Obklady a dlažby je možné čistit různými způsoby
Vhodně zvolené obklady a dlažby jsou nedílnou součástí téměř každého domu či bytu. Mohou být výrazným designovým prvkem místnosti, který je ale nutné příhodně udržovat, aby pořád vypadal skvěle jako na začátku. Zkuste se proto inspirovat tipy, jak lze čistit obklady a dlažby, aby se uchovával nejen jejich jedinečný vzhled, ale také funkčnost, a to možná i méně obvyklými způsoby.
Obklady a dlažby mohou být z různých materiálů, stálicí však zůstává keramika. Keramické obklady a dlažby patří i přes nově vznikající trendy dlouhodobě k nejžádanějšímu typu. Jejich životnost je přímo ovlivněna nejen stylem a četností používání, ale právě také čištěním, které by mělo vycházet z vlastností daného materiálu, aby nedošlo k jeho poškození.
„Případné skvrny vyžadují co nejrychlejší odstranění, jinak by se do neglazurovaného povrchu mohly nasáknout.“
Na keramické obklady a dlažby nelze používat písek
Vůbec hlavní zásadou, jak obklady a dlažby čistit, je nepoužívat prostředky obsahující nějakou abrazivní složku. I když by škody napáchané malými čistícími částečkami nemusely být pouhým okem viditelné, mohly by být vzniklé rýhy zázemím pro usazování špíny a nečistot, což by se za nějaký čas projevilo znehodnocením obkladu nebo dlažby. Proto je lepší volit pouze prostředky k těmto účelům určené, případně obyčejné neagresivní saponáty. Vhod mohou přijít i babské rady, díky kterým lze obklady a dlažby vyčistit surovinami, co jsou dostupné v každé kuchyni. Co tedy pomůže v údržbě obkladů a dlažeb, když speciální přípravky nejsou zrovna po ruce?
- běžný ocet
- šťáva z citrónů
- jedlá soda s teplou vodou
Spáry bývají problém, ale ne neřešitelný
Když dojde při úklidu na obklady a dlažby bývají tvrdým oříškem spáry, které mají tendenci zbarvovat se do jakékoliv podoby, jen ne vydržet v té původní. Čisticí prostředek nesmí být ani v tomto případě příliš agresivní či s abrazivní složkou, aby nedošlo k vydrolení či k ošoupání výplňového materiálu. Hodí se proto naředěné přípravky s dezinfekčním účinkem (a bělícím v případě bílých spár) nebo například domácí parní čistič, který zaschlou špínu rozpustí párou. Ani spáry nenechávali klidné generace před námi, a tak je možné i u tohoto tématu naleznout babské rady, které s čištěním spár pomohou. Stačí vylovit v domácích zásobách sodu a kypřící prášek, popřípadě obyčejnou křídu. Smícháním těchto složek s teplou vodou se vytvoří směs, která dokáže účinně bojovat proti do spárů zažrané špíně. Je jen potřeba obětovat zubní kartáček a každou spáru vyčistit právě s pomocí kartáčku a vzniklé směsi.
„Oživovač spár je prostředek, který dokáže navrátit původní podobu všem zažloutlým a šedým spárám, na nichž se už podepsal čas.“
Obklady a dlažby vyžadují zvláštní péči, která nemusí být z finančního hlediska nijak nákladná. Stačí si porovnat cenu obyčejného octa a speciálních čisticích prostředků. Přitom u první možnosti si uživatelé pochvalují mnohdy i větší účinnost. V konečném důsledku je však jedno, jestli se vydáte klasickou cestou, nebo se vrhnete na tu lehce alternativní, obklady a dlažby potřebují pravidelnou údržbu tak jako tak.
Diskuse k článku
Marie Polakova
Olga Jedličková