Pasivní a nízkoenergetické domy: máme pro vás přehled rozdílů
Energeticky úsporné domy se v posledních letech těší velké popularitě. Lidé se snaží snížit náklady na bydlení, a zbavit se tak závislosti na rostoucích cenách energií. Požadavky na energeticky šetrnější bydlení přicházejí také z Evropské unie, která průběžně zpřísňuje stavební normy. Proto se ve stavebnictví neustále hledají nové způsoby, jak těmto nárokům vyhovět. Z bádání vzešly různé typy úsporných staveb, mezi nimi i nízkoenergetické a pasivní domy, jež shodně slibují nižší spotřebu energií, vysoký komfort či promyšlený systém odvětrávání. I přes obsáhlý výčet podobností se však tyto kategorie v mnohém odlišují.
Pasivní dům vs. nízkoenergetický dům: který z nich spotřebuje více energie?
Základní odlišnost spočívá v celkovém množství energie na vytápění, které v případě nízkoenergetických domů činí nanejvýš 50 kWh/m2, zatímco u pasivních domů se jedná o značně nižší hodnotu 15 kWh/m2. Investice do nízkoenergetického domu se vrátí v průměru mezi osmi a dvanácti lety, v případě pasivního domu dokonce o něco rychleji.
Tradiční otopnou soustavu byste v pasivních domech hledali marně
Nízkoenergetické a pasivní domy se liší také způsobem vytápění. V pasivních domech se nesetkáte s topným systémem v podobě radiátorů, i během tuhých mrazů totiž stačí do místností dopravit velmi malé množství teplého vzduchu. Zároveň není nutné vytápět všechny místnosti. V obytných pokojích a koupelně se bez vytápění neobejdete, zato taková toaleta si díky zanedbatelným tepelným ztrátám vystačí i bez topení. V nízkoenergetickém domě se naopak používají i konvenční způsoby vytápění.
Jedním z hlavních předpokladů efektivního fungování nízkoenergetických i pasivních domů je kvalitní tepelná izolace. Také zde se však najdou rozdíly. Stěny pasivních domů totiž bývají vybaveny silnější vrstvou tepelně izolační vrstvy a v porovnání s nízkoenergetickými stavbami mají odlišné otvorové výplně.
Vytápění pasivního domu? Vybírejte z široké nabídky úsporných topných systémů
Někteří lidé se mylně domnívají, že s ohledem na minimální tepelné ztráty není nutné pasivní dům vytápět. V českých klimatických podmínkách se však bez občasného zapnutí topení neobejdete. Na našem území se totiž poměrně obtížně získává dostatečné množství solární energie, kvůli čemuž pasivní domy potřebují důmyslný systém odvětrávání a vytápění.
Vytápění pasivního domu by se mělo řídit principem, který praví, že teplo je třeba dopravit do domu co nejrychleji a co nejdéle ho tam udržet. K tomuto účelu slouží třeba tzv. výměník tepla, jehož úkolem je předehřívat chladný vzduch nasávaný z venku. Mezi oblíbené způsoby vytápění pasivního domu patří teplovzdušné vytápění, při němž teplý vzduch vyrovnává tepelné ztráty v interiéru.
Úsporné domy můžete vytápět tepelným čerpadlem
Za úvahu stojí také pořízení tepelného čerpadla, které se řadí mezi topné systémy na bázi obnovitelných zdrojů energie. V případě tepelného čerpadla se ony obnovitelné zdroje nacházejí všude kolem nás. Jejich využívání přitom nestojí ani korunu. Teplo se čerpá například ze vzduchu, vody či země, čímž svého majitele zbavuje závislosti na fosilních palivech a cenách energií. V neprospěch tepelného čerpadla hovoří především vyšší pořizovací cena a nepříliš efektivní využití v menších rodinných domech.
Vynechat nemůžeme ani solární energii, byť se na ni v tuzemských podmínkách nelze plně spolehnout. To však neznamená, že ji nelze využít jako doplněk k jinému systému vytápění. Fotovoltaika skvěle poslouží nejen k ohřevu vody, ale také k částečné produkci elektřiny na vytápění.
Do pasivního domu si můžete bez obav pořídit i vysněná krbová kamna, která nejen zahřejí, ale rovněž vašemu bydlení dodají nádech útulnosti. V dnešní době se navíc nemusíte omezovat na vytápění fosilními palivy. Na současném trhu se nacházejí kvalitní ekologická řešení, ohleduplná k životnímu prostředí. Patří mezi ně například kamna i kotle na pelety či biomasu.
Pasivní domy a chlazení: jde to i bez klimatizace
Možnosti vytápění pasivního domů jsme nastínili v předcházejících odstavcích, zapomínat bychom ale neměli ani na vydýchané místnosti v letních měsících. Nedostatečný přísun čerstvého vzduchu se totiž negativně podepisuje na kvalitě vašeho spánku, nehledě na to, že se v přehřátých pokojích prakticky nedá vydržet ani přes den.
Řešením by mohlo být pořízení domácí klimatizace. V pasivních domech se však obejdete i bez ní, a to především díky promyšlenému systému řízeného větrání. Ten z místností odvádí znečištěný a teplý vzduch, aniž by při tom vznikal nežádoucí průvan. Zároveň se jedná o odvětrávání bez zbytečných tepelných ztrát, které by pouze oddalovaly finanční návratnost pasivních domů.
Diskuse k článku