Oidium: Bojujte proti padlí pomocí domácích postřiků
Zaznamenali jste na venkovních nebo pokojových rostlinách nepřirozený bělavý povlak? Tak to máte patrně co dělat s nechvalně známým houbovým onemocněním zvaným padlí. Tato choroba často napadá vinnou révu, ale i celou řadu dalších rostlin na našich zahrádkách a sadech. Jak se proti padlí účinně bránit? To se dozvíte v následujícím článku.
Co je padlí révové neboli oidium a jak se projevuje?
Padlí je houbové onemocnění, které trápí stále více pěstitelů. Původci choroby jsou vřeckaté houby, a pokud jednou vaše rostliny napadnou, jejich šíření je velmi rychlé. Padlí se totiž přenáší pomocí spór a to buď větrem, nebo dotykem. Také proto není divu, že dnes známe několik druhů padlí, které napadají révu, jabloně, angrešt, ale i pokojové rostliny.
To, že máte co dočinění s touto houbovou chorobou, poznáte brzy. Infikované rostliny se totiž pokryjí bílým stíratelným povlakem. Nejvíce jsou zpravidla zasaženy spodní listy rostlin. Padlí ovšem postupuje velmi rychle a stále hustší a větší skvrny tak zanedlouho napadnou celou rostlinu. Poškozené rostliny jsou chorobou oslabeny a jejich listy předčasně usychají, zakrňují a opadávají.
Padlí révové čili oidium ničí úrodu vinařů
Mezi nejznámější a také nejobávanější druhy padlí patří padlí révové, známé též jako oidium. Parazitická houba vytváří moučnaté povlaky nejen na listech, ale i květenstvích a hroznech a způsobuje tak jejich šednutí a deformaci. Mladé bobule zasychají a praskají, padlí navíc bez větších problémů přezimuje a na jařezačne napadat další mladé rostliny. Mezi nejnáchylnější odrůdy vín patří Modrý Portugal, Müller Thurgau a Veltlínské zelené.
Dalším velmi rozšířeným druhem padlí je padlí jabloňové a angreštové. Také v tomto případě napadené letorosty zakrňují a plodivost je výrazně omezena. Při dlouhodobém zanedbání péče tak může padlí způsobit velké škody na úrodě, je proto důležité se věnovat nejen následné péči ale také prevenci.
Při boji proti padlí nepodceňujte prevenci
Vlhké prostředí a husté porosty, to je to pravé, co pro své šíření padlí potřebuje. Chcete-li tak s touto zákeřnou houbovou chorobou úspěšně bojovat, musíte se držet několika zásadních pravidel. Již při vysévání nových rostlin dbejte na to, aby nebyly příliš nalepené na sobě, citlivější odrůdy pak vysévejte zásadně na větraných a suchých místech, kde je dostatek slunka. V letních měsících rostliny pravidelně kontrolujte a protrhávejte listy tak, aby nebyly příliš slepené. Také péči o stromy a keře nezanedbávejte a nebojte se je důkladně prořezat, právě vnitřní nevětrané prostory keřů jsou totiž pro padlí jako dělané.
Pokud jste přeci jen narazili na poškozené části rostlin, napadené výhony okamžitě odstraňte. Jedině včasnou likvidací postižených částí totiž zabráníte dalšímu šíření padlí a eliminujete škody. Pozor si ale dejte i při zacházením s odstraněnými výhony. Nedoporučujeme je kompostovat, nejvhodnější je napadené rostliny okamžitě spálit.
Na padlí pomáhá chemie, ale i domácí postřiky
Slabé a špatně živené rostliny jsou pro padlí vždy snadnou kořistí. Posilování rostlin pomocí hnojení nebo nejrůznějších postřiků je proto skvělou prevencí. Jednoduché postřiky vás nic nestojí a mohou zachránit vaše rostliny před napadením škůdcem, rozhodně tedy stojí za to je vyzkoušet. Výborný je například odvar z přesličky, kdy zhruba v 10 litrech vody vyluhujeme kilo čerstvé, nebo 150 g sušené přesličky a necháme přes noc odpočinout. Ráno směs povaříme, vychladlý roztok potom ředíme s vodou v poměru 1:5 a aplikujeme na rostlinu.
Druhou a neméně účinnou variantou je pak odvar z česneku. K jeho výrobě potřebujeme nadrobno nasekaný česnek, který spaříme. Na 10 litrů vody nám bohatě postačí 75 g česneku. Vše pak necháme vylouhovat a vychladnout. Zředěný roztok poté jednoduše aplikujeme pomocí rozstřikovače. Boj proti padlí révovému vám zase umožní roztok sody, kde smícháte 20 g kypřícího s litrem sody a ošetříte napadená místa.
A jaké máte zkušenosti s padlím vy? Máte zaručené triky jak na něj? Podělte se o ně v naší diskuzi!
Diskuse k článku
Kateřina Kotrbová
Anita