Na jarní hnojení trávníku je ten pravý čas
Komu chyběla práce na zahrádce, mohl konečně zajásat. Počasí se umoudřilo, sníh odtál a příroda se začíná zelenat. Jedni v tom vidí romantiku, jiní dřinu na zahradách. Návod na dlouhou, zdraví prospěšnou procházku tu ovšem nenajdete, tipy, jak co nejlépe podpořit zahrádku k rozkvětu ovšem ano!
Dlouhá zima za sebou zanechala výraznou stopu. Rostliny se ale musí vzpamatovat rychleji, než obvykle, protože na probouzení nebude kvůli vyšším teplotám příliš mnoho času. Proto je potřeba pomoci a podpořit růst hnojením.
Jarní hnojení trávníku
Prvotní péče o trávník by měla zahrnovat vyčištění od mechu a nečistot, provzdušnění a celkové pročištění. Následovat by pak mělo i hnojení, které trávník povzbudí a podpoří růst.
Nejprve je ale potřeba narušit povrchovou krustu, kterou se země bránila sněhu, mrazům a následnému tání. Účinným pomocníkem jsou vertikální hrábě (tzv. prořezávací), které znovu umožní půdě dýchat.
- Nejvhodnější dobou je období března a dubna. Záleží na počasí, kdy dovolí zeleni dostat se do vegetačního období.
- Při provzdušňování je vhodné zasypat vzniklé otvory pískem, který dovolí půdě volně dýchat a vstřebávat vše potřebné.
- Důležitým faktorem růstu a obnovy je dusík. Je jedno, zda máte nově založený trávník nebo jen obnovujete ten původní, po prvním posečení jej pohnojte dusíkatým hnojivem.
- S hnojením to nepřehánějte. Nadbytek může způsobit nežádoucí rozmnožení a podporu plevele, horší variantou je ale celkové spálení trávníku.
- Po hnojení dbejte i na zálivku, aby bylo vstřebání živin maximální.
- Hnojení má na svědomí nejen hustý a sytě zelený trávník, ale pomáhá bojovat i proti chorobám a jiným nepříjemnostem.
- Až po řádném provzdušnění a ošetření trávníku (včetně pískování) začněte s podsazováním.
SNĚŽNÁ PLÍSEŇ: jedním z neduhů dlouhé zimy je i sněžná plíseň. Postižený trávník je po odtání pokrytý bílým až růžovým miceliem (původcem je houba Microdochium nivale). Jestliže není postižena celá rostlina, lze provést tradiční údržbu.Pokud je zasažení důkladnější, lze využít chemických prostředků.
Jaro je zásadní pro to, aby trávník načerpal potřební živiny, jež mu budeme odvážením posekané trávy v průběhu roku obírat. V těchto dnech jich přijímá až čtvrtinu. Kromě dusíku vybírejte hnojiva, která obsahují i fosfor a draslík, taktéž nezbytné prvky.
Další hnojení je třeba provádět i v průběhu roku, ideálně ještě v červenci a také na podzim – a to v září i říjnu. Využívat můžete jak hnojení zálivkou, tak rozházení tuhého hnojiva. V tomto případě je ale nutné dopřát trávníku zálivku, případně naplánovat hnojení před deštěm.
Diskuse k článku