Plánujete stěhování? Známe 10 tipů, které vám usnadní práci
Klasik praví, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Někteří se za svůj život přestěhují jen jednou nebo dvakrát, jiní si stěhovacím martýriem prochází třeba každý rok. Čeká velké stěhování i vás? Pokud se na něj náležitě připravíte a nepodceníte nic zásadního, zvládnete to bez velkých nervů a naříkání. Přinášíme vám 10 tipů, jak si stěhování usnadnit vyhnout se nejčastějším chybám, které práci často zbytečně zkomplikují.
1. Připravte si stěhovací plán
Proces stěhování se skládá z mnoha dílčích kroků a snadno se na některý zapomene. Už několik týdnů před stěhováním si připravte detailní stěhovací plán a sepište si vše, co vás čeká a co musíte zařídit. Čím podrobnější váš stěhovací plán bude, tím riziko zapomenutí snížíte. Klidně si tak napište, co všechno musíte koupit, komu zavolat, na co si dát pozor. Sepište si také termíny, a to nejen samotného stěhování, ale třeba i balení, pronájmu dodávky, předání klíčů a podobně.
2. Pořiďte si dostatek obalového materiálu
Mnoho lidí při stěhování pohořelo na podcenění počtu krabic a obalového materiálu, a tak neměli předměty ke stěhování kam uložit. Raději se zásobte větším množství obalového materiálu. Pokud vám zbude, určitě pro něj v budoucnu najdete využití. Kromě krabic různých velikostí se pořiďte bublinkovou a stretchovou fólii, širokou izolepu, samolepicí papírky, fixy, polystyrenové desky nebo kuličky, provázky či pytle do koše.
3. Každou krabici detailně označte
Pokud předměty naskládáte do krabic a odvezete je do nového bytu nebo domu, budete jejich obsah odhalovat pomalu a těžko. Doporučujeme každou krabici detailně označit. Napište na ni, z jaké místnosti (případně části) jste je vzali, případně jaké konkrétní předměty se v krabicích nachází. Při uskladnění skleněných, keramických a dalších křehkých předmětů velkými písmeny označte jako „KŘEHKÉ“ – oceníte to vy i vaši pomocníci nebo profesionální stěhovací firma.
4. Jedna krabice = jedna místnost
Do jedné krabice umísťujte vždy jen předměty patřící do jedné místnosti. Nenechte se zlákat vhodným tvarem předmětu, který si o zařazení do jedné z krabic přímo říká. Pokud do krabice smícháte předměty z ložnice koupelny, obýváku i kuchyně, protáhnete si dobu stěhování (respektive vybalování) i o několik dlouhých dnů.
5. Připravte si „nouzové zavazadlo“
Na rozbalování krabic se po přesunu do nového bytu nebo domu většinou nespěchá, přesto je mnoho věcí, které musíte mít neustále po ruce. Proto si před stěhováním připravte „nouzové zavazadlo“, které rozbalíte jako první. Sbalte se podobně jako na dovolenou. V takovém příručním zavazadle nesmí chybět osobní doklady, hygienické pomůcky, spodní prádlo na několik dnů, nabíječka a další drobnosti, které byste v hromadě krabic hledali těžko.
6. Pozor na stěhování rostlin
Pokud patříte mezi milovníky zeleně a vaše původní domácnost je plná květináčů, věnujte stěhování pokojových rostlin zvláštní pozornost. Květináče obalte průhlednou fólií těsně u substrátu a vytvořte jen pár drobných dírek pro přívod vzduchu. Snížíte tak riziko vysypání zeminy. Před stěhováním rostliny příliš nezalévejte, byly by zbytečně těžké.
7. Zbavujte se zbytečností
Stěhování je skvělou příležitostí pro úklid a zbavení se zbytečných věcí, které by vám doma jen překážely. Při balení se kriticky zamyslete nad tím, jestli danou věc nebo oblečení opravdu budete někdy v budoucnu potřebovat. Vaše první cesta tak může směřovat do sběrného dvora. Pokud se chystáte stěhovat až za několik měsíců, už teď můžete nepotřebné věci začít prodávat nebo darovat za odvoz.
8. Nenechávejte přípravu na poslední chvíli
Pokud je to je jen trochu možné, naplánujte si stěhování i několik měsíců dopředu. Na poslední chvíli nenechávejte ani samotné balení předmětů, které zabere nejvíc času.
9. Nářadí a technické vybavení mějte u sebe
V průběhu procesu stěhování vám může přijít vhod nůž, šroubovák, vrtačka, kladivo a další nářadí. Mějte nářadí vždy u sebe, případně jej zabalte do samostatné krabice, ke které budete mít dobrý přístup.
10. Delegujte práci na ostatní
Je-li to možné, co nejvíce úkolů delegujte na ostatní a věnujte se jen tomu nejnutnějšímu. Se stěhováním vám určitě rádi pomohou rodinní příslušníci nebo kamarádi. Stěhování můžete také samozřejmě přenechat specializované firmě, která se postará o vše potřebné. Balení však bude vždycky na vás.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku