Nenáročné pokojové rostliny pro pěstitelské antitalenty
Můžete se snažit jak chcete, ale vždy vám všechny květiny pomalu schází, až jednoho dne uschnou uplně? Chyba nemusí být v péči, ale ve výběru správných rostlin. Ne všechny se hodí na místa, jenž jim určíte a rostliny pak trpí třeba nedostatkem světla nebo naopak jeho přemírou. Kamenem úrazu bývá i příliš štědrá zálivka. Nemusíte se ale děsit složitosti péče: jsou tu tipy na pokojové květiny, které vyžadují minimum péče a dařit se jim bude i v náročnějších podmínkách.
Pokojové rostliny jsou detailem, který na první pohled ani nevnímáme. Jemné květiny jsou však příjemnou dekorací na stole, vysoké pak umí zútulnit interiér a nenáslilně vyplnit prázdný prostor. Představují kousek přírody doma, který napomáhá k příjemnějšímu prostředí.
Nenáročné pokojové rostliny
Stane se to každému – občas zapomene na pravidelnou zálivku nebo nechá květinu na přímem slunci či naopak v šeru. Častou chybou bývá také nadměrné zalévání, kdy rostlina nestíhá vodu vstřebávat, vypařuje se pomalu a začíná tak uhnívání. Pro citlivější druhy to může být zničující. Pokud patříte i vy mezi pěstitelské antitalenty a počet zničených rostlin se měsíc od měsíce zvyšuje, pak jen možná nevybíráte správně. Je třeba sáhnout po odolných druzích, jenž jen tak něco nezničí.
Patří mezi ně napříkald tyto:
Aglaonema čínská
Hodí se skvěle do tmavých místností. Má rada sice vyšší vlhkost, ale je skutečně odolná.
Trs tvrdých listů dokáže zadržet dostatek vody, takže pokud zapomenete na zálivku, zas až tak moc se neděje. Roste pomalu, čas od času je vhodné ji dopřát zálivku s hnojivem. Nemá ráda časté přesazovaní, což je také jistě dobrá zpráva pro ty, kteří si na zahradničení nepotrpí.
Tchynin jazyk
Pravděpodobně nejskromější pokojovka by rozhodně neměla odradit prapodivným názvem. I když nevyžaduje žádnou speciální péči, patří mezi nejvíce dekorativní rostliny. Každému se jistě vybaví ony dlouhé a špičaté listy, díky nimž dostala svůj název, avšak druhů existuje mnohem více. Setkat se lze i s válcovou podobou listů, jenž se do moderních interiérů hodí více. Vyžaduje jen mírnou zálivku a taktéž ji netřeba často přesazovat.
Zamikulkas
Z vlastní zkušenosti mnozí potvrzují, že odolnější pokojovou rostlinu neznají. Ať je na světle nebo v tmavém koutu, zalévaná nebo bez zálivky, vždy vypadá svěže. Při správné péči ale važduje dostatek vody. V takovém případě se můžete pochlubit exotickými smaragdovými listy. Nepřitahuje nemoci ani cizopasníky, proto má parametry ideální pokojové květiny.
Dieffenbachie
Barevné listy této pokojovky zaručeně upoutají pozornost, ale pozor: je jedovatá, proto ji není vhodné dávat na zem nebo příliš nízko v případě, že máte doma děti nebo zvířata. Může vypadat jako keřík, ale častěji se pěstuje jako „strom,“ tedy do výšky. Nesvědčí ji přelévání. Může stát na světlém i tmavém místě, jen se to projeví na zabarvení listů.
Šeflera
Na malém keříku s drobnými lístky poznáte stáří podle toho, jak je hustý. Proto se zpočátku u mladých rostlin nelekejte jejich prořídlosti. Na spoustě malých lístků snadno a rychle poznáte, že byl opomenut přídel vody – začnou bát svěšené a bez života. Spíše než bohatou zálivku ale ocení rosení. Roste pomalu, avšak během let může dosáhnout výšky až 1,8 metru. Nenáročná rostlina se hodí spíše na chodby.
Zelenec chocholatý
Původ má v tropických lesích, avšak šlechtěním snáší domácí prostředí více než skvěle. Říká se jí také pavouk, a to nejen kvůli listům, jenž jsou dlouhé až 60cm a spadají přes okraj květináčů, ale hlavně pro mladé rostlinky, jenž se vytváří na výhoncích. Listů vyrůstá z trsu velké množství a dle jejich zbarvení poznáte, co rostlina požaduje: u tmavých druhů jsou to tmavší místa, světlejší s bílým proužkem pak touží po slunci. Má raději vlhčí půdu a občasné přihnojení.
Jak si můžete všimnou, všechny odolné pokojové rostliny mají společný jmenovatel: tmavé listy a pomalý růst. Jestliže si chcete ušetřit starostí, nevybírejte ani květoucí druhy. Pokud přemýšlíte o tom, že byste raději květiny z interiéru zcela odstranili, pak pozor: nezapomínejte, že umí pročistit vzduch a „nasávají“ některé z nebezpečných látek. Pro příjemné bydlení jsou tedy nezbytné.
Diskuse k článku