Nátěry dřevěných podlah? Poradíme, jak na to
Podlahy jsou důležitou součástí každého bytu či rodinného domu. V současnosti existuje velké množství moderních materiálů, ze kterých se vyrábějí, dřevo je však stálicí a po staletí patří mezi nejoblíbenější podlahové krytiny. Může za to jeho vysoká odolnost a dlouhověkost. Díky přírodnímu vzhledu navozuje pocit luxusu a útulnosti domova. Je to přírodní materiál s jedinečnými vlastnostmi, který nemůže nahradit žádná imitace.
Pokud budete o svou dřevěnou podlahu správně pečovat, tak se v podstatě nemůže zničit. Je jasné, že přes veškerou údržbu a péči se dřevo časem opotřebuje, objeví se nevzhledné skvrny, ale také mechanické vady – vrypy, škrábance, rýhy od nábytku apod. I lak časem ztrácí na svém původně bezchybném vzhledu. Nastává zkrátka čas na kompletní renovaci, po níž nám dřevěná podlaha bude sloužit ještě dlouhé roky. Kvalitní dřevěnou podlahu lze renovovat i několikrát, záleží na výšce vrchní vrstvy a tvrdosti podlahové krytiny. S každou renovací dřevěných dílců či parket přijdete o pouhý 1 milimetr dřeva.
Čím začít při renovaci dřevěných podlah?
Renovace není žádná věda, pokud totiž není dřevo poškozené do hloubky, zvládne to každý šikovný kutil. Před samotným zahájením práce odstraňte obvodové lišty, prahy dveří, případné hřebíky či jiné kovové předměty. Upevněte uvolněné dílce a je-li třeba, proveďte opravy.
Renovace mírně poškozených podlah začíná zbroušením jejich povrchu. Můžete použít různé typy brusek, od malých hobby až po profesionální (ne, nemusíte si je kupovat, existuje řada půjčoven, kde je za přijatelný poplatek zapůjčíte). Začněte broušení brusnými papíry s hrubší zrnitostí, kdy odstraníte lak i nečistoty, případně srovnáte drobná mechanická poškození. Poté podlahu vysajte, zbylé prohlubně či vrypy zatmelte. Po vytvrdnutí tmelu znovu zbruste. Na každé další broušení používejte jemnější brusné papíry. Na závěr podlahu zbavte prachu.
Vodou ředitelné laky jsou dobrou volbou
Pro finální povrchovou úpravu můžete zvolit podlahové laky, barvy, oleje nebo vosky. Pokud se nechcete údržbou zabývat příliš často a zachovat viditelnou přirozenou kresbu dřeva, doporučujeme použít kvalitní laky. Můžete si vybrat mezi syntetickými a vodou ředitelnými. Jestliže nechcete dlouho po natření podlahy řešit charakteristický zápach ze syntetiky, jsou tou nejlepší volbou vodou ředitelné laky. V nabídce společnosti BARVY A LAKY TELURIA najdete lak na všechny typy dřevěných podlah v interiéru z měkkého i tvrdého dřeva LAZUROL AQUA P UREX V 1301. Dobrou volbou je také speciální lak na zátěžové podlahy a schodiště LAZUROL AQUA EKOHOST V 1305. Oba laky v domácnosti využijete na nátěry dalších dřevěných prvků jako je nábytek, obklady, zábradlí apod.
Matný nebo lesklý nátěr na dřevo? Zvolte si sami
Vybírat můžete mezi matnou, polomatnou i lesklou variantou. LAZUROL AQUA EKOHOST V 1305 lze navíc tónovat do mnoha barevných odstínů, které vám namíchají v míchacích centrech. Jejich nespornou výhodou je mechanická a chemická odolnost, pružnost a také protiskluznost. Nemusíte se tedy bát, že na nalakované podlaze snadno uklouznete. Oba laky mají také atest na nátěry dřevěných věcí, se kterými přicházejí do styku děti, takže s nimi lze natřít třeba i houpacího koníka nebo dětský stolek.
A jak na samotný nátěr dřevěné podlahy?
Ale vraťme se k nátěrům podlahy. Lak dobře promíchejte a za pomoci štětce nebo válečku naneste první vrstvu. Pro ni můžete lak zředit max. 10 % vody. Nechte zaschnout při teplotě 15 – 25 °C, nejlépe 1 den a jemně přebruste – doporučená zrnitost smirkového papíru P220-400. Po odstranění nečistot z broušení pak pokračujte v nátěrech dalšími 2 vrstvami již neředěného laku. Interval mezi nátěry je 4-8 hodin.
Malá rada na závěr – pokud se k dalšímu nátěru dostanete za víc jak 8 hodin, je dobré povrch ještě jemně přebrousit, docílíte tak dokonale hladkého povrchu. Laky obsahují i UV filtr. Pokud vám na podlahu doma svítí oknem sluníčko, nevytvoří se na laku vybledlé skvrny. Podlahy ošetřené laky se snadno udržuji, stačí je setřít vodou s běžným saponátem. Tak ať vám podlaha dělá dlouho radost!
Diskuse k článku