Na noční osvětlení opatrně: organismus potřebuje i tmu
Noční osvětlení není nezbytně nutnou součástí domu, ovšem tam, kde jsou děti, bývá potřeba. Potemnělé chodby už nemusí nahánět ratolestem hrůzu. Moderní žárovky dovolují osvětlit to, co je třeba, při minimálních nákladech. Možnost nočního osvětlení na pohybová čidla však ocení i senioři. Život tak bude hned příjemnější. Ovšem jak už to tak bývá – nic se nemá přehánět, protože i tma je v našem životě důležitá.
Zapínat v noci při cestě do kuchyně centrální osvětlení je zbytečné a hlavně nepříjemné pro rozespalé oči. Ani lampy ale nejsou ideálním řešením, protože najít ve tmě spínač není zrovna snadným úkolem. Jak tedy na to? Vše jednoduše vyřeší úsporná LED svítidla reagující na pohyb.
Noční osvětlení nesmí být pro organismus šok
Vystavovat zklidněný organismus v noci přímému světlu je pro něj šokem. Přirozeně je tělo nastavené na střídání dne a noci, tedy světla a tmy. Pokud bude byť jen na chvíli vystaveno ostrému světlu v době, kdy očekává šero, následnýspánek už nebude tak kvalitní, jak by měl být. Zdá se vám to nesmyslné? Ale kdeže, tato reakce vychází z lidské přirozenosti. Spát proto u rozsvícené lampičky, což je například u dětí časté, není nejlepším nápadem.
Když už taková sitace nastane, je potřeba vybrat světlo tlumené a nevýrazné.
Nejúčinnější světlo je ve vlnové délce 550 nm, to se však pro osvětlení v noci rozhodně nehodí. Oči nejvíce upoutají barvy kratší vlnové délky, to znamená fialové a modré. Vhodné barvy se docílí použitím sytě žlutých filtrů.
Kromě barvy se zaměřte i na intenzitu
Jednotkou intenzity osvětlení je lux a jejich míru a celkové osvětlení reguluje norma ČSN EN 12665 v bodu 3.2.11. Hodnota, která nikterak neovlivní „noční režim“ těla je čtvrt luxu. Odvíjí je to také ale od barevnosti prostředí. V bílém interiéru by tato hodnota neměla být přesáhnuta, u barevných pak lehké navýšení nevadí.
Světlu při spánku je ale potřeba se vyhýbat. Maximální hranicí je setina luxu. V případě stálého osvětlení (např. na chodbě) se ale hodí světlo s větším podílem modré. Proto jsou nejlepším řešením LED svítidla, která takové vydávají.
LED svítidla pro lepší orientaci v noci
Jedná se o malá svítidla umísťovaná do zásuvek, případně disponující možností snadného přilepení na zeď. Zapínat se mohou stlačením či lehkým dotykem, skvělou vychytávkou jsou ale senzory reagující na pohyb. Pořídit můžete malá světla už v ceně několika desítek korun, například do kuchyně se ale hodí delší, jež jsou schopna osvětlit větší plochu.
S nočním osvětlením tedy zacházejte opatrně a držte se toho, že v tomto případě je vhodné držet se u země. Obrazně pro míru osvětlení, doslovně pro umístění svítidel.
Diskuse k článku
KAmil