Od semena chilli k pálivé papričce. Pusťte se do pěstování
Na chilli papričky už dnes narazíte v každém lepším obchodě, ale vypěstovat si doma své vlastní je mnohem lepší. Existuje totiž celá řada druhů, které se liší nejen vzhledem, ale co je mnohem důležitější, také chutí. Tu totiž v regálech neotestujete a ne vždy můžete narazit na stejnou. Proto vezměte semínka chilli a pusťte se do příprav!
Nemusíte být zkušenými pěstiteli, aby vám na okně (nebo pak v teplejším období venku) vyrostl malý keřík plodící drobné papričky s obrovskou silou. Kromě chuťového zážitku jsou ale účinky chilli velmi přínosné pro organismus.
Výběr semena chilli
Jako začátečníci si nechte poradit a sáhněte po některém z nenáročných, rychle rostoucích a odolných druhů. Lze je sadit po celý rok, na parapetu porostou stejně jako na čerstvém vzduchu. Do exteriéru se však musí přesunout až po mrazech a už vzrostlé rostlinky.
Semínka chilli a klíčení
Před položením semen do substrátu nebo vaty používají pěstitelé jeden zajímavý trik. Semínka chilli namočí na několik hodin do heřmánkového čaje, který zlikviduje případné plísně a šance na pěstitelský úspěch se tak mnohonásobně zvětší.
V této fázi je třeba poskytovat semínkům dostatečnou vlhkost a vyšší teplotu (24-30°C).
Malé rostlinky by se měly objevit do tří týdnů. Až dostatečně vzrostou (což jde poznat podle síly kořene), mohou se přesazovat do samostatných malých květináčků.
Čím je chilli prospěšné pro zdraví: dobře známý pocit pálení způsobuje látka kapsaicin a podle toho, kolik je jej obsaženo, paprička pálí. Povzbuzuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a omezuje tvorbu tukových zásob v tepnách. Také ředí krev a předchází vzniku trombózy, srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Antibakteriální účinky kapsaicinu účinkují na rýmu, a to i na chronickou. |
Přesazování
Další přesazování se děje v závislosti na rychlosti růstu, který se odvíjí podle toho, kolik má rostlinka světla, vlhkosti a v jaké se nachází teplotě. Při pěstování na zahrádce vůbec nemusíte řešit sílu kořenového systému, protože chilli má volné pole působnosti. V nádobách je třeba sledovat spletitost kořenů a podle toho je přesazovat do větších nádob.
Hnojení
Pro papriky obecně je důležitá správná míra dusíku, draslíku a fosforu. V době květu je však potřeba snížit přísun dusíku. Pozor také na přehnojení!
Jak opylovat chilli
Na opylení rostlin v květu pěstovaných v interiéru není nic obtížného, chce to ale trochu cviku. Bez opylení plody nezískáte, proto se tomuto procesu nevyhnete. Často se pro opylení používá štěteček, což někdy může být zbytečná práce. U některých rostlin totiž jen stačí zatřást a pyl se tak dostane tam, kde je potřeba. Rozhodně je to důležitá informace, o kterou se musíte zajímat už při nákupu.
Obliba chilli stoupá především v souvislosti s popularizací cizokrajných kuchyní. Pomalu ale jistě se tak zabydluje i jako součást našich pokrmů, a tak není od věci pěstovat si své vlastní chilli.
Diskuse k článku