Plastové okapy překvapují jednoduchou montáží
Okapy plní na domě velmi důležitou funkci – odvádí při dešti vodu, aby nestékala po fasádě, a jsou proto nedílnou součástí celé střešní konstrukce. Pokud vás tedy čeká její oprava nebo zkrátka stávající okapy dosloužily, můžete vybírat ve velmi obsáhlé nabídce trhu. V té figurují i plastové okapy, které v mnohém klasické materiály předčí, a tak jejich obliba strmě narůstá.
Plast je materiál, na který narazíme v souvislosti se stavbou na mnoha místech. A i když nebyly plastové okapy tak známé jako klasické pozinkované či měděné, v současné době poptávka po nich roste závratným tempem. Plastové okapy totiž kombinují dobré užitkové vlastnosti a nevelké pořizovací náklady se snadnou montáží a následnou údržbou, a to především díky tomu, že jsou vyráběny ze zušlechťovaného PVC s různými dodatečnými úpravami. Jaké tedy jsou plastové okapy?
Plastové okapy mohou být různě barevné
Mnozí majitelé domů, kteří se rozhodli, že staré okapy vymění za plastové, si nemohou vynachválit nabídku zejména z hlediska barevného provedení. Plastové okapy je tedy možné vybírat i na základě celkového vzhledu stavby. Mezi žádané patří především hnědé, černé a světle šedé plastové okapy. Výjimečné však nejsou ani jiné barvy, s některými výrobci je možné se na konečné podobě dohodnout. Je jen na vás, zda si vystačíte s neutrálními černými okapy, nebo je budete chtít přizpůsobit například modré fasádě či červené střeše. Plastové okapy také nepotřebují pravidelné nátěry proti korozi, a šetří tak čas i peníze, které by bylo potřeba investovat do nákupu nutných prostředků.
Nenáročná montáž - plastové okapy si nainstalujete sami
Plastové okapy jsou vyhledávané i pro snadnou montáž, kterou zvládne víceméně každý. A ani není potřeba mít k dispozici nějaké speciální nářadí či nástroje. Plastové okapy jsou totiž dodávány jako stavebnice s návodem. Posléze je možné dokupovat i doplňky či náhradní díly, které umožňují udržovat plastové okapy v té nejlepší kondici a neustále je vylepšovat. Délka žlabů se dá jednoduše upravit obyčejnou pilkou, případně nastavit díky k tomu určeným spojovacím dílům, které se jednoduše zaklapnou. Ostatně na stejném principu funguje celý systém – jednotlivé díly jsou spojovány důmyslně řešenými zámky, kterými se do sebe žlaby zacvakávají nasunutím. Systémy však mohou být i mimo klasických půlkulatých hranaté, které se montují lepením. Držáky a háky také umožňují pozdější změny ve spádování, pokud by se po montáži při prvním dešti zjistilo, že je třeba plastové okapy ještě upravit, a to nejen v otázce vhodného sklonu.
Výhody/nevýhody:
+ pestrá škála barevného provedení
+ dlouhá životnost (výrobci uvádí minimálně 50 let)
+ variabilita (množství doplňků, možnost úprav)
+ není nutná údržba v podobě nátěrů
+ snadná montáž
- možnost kroucení (tepelná roztažnost plastu)
- vyšší cena doplňků
- možná barevná nestálost (u levnějších typů)
- odolnost vůči poškození nebo zatížení (například kroupami nebo nánosem sněhu)
- „umělý“ vzhled
Plastové okapy jsou alternativou k materiálům, které se pro okapové systémy užívaly (a stále užívají) nejběžněji. Mohou do stavby vnést prvek moderního stylu, avšak jejich vzhled nemusí vždy do okolí v podobě domu zapadnout. Co se týče cen, za které je možno plastové okapy pořídit, ty se velmi liší, a to v souvislosti s celkovou kvalitou použitého materiálu. Průměrně je však možné pořídit metr průměrného žlabu z plastu od 130 Kč. Kvalitní plastové okapy od předních výrobců pak vycházejí podstatně dráže, ale i tak jsou ve výsledku díky montáži svépomoci levnější.
Diskuse k článku