Pergola poskytne zázemí pro pohodlné posezení na čerstvém vzduchu
Zahrada u domu je nenahraditelným místem pro venkovní aktivity pasivnějšího i aktivnějšího typu. Lze na ní uspořádat oslavu s přáteli či rodinou, věnovat se koníčkům či relaxovat pod širým nebem. Pergola pomáhá vkusným způsobem vyznačit místo pro posezení a dokáže tak chránit soukromí před zvědavými pohledy z okolí.
Pergola je okrasná stavba jednoduché konstrukce, povětšinou ze dřeva (smrk či borovice), a tak není divu, že mnozí si s její výstavbou poradí sami. Pokud se chystáte udělat stejný krok, dnešní článek vás dovede k tomu nejlepšímu výsledku. Nachystejte si potřebný materiál s nářadím a pusťte se do toho.
1/ Vezměte to pěkně od podlahy
Při promýšlení výstavby pergoly je nutné uvažovat od podlahy. I když je možné ponechat ji přírodní dle povrchu, který se v místech nachází, lepší je zvolit nějaký materiál – dřevo, dlažbu či cokoliv jiného pevného, co nebude činit problémy například při nepřízni počasí. Až bude hotový minimálně její návrh, přijde na řadu výměra míst, kde budou ukotveny stojny (svislé sloupy).
2/ Samotná stavba začíná vztyčením stojen
Pokud jste se dopracovali k tomu, že dalším krokem už je samotná montáž všech nezbytných součástí, začíná se od svislých sloupů (stojen), které je třeba upevnit do země dle zvoleného způsobu, povětšinou do kování, tak dostane pergola nezbytný základ. Posléze se tyto sloupy spojují s opěrnými ráhny, aby pergola nepadala. Ty jsou následně upevňovány příčnými ráhny tak, aby rozestupy mezi jednotlivými hranoly nebyly větší jak 60 cm v případě, že se jedná o zastřešenou pergolu. V opačném případě jsou rozměry těchto mezer víceméně libovolné, dle potřeby.
3/ Pergola musí být řádně zafixována
Až se podaří vykonat všechny uvedené kroky, je třeba popřemýšlet o vhodné fixaci celé stavby. Pergola může být fixována pomocí dřevěných mřížek (které je posléze možné nechat prorůst popínavými rostlinami), nebo zvolenými vzpěrami. Mřížka se však zdá vhodnější, protože v budoucnu bude poskytovat ochranu soukromí a před povětrnostními vlivy, aby byla pergola pohodlná za všech okolností.
4/ Závěrečné práce, to je zastřešení či dovybavení doplňky, které pergola potřebuje
Posledním krokem při výstavbě pergoly je její zastřešení, v případě, že jste stavěli typ bez střechy, pak už se jedná o pouhé dozdobení v podobě květináčů a truhlíků, případně jiných doplňků. Zastřešení je možné řešit například moderní metodou – použitím polykarbonátových materiálů, nebo tradičněji – dřevěnými palubkami či deskami z plastu.
Pergola nemusí nutně sloužit pouze k účelům posezení, může představovat elegantní řešení úložných prostor nejen pro věci související se starostí o zahradu a celý pozemek náležící k domu. Před nepřízní počasí ukryje pergola jízdní kola i další sportovní náčiní. Výstavba pergoly je tak velmi užitečnou investicí.
Zajímavé tipy:
- pergolu vybudujte na zajímavém místě zahrady, které nabídne pěkný pohled do celého volného prostoru
- pravoúhlá konstrukce prodlužuje a rámuje výhled, zakřivené tvary dokážou stavbu ukrýt v zeleni
- jestliže má pergola vypadat vyváženě, měla být vzdálenost mezi sloupky stejná jako šířka vchodu
- složité konstrukce zbaví výsledný dojem z pergoly lehkosti a vzdušnosti, proto pamatujte na pravidlo, že méně je více
- zdvojení jednotlivých prvků udělá stavbu zajímavější a neotřelejší
Diskuse k článku