalatér, zkušení kutilové to pak zvládnou i sami.
Pokud budete chtít namontovat podlahový žlab do starší rekonstruované koupelny, budete muset pravděpodobně sáhnout po speciálním typu s nízkou stavební výškou. Na českém trhu je nabízí například břeclavská společnost Alcaplast. Tyto žlaby disponují minimální stavební výškou už 55 mm, takže se hodí tam, kde je profil betonové vrstvy podlahy úzký. V případě novostavby můžete sáhnout po klasickém typu se stavební výškou 85 mm.
3. Vysoká průtočnost zajistí bezproblémový odtok
Koupelnový prostor musí zajistit maximální úroveň pohodlí, ale také bezpečnosti. Právě z tohoto hlediska je důležité vybrat takový systém odtoku, u kterého voda nebude stát na podlaze a okamžitě odteče. Podlahové žlaby vynikají vysokou průtočností, která konkrétně u zmiňovaných podlahových žlabů Alcaplast dosahuje hodnoty až 68 litrů za minutu. Díky tomu zajistí adekvátní rychlost odtoku vody i při použití velkoformátových sprchových hlavic. Nezapomeňte však na spádování podlahy v prostoru sprchového koutu, aby se voda dostala ke žlabu co nejrychleji. Správným řešením odtoku vody eliminujete riziko uklouznutí na podlaze a zvýšíte úroveň bezpečnosti.
4. Podlahový žlab nenaruší design koupelny
Jednou z hlavních předností moderních podlahových žlabů je jejich nenápadnost a návaznost na celistvý design koupelny. Zatímco běžné vaničky sprchových koutů výrazně naruší vzhled a slouží jako samostatný sanitární prvek, v případě podlahových žlabů je tomu právě naopak. Prostor bezvaničkového sprchového koutu je součástí koupelny, může být vybaven stejným typem dlažby a naváže na požadovaný styl. Výběr typu podlahy je na vás, stejně tak i výběr samotného podlahového žlabu, který do daného prostoru nejlépe zapadne.
Redakce doporučuje: Rošty podlahových žlabů jsou k sehnání v různých provedeních. Nejčastěji se setkáte se žlaby s perforovaným roštem v lesklém či matném provedení. Existují však i žlaby pro vložení dlažby, které navazují na podlahu. Na první pohled tak nepoznáte, že se jedná o odtokový prvek. Svým vzhledem bude totiž připomínat standardní díl dlažby. Mezi další typy roštů patří například mosazné, skleněné či kamenné.
5. Žlab snadno namontujete i ke stěně
Chcete-li vytvořit minimalistický styl koupelny a prvky pro odtok umístit tak, aby nerušily, pořiďte si speciální podlahové žlaby s vertikálním límcem. Ty jsou přímo určené pro instalaci přímo ke stěně sprchového koutu. Při kombinaci s vhodným spádováním se voda ihned dostane ke stěně a odteče do odpadu.
Podlahové žlaby s vertikálním límcem jsou nastavitelné pro jakýkoliv obklad stěny v tloušťce 6 až 12 mm. Rozdíly v tloušťkách proto snadno vyrovnáte i bez použití silnější vrstvy lepidla. Kvalitní žlaby by neměly být přichyceny jen na podlaze, ale i v samotné stěně. V kombinaci s kvalitní hydroizolační vrstvou tak zajistí maximální ochranu proti pronikání vody. Prostor se odizoluje od vlhkosti a získá lepší izolační vlastnosti.
Moderní podlahové žlaby mají své místo jak v případě novostaveb, tak rekonstrukcí. Vynikají svými vlastnostmi i designem. Na trhu je k sehnání nepřeberné množství typů žlabů různých tvarů, velikostí i materiálů, je tak jen na vás, pro jaké řešení se rozhodnete. Vždy však vybírejte takové žlaby, které jsou zkonstruované z kvalitních materiálů, mají dvojitou zápachovou uzávěru, vyhovují z hlediska konstrukční výšky a snadno se montují i čistí.
Diskuse k článku