Nebojte se renovace parket a dřevěných podlah. Poradíme, jak na to
Dřevěné parkety a podlahy se těší v Českých domácnostech velké oblibě a jejich popularita v posledních letech stále narůstá. V minulosti byly dřevěné podlahy zcela běžné a nyní se tento trend postupně navrací. Lidé si pochvalují především jejich přírodní vzhled, snadnou údržbu, spolehlivou izolaci, ekologickou nezávadnost a v neposlední řadě také dlouhou životnost, díky níž parkety při správné péči vydrží i několik desítek let, a to bez výrazných známek opotřebení.
Jak na renovaci dřevěné podlahy?
Pokud bydlíte ve starším domě, možná po parketách běžně chodíte, aniž byste si to uvědomili. Proč tedy dřevěné podlaze nevrátit její zašlou krásu? V následujících řádcích jsme si pro vás připravili několik tipů, jak správně postupovat při renovaci parket a dřevěných podlah.
Ze všeho nejdříve přichází na řadu broušení. Abyste docílili perfektního vzhledu a zároveň se vyvarovali estetických i funkčních problémů, musíte poctivě dodržet několik nezbytných kroků. Broušení se zkrátka nevyhnete. Týká se totiž nejen starých, ale také nově položených dřevěných podlah. Povrch při renovaci parket musí být co nejrovnější, což znamená absenci sebemenších přechodů mezi jednotlivými dřevěnými díly.
Renovace parket: základem je broušení a lak na parkety
Staré dřevěné podlaze broušení prospěje, kromě původního laku ji totiž zbavíte také veškerých nečistot, rýh a dalších povrchových kazů. Mějte na paměti, že broušením odstraňujete část dřevěné vrstvy, což může být problematické zvláště v případě, pokud máte doma parkety s tenčí dřevěnou složkou. V takovém případě si při broušení počínejte obzvláště opatrně.
V předchozích odstavcích jsme naznačili, že broušení při renovaci parket se skládá z několika kroků. Broušení zpravidla rozlišujeme podle hrubosti použitého brusného materiálu od nejhrubšího po nejjemnější. V první fázi se obvykle používá brusný materiál s vyšší zrnitostí, která s následnými broušeními postupně klesá. Po závěrečném broušení , tedy nejjemnějším, může následovat ještě leštění. Některé brusné stroje totiž svou váhou zatlačují dřevěná vlákna hlouběji do podlahy a nejlépe se jich zbavíte právě leštěním.
K dokončení renovace parket vybírejte kvalitní oleje, vosky či laky na parkety
K úplné renovaci dřevěných podlah zbývá poslední krok a tím je lakovaní, případně voskování nebo olejování. V obchodech dnes zakoupíte celou řadu různých laků, vosků a olejů. Při výběru však dbejte především na kvalitu a vybírejte prostředky, které disponují nejen efektivním vzhledem, ale také vysokou odolností, tvrdostí a jsou určeny k lakování tvrdého i měkkého dřeva. Kromě laku na parkety se k závěrečné úpravě používají také oleje či vosky, které po renovaci parket vytvoří na povrchu sametově matný film.
Po dřevěné podlaze budete pravděpodobně chodit téměř každý den, čímž ji vystavíte dlouhodobé zátěži. Volba laciného, avšak často nedostatečně kvalitního laku by se vám tak v konečném důsledku nemusela vyplatit.
Renovaci parket vám usnadní stroje
Na broušení a renovaci dřevěných podlah se běžně používají rotační či pásové brusky. Mimo to se vám budou hodit také brusky menších rozměrů, se kterými se snáze dostanete na obtížně přístupná místa, jako jsou například rohy místností. Samozřejmostí jsou brusné papíry s různými úrovněmi zrnitosti. Před závěrečným broušením se ujistěte, že se na podlaze nevyskytují žádné vady. V opačném případě je budete muset vyspravit speciálním spárovacím tmelem. Než se pustíte do posledního broušení, nechte tmelící hmotu pořádně zaschnout.
Během jednotlivých broušení se vytváří nežádoucí prach. Ten může negativně ovlivnit výslednou podobu dřevěné podlahy a narušit celý proces renovace parket. Před každým broušením proto musíme nejprve odstranit všechny nečistoty. Zdlouhavý úklid vám usnadní moderní elektrické brusky vybavené vysavačem, které vzniklý prach okamžitě likvidují.
Diskuse k článku