Otravná moucha domácí je přenašečem chorob. Jak se jí zbavit?
Mnoho z nás se těší po dlouhých šedivých dnech zimy na trochu slunce. Jaro je veskrze období, kdy se vše probouzí. Ovšem jsou i věci, které mohou kazit náladu: obtěžující hmyz, kterého se ani přes veškeré úsilí nemůžete ani za nic zbavit. Taková moucha domácí patří vedle komárů k tomu, co nás obtěžuje a znepříjemňuje život nejvíce. Proč to dělá a jak proti ní doma bojovat? I o tom se dočtete v dnešním článku.
Hmyz v domácnosti obtěžuje lidi od nepaměti. Je považován za škůdce, který přenáší mnoho nemocí. A hlavně proto svádí lidé s tímto členovcem takový boj. Hmyz v domácnosti není nikdy vítaný, a proto se na následujících řádcích dozvíte, co proti němu dělat, jak se bránit a jak na něj vyzrát s definitivní platností.
Moucha domácí - proč navštěvuje lidská obydlí?
Moucha domácí rozhodně není nikterak jednoduchým živočichem. V první řadě stojí za pozornost její komplikované oči, jež se skládají z tisíce čoček a díky nim a velkému zornému poli reaguje tak rychle na pohyb (proto ji jen tak nechytíte). Jednotlivé čočky však neumí ostřit, a tak moucha vidí své okolí neostře.
Do lidských obydlí ji láká především to, že zde nachází dobrý zdroj potravy. Živí se kazícím se masem, ovocem, výkaly či odumřelými organismy. Proto je považována za likvidátora organického odpadu. Potravinový řetězec u ní však nekončí, neboť i ona se stává potravou (kupříkladu se jí živí žáby či pavouci). Domům nebo bytům se nevyhýbá, právě naopak. Snadno dostupná potrava je pro ni velkým lákadlem.
Pozor na nemoci mouchy domácí
Hmyz v domácnosti zpravidla nežije dlouho a výjimkou není ani moucha. Délka jejího života se pohybuje kolem jednoho měsíce, avšak i za tuto krátkou dobu dokáže přenést nepříjemné a nebezpečné nemoci. Jako velmi aktivní hmyz dokáže přeletět až vzdálenost osmi kilometrů, kdy na své končetiny nasbírá velké množství mikroorganismů. Infekce se tak mohou snadno přenést na jídlo, na které si sedne. Výzkumy odhalily až 5 milionů choroboplodných zárodků na nohách jedné mouchy. Nepozorovaně se tak lze nakazit nemocemi, jako je trochom, tuberkulóza, tyfus, cholera, úplavice nebo sněť zelinná.
Zbavte se hmyzu v domácnosti
Jak to udělat, aby se vaší domácnosti moucha domácí? I tady platí, že čistota je půl zdraví: udržujte dům nebo byt čistý, zbytky vyhazujte do těsnícího koše, volné jídlo mějte přikryté. Samozřejmostí by měla být i důkladná hygiena a některá opatření v domě: sítě v oknech či utěsnění štěrbin, kam by mohly mouchy klást vajíčka. Zajímavým tipem je umístění bylinek na parapet: mouchy nemají rády vůni bazalky, jež se tak může stát přírodním odpuzovačem. Populární je také insekticid ve formě květu, který se přilepí na okenní tabulku, láká mouchy, které z něj postupně požírají návnadu a poté hynou.
Jak vidno, hmyz v domácnosti, v tomto případě konkrétně mouchu domácí, lze úspěšně eliminovat. Na první pohled neškodné stvoření může být přenašečem nebezpečných chorob, a proto je třeba se před ním bránit. Pravděpodobně se vám ale nepodaří dostat je z vašeho života nadobro – s jejich rychlostí množení je to totiž v podstatě nemožné.
Diskuse k článku