Podlahové vytápění: srovnání teplovodního a elektrického
Podlahové vytápění patří do kategorie nízkoteplotních zdrojů tepla, které se s oblibou používají u nízkoenergetických i pasivních domů. Existují 2 typy podlahového vytápění, a to teplovodní a elektrické. Pokud zvažujete realizaci vytápění podlahy u plánované novostavby, čeká vás náročné rozhodování. Oba typy fungují na stejném principu a z hlediska tepelného komfortu jsou srovnatelné. Proto byste se neměli ptát, který druh podlahového vytápění je lepší, ale který bude s ohledem na požadavky a možnosti stavby výhodnější právě pro vás.
Teplovodní a elektrické vytápění fungují na stejném principu
Teplovodní podlahové vytápění je tvořené soustavou potrubí, ve kterém proudí teplá voda prohřívající podlahu. V případě elektrického vytápění je ohřev zajištěn topnými kabely nebo fóliemi, které se zapojí do elektrické sítě a ohřejí se na určitou teplotu. Je namístě si uvědomit, že z hlediska principu fungování jsou oba systémy naprosto totožné. Podlaha se zahřívá na teplotu mírně vyšší než teplota vzduchu, teploty se v obou případech rozloží rovnoměrně a zajistí skvělý tepelný komfort.
U teplovodního vytápění můžete využít různé zdroje tepla
Jednou z předností teplovodního vytápění je flexibilita při výběru zdroje tepla. Ohřev vody můžete zajistit pomocí plynu, kotle na pevná paliva, tepelného čerpadla i elektrokotle. To oceníte i v případě rekonstrukcí, kdy nové teplovodní vytápění napojíte na stávající kotel či jiný tepelný zdroj. U elektrického podlahového vytápění možnost volby nemáte, zdrojem energie je elektřina. Ve většině případů však není vůbec třeba hledat jiný zdroj tepla. Může se zdát, že je provoz topení na elektřinu drahý, pokud však zohledníte všechny náklady, zjistíte, že je tomu právě naopak.
I přes vyšší provozní náklady s elektrickým podlahovým topením ušetříte
Jedním z důvodů, proč se mnozí zájemci o podlahové topení nakonec přiklání k topení teplovodnímu, je představa úspory za energie. Ta je však bohužel mnohdy mylná. Při srovnávání nákladů na provoz je třeba zohlednit i pořizovací náklady a další faktory, které se do finanční náročnosti promítnou.
1. Pořizovací náklady
Realizace teplovodního podlahového vytápění je zpravidla nákladnější. Kromě samotného systému potrubí totiž musíte investovat do kvalitního zdroje tepla. Pořízení tepelného čerpadla či plynového kotle je nezanedbatelnou položkou, proto je třeba propočítat i návratnost investice.
2. Stavební úpravy
Z hlediska náročnosti stavebních úprav rozhodně vede elektrické podlahové vytápění. Například český výrobce FENIX dodává topné kabely a rohože, jejichž montáž zvládnete i svépomocí. Stačí dodržet základní montážní postup a řídit se pokyny výrobce. Topné kabely se prodávají v předem připravených délkách, které není možné dále zkracovat. Změnil by se tím výkon elektrického vytápění a docházelo by k nadměrnému ohřevu podlahy. Elektrické topení lze instalovat přímo pod podlahovou krytinu bez nutnosti zabetonovávání jako v případě teplovodního topení. I náročnější stavební úpravy a montáž prodražuje teplovodní systémy.
3. Investice do servisu a revizí
Nákupem elektrokotle nebo plynového či tepelného čerpadla výdaje nekončí. V případě plynového kotle musíte do provozních nákladů započítat i cenu za revize či pravidelné servisy. Pokud se navíc teplený zdroj po nějaké době porouchá, zaplatíte vysoké částky za opravy či pořízení nového zařízení. V případě elektrického podlahového vytápění vás ve většině případů žádné další výdaje nečekají. Topné kabely i topné folie vykazují minimální poruchovost a po zabudování nevyžadují žádnou údržbu.
4. Nižší cena za elektrickou energii
Pokud používáte pro vytápění domácností elektrickou energii, zaplatíte za spotřebu podstatně méně než ti, kteří topí například plynem. Pro elektrické vytápění totiž existují speciální tarify, které umožňují používat levnou energii v nízkém tarifu nejen pro vytápění, ale i další spotřebu v domácnosti. Čím větší počet elektrických spotřebičů a zařízení náročných na odběr energie používáte, tím bude úspora výraznější.
Elektrické podlahové topení se snadno reguluje
Výše jsme vysvětlili, proč teplovodní podlahové vytápění nemusí znamenat úsporné topení, ačkoliv budou provozní náklady nižší než v případě vytápění elektrického. Topení na elektřinu však uživatelům přinese i větší flexibilitu při regulaci. V případě elektrického podlahového topení můžete rychle reagovat na náhlé změny teplot a tím zvýšit komfort a současně ušetřit. Pokud dojde například k výraznému zvýšení vnitřní teploty při silném působení slunečních paprsků, shromáždění více lidí v místnosti či vaření, stačí elektrické vytápění vypnout.
U teplovodního vytápění je regulace podstatně obtížnější, protože není schopno zajistit přesnost dodávek a po vypnutí chládne delší dobu. Snadno tak dojde k přetopení, které je zejména u nízkoenergetických a pasivních domů častým problémem. Elektrické podlahové topení navíc umožňuje snadnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Okruhy topení jsou samostatné, a tak bez problémů nastavíte například vyšší teplotu v dětském pokoji a nižší teplotu v ložnici.
Topné kabely, rohože i topné folie
Elektrické podlahové vytápění můžete realizovat různými způsoby. Na trhu se dnes běžně dodávají topné kabely, rohože i topné fólie. Srovnání jednotlivých typů budeme v budoucnu věnovat samostatný článek, ve kterém jejich charakteristiky a přednosti přiblížíme. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ vytápění, vyberte si ověřeného dodavatele topných systémů, který vám pomůže při výběru a předá i rady ohledně montáže.
Mezi přední výrobce elektrického vytápění a souvisejících výrobků u nás patří zmiňovaný výrobce FENIX. V nabídce má kvalitní topné kabely, rohože i folie. Díky tomu vám doporučí takový typ, který bude vhodný právě pro vaše účely. V nabídce má i kvalitní topné folie, která mají tloušťku jen 0,4 cm. Pomocí sady ECOFILM SET zvládnete jejich pokládku i svépomocí.
Co byste si měli z našeho článku odnést? Především to, že teplovodní i elektrické vytápění fungují na stejném principu. Není žádný důvod myslet si, že teplovodní topení zajistí lepší vytopení domu než to elektrické. Z hlediska pořizovacích nákladů, údržby a dalších výdajů je často výhodnější montáž podlahového elektrického vytápění, a to i přes levnější provoz vytápění teplovodního. Zejména u nových staveb, s malou potřebou energie na vytápění, má prvotní investice klíčový dopad na ekonomiku celého systému.
Diskuse k článku