Nízkoenergetické domy a dřevostavby: trend moderního stavitelství
Jedním z trendů současného stavitelství jsou energeticky úsporné domy. Kupní ceny nemovitostí neustále rostou a stejně tak se zpřísňují požadavky na získání hypotéky. Proto je pochopitelné, že lidé hledají alternativní způsoby bydlení. Nízkoenergetické domy se vyznačují velmi nízkými ztrátami tepla. Během projektování nízkoenergetických staveb se bere v úvahu například orientace vůči světovým stranám či umístění a počet oken.
Nevěřte mýtům, životnost dřevostaveb vás překvapí
Mezi lidmi často panují obavy, že z hlediska životnosti nejsou dřevostavby příliš dobrým řešením, obzvláště pak ve srovnání například se zděnými stavbami. Ve skutečnosti je však životnost staveb ze dřeva srovnatelná se stavbami z jiných materiálů. Pokud se na konstrukci dřevostavby podílí zkušená stavební firma, dosahuje taková stavba velmi vysoké kvality.
Z toho důvodu se vyplatí, když si na stavební práce najmete společnost, která může v oblasti dřevostaveb nabídnout kvalitní reference a letité zkušenosti. Výstavbou dřevostaveb se zabývá například firma Artes, která na českém trhu působí od roku 1998 a za dobu své existence realizovala celou řadu úspěšných stavebních projektů a rekonstrukcí.
Dalším mýtem, který se často opakuje, je vysoká náchylnost dřevostaveb k požáru. Na první pohled to zní logicky. Dřevo je velmi hořlavý materiál. Všechny stavby bez ohledu na použitý materiál však musí splňovat totožnou normu požární bezpečnosti.
V čem se dřevostavba liší od běžného zděného domu?
Jednou z nesporných výhod dřevostavby je výrazně kratší doba výstavby než v případě staveb z jiných materiálů. Rodinný dům lze od základů postavit za půl roku, mnohdy však na kompletní realizaci stačí pět a méně měsíců. Stavební práce lze urychlit především aplikací specifických technologií, které se používají pro stavbu vrchní části objektů. Díky tomu mohou dělníci na stavbě pracovat během celého roku, aniž by je omezovaly klimatické podmínky, které by byly za jiných okolností nepříznivé, a to obzvláště v zimě.
Ve srovnání se zděnými domy lze u dřevostaveb mnohem jednodušeji a levněji položit základovou desku. Konstrukce domu je navíc výborně tepelně izolovaná, což umožňuje postavit stěny s mnohem menší tloušťkou. Výstavba formou suché technologie zároveň umožňuje jednoduchou úpravu dispozic. To se hodí třeba v případě, když rekonstruujete a chcete v domě vytvořit více úložného prostoru. Ceny za energie neustále rostou, což vede k tomu, že lidé hledají alternativní způsoby bydlení. Dřevostavby jsou jako stvořené pro nízkonákladové bydlení.
Nízkoenergetické stavby jsou šetrné k vaší peněžence i životnímu prostředí
Co si představíte, když se řekne dřevostavba? Mnohé pravděpodobně jako první napadne rekreační chata někde uprostřed lesa, kam si v létě jezdíváte na víkend odpočinout. V současnosti přitom vzniká stále více dřevostaveb, do kterých se natrvalo stěhují rodiny s dětmi, neboť se jedná o nízkoenergetické stavby šetrné k životnímu prostředí i rozpočtu jejich majitelů. Mezi lidmi se objevuje mylná představa, že dřevostavba není tvořená ničím jiným než dřevem. To však pochopitelně není pravda. Kromě dřevěných desek či trámů se při stavbě používají také materiály na bázi sádry nebo různé druhy izolací.
Vyznáte se v dřevostavbách? Rozlišujeme je především podle konstrukce
V závislosti na konstrukci rozlišujeme hned několik typů dřevostaveb. Pro dřevostavbu s lehkou dřevěnou kostrou je příznačné, že vzniká přímo na staveništi. Nejprve se položí základová deska, na kterou se následně usadí dřevěný rám. U některých staveb se naopak používají těžké dřevěné trámy. Tyto masivní trámy bývají obvykle velmi dobře viditelné a dotvářejí vzhled interiéru či exteriéru stavby. Prostor mezi jednotlivými trámy se vyplňuje sklem nebo zdivem.
Jednou z metod nízkoenergetického stavitelství je zdvojování stěn. Vzniklý prostor mezi stěnami se vyplňuje izolačním materiálem. Při konstrukci dřevostaveb se často využívá moderních technologií a výrobních procesů. To je patrné převážně u dřevostaveb složených z panelů. Dřevěné panely je totiž nutné opracovat do přesných rozměrů, k čemuž se využívají CNC stroje.
Pravděpodobně nejtradičnější konstrukce se používá při stavbě srubů a roubenek. Ty jsou složené z mohutných trámů horizontálně poskládaných na sebe. I mezi roubenkou a srubem bychom však našli hned několik rozdílů. Srub bývá složený z neopracovaných kulatých klád, které ve spoji většinou přečnívají. Roubenka se naopak skládá z upravených trámů ve tvaru kvádrů. Jejich spoj bývá obvykle zarovnaný.
Diskuse k článku