Penetrační nátěry jsou vítaným pomocníkem při výmalbě
Mnohé práce na domě či v bytě se neobejdou bez penetračního nátěru. Ten připraví podklad pro finální úpravu. Hlavní důvod, proč se používá, je jeho schopnost snížit savost podkladu, zlepšit pevnost a zvýšit přilnavost. Mnohdy však bývá v rámci úspor vynechán, to se však ve výsledku stejně nevyplatí.
Penetrační nátěr se používá na povrchy, s nimiž máte v plánu ještě další úpravy, a není pro ně zrovna ideální. Nízkoviskózní hmota se „napouští“ do savého nebo sprašného podkladu a následující vrstva tak může lépe přilnout, čímž se prodlouží i životnost a zároveň kvalita celé práce.
Penetrační nátěr při malování
Právě nová výmalba je činnost, při níž se penetrační nátěr využije nejvíce. Netýká se jen nových zdí, kdy se jedná o jejich první nátěr, ale vhodný je i pro ty starší. Zejména v případě, že se jedna vrstva barvy už seškrabovala. Pro různé povrchy existují různé penetrační nátěry – v některých případech je nutno použít penetrační nátěr i dvakrát.
Je potřeba rozlišit nátěr na novou plochu nebo na tu, která prochází rekonstrukcí – každá totiž vyžaduje jiný druh. V prvním případě poslouží univerzální penetrační nátěr, ve druhém případě, kdy se už loupala omítka, využijete hloubkovou penetraci. Bývá vysoce koncentrovaná, takže ji ředíte podle potřeby s ohledem na povrch.
Rozdíl mezi silikonovou a silikátovou penetrací
- Silikonová penetrace: slouží pro napouštění savých podkladů jako je zdivo, střešní krytina, beton,
vláknocementové desky, třískocementové desky, pórobeton, vápenná, vápenocementová i disperzní, silikonová a silikátová omítka. - Silikátová penetrace: Pro napouštění vyzrálých savých podkladů jako je beton, vláknocementové a třískocementové desky, pórobeton, vápenná, vápenocementová a silikátová omítka a sanační omítky. Není určena k penetraci podkladů před silikonovými a disperzními nátěry.
Vhodná úprava podkladu
Pro zajištění správné přilnavosti povrchu, na nějž bude nanášen penetrační nátěr, je potřeba, aby byl čistý, suchý, soudržný, a aby z něj nic nevyčnívalo. Jestliže to povrch nesplňuje, pak je třeba jej upravit, případně počkat na vyschnutí. Odstraněny musí být i oleje, které by penetrační vrstvu poškodily. Zdivo je nutné před nanesením penetrace omítnout. Vždy je také potřeba dodržovat technologické přestávky na vyschnutí jednotlivých vrstev.
Penetrační nátěr zajistí lepší výsledek. Výmalba se nebude loupat (což bývá zapříčiněno vysycháním), nemusíte se obávat ani dobře známých skvrn při novém nátěru (problém většinou u tmavých odstínů) a navíc se barva nebude lepit na váleček. Pokud už do penetračního nátěru přimícháte trochu barvy, která se použije při následné výmalbě, výsledek bude ještě lepší. Nebude třeba dalších vrstev navíc, což se vyplatí zejména v případě, že používáte drahé barvy.
Diskuse k článku