Pěstování anturie může být hračka, nepodceňte však vlhkost
Tropická exotická květina, která na první pohled zaujme. To je anturie. Pokud chcete nějakou rostlinou ozvláštnit svůj byt, tahle to jistě dovede. Nevystavujte ji však příliš chladným místům, ale dopřejte jí spíše přistíněný parapet, kde se jim dobře daří. Za takových podmínek vám bude anturie dělat radost a nebude mít ani přehnané nároky. Je ale třeba dodržovat základní zásady pěstování, aby neuhynula.
Pěstování anturie - co se skrývá pod názvem toulitka?
Toulitka je další užívaný název pro anturii. Rostlina pochází z čeledi áronovitých a roste především v oblastech tropů Jižní s Střední Ameriky. Typická je svými kožovitými listy na dlouhých řapících a také zajímavým květenstvím – to působí jakoby voskovým dojmem. Květ anturie většinou dorůstá vejčitého, elipsovitého nebo kopinatého tvaru v krásných výrazných barvách. Dříve u nás byla k dostání spíše jako řezaná květina, dnes už mít doma okrasnou anturii v květináči není žádný větší problém. Dorůstat mohou sice výšky až 1,5 metru, avšak dnes již běžně koupíte rostliny nízkého kompaktního růstu, pro kterou bude v bytě nebo domě stačit méně místa.
6 zajímavých faktů, které jste o anturii nevěděli
Jak je pěstování anturie náročné?
Vzhledem k tomu, že původní domov anturií je tropický prales, je třeba jí simulovat podobné prostředí. Toulitka se musí pořádně zalévat, ovšem pozor, nesmíme jí nechávat pod květináčem tácek s vodou, v takovém případě by mohla začít uhnívat. Ideální teplota pro pěstování se pohybuje mezi 20 až 27 stupni Celsia, ovšem nevystavujte rostlinu přímému slunci.
Vlhkost vzduchu je při pěstování anturie klíčová
Anturie má raději větší vlhkost vzduchu – je proto potřeba kolem nich prostředí rosit. Mezi jejich okrasné přednosti patří výrazné květy, dostupné obvykle v červené, oranžové, růžové, fialové, růžové nebo bílé barvě. Pokud budete dodržovat základní zásady správného pěstování anturie, tedy nepřelévat, dopřávat jí dostatečné teplo a vlhkost, bude vám anturie dělat radost během celého roku – to je jedna z jejích dalších výhod – kvete totiž téměř po celý kalendářní rok.
Nemoce anturií - jak si s nimi poradit
Pěstování anturie není náročné, neřadí se mezi rostliny, které by byly hodně háklivé a vyžadovaly by precizní a neustálou péči. Nejčastějším problémem, se kterým se lidé při pěstování setkávají, je hnědnutí listů jejich rostlin. Většinou je to způsobeno právě výše zmiňovanou nedostatečnou vlhkostí vzduchu nebo vysokým obsahem vápníku ve vodě. Oslabená anturie je pak často také napadána různými škůdci, nejčastěji sviluškami, vlnatými červy, třásněnkami nebo puklicemi. Pokud se vám zdá, že rostlina začíná uhnívat, nejpravděpodobnějším problémem je nadbytečné zalévání. To pak často vede až k uhynutí rostliny.
Diskuse k článku