Nebojte se dřevostavby, kvalitní bydlení lze vybudovat i rychle
Dřevěné domy neboli dřevostavby se už dávno nepojí jen s podobou srubů nebo naopak levných a rychle vystavěných domků. Dřevostavby jsou moderním způsobem bydlení, které nepatří pouze na vesnice a není třeba, aby je obklopovaly lesy nebo louky. Zapadnou do každé zástavby a svým majitelům přinesou velmi příjemné bydlení. Zdravé, přírodní a v neposlední řadě i pěkné na pohled.
Proč dřevostavby
Lidstvo využívá dřevo jako stavební materiál už od svých počátků a v posledních dekádách se stává znovu oblíbeným a často využívaným materiálem právě v případě dřevostaveb a dalších. Ve Spojených Státech patří dřevěné konstrukce k nejpoužívanějším a stále se jim důvěřuje. Potvrzení o jedinečných vlastnostech dřeva by mohlo přijít i ze Skandinávských zemí, kde dřevostavby odolávají rozmarům počasí už celá desetiletí.
Dřevostavby vs. zděné domy v historii
Vrchol popularity dřevostaveb byl na přelomu 18. a 19. století. Jejich úpadek měly na svědomí časté požáry, kterým v té době nešlo dost dobře zabránit. Vedlo to dokonce k jejich postupnému zákazu na území českých zemí. Řešením tak byly celozděné domy. Moderní technologie a postupy však umožňují znovu používání dřeva jako spolehlivého materiálu pro stavbu. Vliv mělo také postupné zpřísnění požárních předpisů.
Dnes se výstavbou dřevostaveb zabývají specializované firmy, u kterých si můžete být jistí kvalitou prací a zkušenostmi.
Zdravé bydlení v dřevostabě
Dřevostavby jsou považovány za ideální pro případ, kdy toužíte po zdravějším životu. Velkým kladem je například schopnost regulace vlhkosti v interiéru. Pokud se procento vlhkosti zvýší, dřevo ji dokáže částečně vstřebat; při nízké vlhkosti se naopak ze dřeva uvolňuje do okolí. Tato stabilita je příjemná zejména v případě, že některému z členů domácnosti dělá problémy mokrý nebo suchý vzduch. Užitečnou vlastností je schopnost vázat oxid uhličitý i v době, kdy strom už neroste, a snižovat tak jeho podíl v okolním prostředí
Rychlost výstavby a úspora v dřevostavbě
Dřevostavby lze stavět celoročně a nemusí se čekat na vhodné roční období. To, jak rychle se bude bydlet, závisí na tom, jaká se použije technologie stavby. Dřevostavba nůže být hotová v řádu měsíců, stavba se však může protáhnout i na roky. Nejrychleji se lze stěhovat i po třech měsících od začátku prací.
Levnější vytápění dřevostavby
Dřevěné domy dnes patří většinou do kategorie nízkoenergetických staveb (roční spotřeba pod 70 kWh / m2), což je přibližně o polovinu méně, než u běžných zděných domů. Často se také volí možnost více tepelných zdrojů, jenž ve vzájemné kombinaci přináší příjemné klima i snížení nákladů. Díky dobrým izolačním vlastnostem se mohou využívat i méně výkonné zdroje. Používá se také kombinované vytápění.
Nesmí se ale zapomínat na to, že základem úspor při topení je použití kvalitních izolačních materiálů při výstavbě.
Kvalitní tepelná i zvuková izolace dřevostaveb
Dřevostavby se dají izolovat stejně kvalitně, jako jakékoliv jiné domy. I tady je ale potřeba pečlivě vybírat technologii izolace. Moderní dřevostavby nejčastěji disponují difuzně otevřeným systémem, který umožňuje částečnou prostupnost par a nedochází tak k jejich zadržování uvnitř. Tento bod by se však měl svěřit odborníkům, protože kondenzace vodních par znatelně ovlivňuje životnost konstrukce.
U tepelných izolací je možno vybírat třeba i podle míry šetrosti k životnímu prostředí. Mezi klasické varianty patří polystyren, skelná nebo minerální vlákna, do kategorie ekologických spadá konopná izolace, izolace na bázi papíru, slámy nebo ovčí vlny. U izolace ze slámy je však potřeba po čase její výměna. Ostatně sesedání hmoty je problém také u jiných izolací a je potřeba zaměřit se na tento fakt.
Dřevostavby a požární předpisy
Není pravdou, že by dřevostavby byly náchylnější k požárům. Odolnost dřevostaveb umožňují materiály, které nemohou plameny poškodit, a které obklopují konstrukci. Rizikovější je tak spíše možnost vzplanutí interiéru.
Dřevo pro takové stavby je dodatečně upravováno impregnací nebo nástřiky. Pro lepší ilustraci odolnonsti proběhly i pokusy hořlavosti. Při jednom takovém (Dubňany, 2009) se ukázalo, že kvalitní dřevostavbu požár nezničí. Postupuje pomalu a nepřeskakuje mezi jednotlivými místnostmi.
Dřevostavby - pojmy, které se vám budou hodit a není radno si je plést
Spotřeba energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok, díky tomu, že se v něm nenachází tepelné mosty a cirkulace vzduchu může využívat systém rekuperace.
Alternativa k nízkoenergetickému domu, navíc ještě o třetinu úspornější (oproti běžným domům je to až o pětinu). Může nést i označení ultradům. Potřebná energie na vytápění nesmí být vyšší, než 34 kWh/m².
Ještě nižší spotřebu má pasivní dům, a to maximálně 15 kWh/m². Díky řízenému větrání dochází k přrdávání tepla mezi vzduchem, který proudí z místnosti, a vzduchem, který do ní naopak směřuje. Proces se odehrává v tepelném výměníku a ztráty tepla jsou minimální. Roční spotřeba na vytápění je pak pod 15 kWh/m².
Spotřba nulového domu je maximálně kryta z obnovitelných zdrojů. Důležité je, aby měl už z povahy stavby co nejnižší spotřebu. Ta je pak pokrýváz energie, kterou dům získá z obnovitelných zdrojů. |
Obavy z katalogově unifikovaného vzhledu dřevostaveb nejsou na místě. Jistě, tato možnost existuje, avšak architekti umí navrhnout i jiná řešení. Je samozřejmé, že se tento typ domů musí držet norem, avšak i taková stavba může být jedinečná, příjemná a nemusí urážet estetiku.
Diskuse k článku
Markéta
Markéta