Mystická a exotická voskovaná batika. Z Jávy až do vašeho obýváku
Technika batikování se do Evropy dostala na lodích, jež dovážely čaj a kávu. Asijská úprava textilu tak přicestovala společně s obchodníky z Jávy a evropanům ukázala tvořivou činnost, která v kombinaci s novými materiály nasměrovala módu jiným směrem. Milovníci vzorů se tak mohli obklopit snovými kombinacemi v přírodních barvách. A to můžete i vy dnes!
Původní batika ale neměla podobu bláznivých abstratních vzorů, jak si ji možná vybavíte vy. Základní barevné schéma bylo jen o několika tlumených odstínech a vzory také nekřičely na všechny světové strany.
Tvoření vzorů s pomocí vosku
Pro vytvoření detailů a jemných křivek se používal horký vosk. Možná trochu připomíná moravský modrotisk, který se aplikoval na lněnou nebo později bavlněnou látku.
Samotný proces batikování vyžaduje zručnost, trpělivost a šikovnost. Jedním z nejefektnějších způsobů je nanášení vosku speciálním nástrojem z mědi a bambusu, do nějž se nabírá vosk. Ten pak vytéká trubičkou a umožňuje tvorbu jemných a precizně provedených motivů. Tento postup se skrývá třeba i pod názvem rezervní technika.
V roce 2009 vyhlásilo UNESCO batiku za nehmotné kulturní dědictví Indonésie.
Teplota vosku: tak akorát
Docílit vhodné konzistence vosku je jeden z nejtěžších úkolů. Pokud bude příliš tuhý, nevyteče ven a nic nenamalujete. Vosk o vysoké teplotě zase bude vytékat samovolně, rozpíjet se po látce a vytvoří jednu velkou nekontrolovatelnou skvrnu. Číselná podoba výrazu „tak akorát" má v tomto případě hodnotu 85°C. Jednoduše jí dosáhnete díky speciálním elektronickým nádobám, které patří mezi moderní vychytávky při batikování a výrazně usnadní práci.
Rizika nesprávné teploty už byla zmíněna, avšak objevuje se ještě jeden strašák. Vysoké teploty by mohly způsobit dokonce vzplanutí vosku a navíc se při ní uvolňují škodlivé výpary. Pozor na to!
- U batikované látky neodlišíte rub a líc
- Vzory se obvykle nejdříve předmalují tužkou, mistři ale pracují na první dobrou
- Náročnou výtvarnou technikou upravte nejdřív menší kusy látky, do větších se pusťte až naberete zkušenosti
- Nedoporučuje se to, ale někteří to jistě zkusí: rozpouštění vosku na sporáku je nešťastným řešením! Vyřeší to dvojitý hrnec nebo vodní lázeň.
- Před samotným ponořením do barvy se doporučuje látku namočit, aby barva lépe ulpěla
Batika drží na většině látek, nejlepší je bavlna
Barvit se dá bavlna, hedvábí i umělé tkaniny. Jen mají jednou podmínku, která platí bez výjimky u každého nového i starého materiálu – musí být čistý, bez skvrn a vad. Před aplikací barvy je vhodné materiál důkladně vyprat a vysušit.
Podle vybraného materiálu pak volte barvu. V obchodech narazíte na různé značky, vždy si ale při výběru všímejte, pro jaký materiál se barva hodí a nevzniknou komplikace.
Důležité je také to, jestli budete batikovat za studena nebo využijete vaření. Při použití vosku sáhněte po barvách ke studenému batikování. V opačném případě by se vosk rozpustil a barva by se vsákla do celé textilie.
Batika za studena
Barva se rozpouští v teplé vodě a vmíchává se do vlažné. Nechá se odstát a až zchladne, ponoří se do ní navoskovaná látka. I když rozotok nasytíte na maximum, výsledná barva na textilu bude spíše jen pastelová, tedy méně výrazná. Rozhodně to není na škodu. Jemné vzory jsou příjemné a sluší většině interiérů.
Tie-dye: snadné batikování bez vosku
Možná jste se s tímto postupem setkali ve výtvarném kroužku nebo na táboře. Tie-dye je totiž dobře známá technika, která využívá pro vytvoření obrazců stahováním provázky (gumičkami), skládání nebo jiné zmačkání látky. Pro tvoření touto technikou se ale využívají i sofistikovanější pomůcky jako šablony nebo šití. U jejího zrodu byli sympatizanti hippies a konotace s volnomyšlenkářstvím je batikou jednoduše protkaná.
Barví se i v několika sekvencích a zkušení výtvarníci dokáží z barvy vytáhnout zajímavá díla. Mezi módními návrháři sice nepatří batika k populárním tématům, na některých přehlídkách na ni ale narazíte. Z toho se dá nečerpat inspirace a uděláte si představu, jak to s abstrakcí nepřehnat.
Batikování ve svých počátcích pracovalo s tlumenými odstíny, které se běžně nacházely v přírodě. To až bláznivá 60. a 70. léta v America dodala batice výraznost.
Motivy batikování bývají často až psychedelické. Proto se do interiérů zařazují spíše textilie upravené voskováním. S batikou je to však stejné jako s jinými technikami – musí se to umět. Potom stojí výsledky za to a mají místo i mezi moderním, ne zrovna esoterickým neno duchovním vybavením.
Batikování se nejlépe naučíte metodou pokus – omyl. Pořiďte zásobu látky i barev a pusťte se do experimentování!
Diskuse k článku