Možnosti umístění jízdního kola do bytu – držák na kola i opření o stěnu
Používáte jízdní kolo jako běžný dopravní prostředek a bydlíte v malém bytě? Pokud nemáte sklep a nechcete své kolo nechávat na ulici, musíte vyřešit způsob umístění v bytě. Pokud bydlíte v přízemí nebo nižších patrech, do bytu jej dostanete jednoduše. Nabízí se ale otázka, jak umístit jízdní kolo do bytu, aby nepřekáželo. Možností je několik, od použití držáku na kolo po prosté opření o zeď.
Udělejte z překážky přednost
Při umísťování kola do bytu je velmi důležité, jaký postoj k tomuto problému zaujmete. Pokud budete jízdní kolo v bytě považovat za překážku a nutnost, výsledek nebude nikdy dobrý. Udělejte z překážky přednost a proměňte jízdní kolo v interiérový doplněk, který má u vás doma pevné místo. Mnohem lépe to jde u městských jízdních kol, u kterých je vzhled velmi důležitý. Horské kolo bude v bytě vždy působit násilněji, i tak jej můžete umístit decentně.
Pokud se má jízdní kolo stát předností vašeho bytu, udělejte mu čestné místo. Vyhněte se schovávání kola za dveře, do spíže nebo na balkón. Pokud o něj pečujete a dobře vypadá, dejte jej na odiv. Zvolte pro něj takové místo, do kterého se snadno přesune, aniž by došlo k zašpinění nábytku nebo podlah. Pokud máte velkou chodbu, máte vyhráno. Jízdní kolo ale vypadá dobře i v ložnici nebo obývacím pokoji.
Jízdní kolo jednoduše opřete o zeď
Nejjednodušším řešením je umístění jízdního kola přímo do prostoru. Opřete jej o zeď, o stůl nebo jiný nábytek. Výhoda tohoto způsobu umístění spočívá v jednoduché a rychlé manipulaci. Kolo do bytu přivezete a zaparkujete bez zdvihání, nasazování na držák na kola nebo obtížného přenášení.
Doporučujeme na místo pro kolo umístit pevnou a snadno omyvatelnou podložku a vyhnout se tak zašpinění podlahy. Pokud budete opírat jízdní kolo o zeď, můžete i na ni nainstalovat ochranné prvky, které zamezí zašpinění.
Držák na kola na zeď
Oblíbeným řešením umístění jízdního kola do bytu je montáž držáku na kola na zeď. Toto řešení je esteticky působivé a ušetří spoustu místa. Na trhu existuje několik závěsných systémů, které umožňují různý způsob uchycení. Pozor si dejte na montáž. Jízdní kolo je poměrně těžké a při špatném ukotvení do zdi může dojít k utržení.
Je také třeba zohlednit stav nosné zdi a určit, je-li pro každodenní zavěšování jízdního kola vhodné. Při použití držáku na zeď můžete své jízdní kolo zavěsit nad postel, křeslo, televizi – fantazii se meze nekladou. Vždy však myslete na praktické využití a na skutečnost, že manipulace s kolem není nejsnazší. Pokud například umístíte držák na kola do velké výšky, budete svého rozhodnutí brzy litovat.
Pozor na nečistoty
Pokud se rozhodnete parkovat své kolo v bytě, vytvořte si pravidlo, že špinavé kolo do bytu zkrátka nesmí. Ušetříte si spoustu problémů. Vždyť kolo v bytě má být výsadou vašeho bytu, rozhodně ho nemá hyzdit nebo dokonce znečišťovat. Špína z ulice navíc může znamenat i zdravotní riziko a porušení hygienických zásad.
Čištění kola by tak mělo být součástí vašeho rituálu vždy, když na něm vyjedete. A nezáleží na tom, pojedete-li na desetikilometrovou projížďku nebo k sousedům pro rohlíky. Čistit kolo byste měli VŽDY. Při běžném zašpinění jen otřete vlhkou hadrou a vysušte suchým pěnovým hadříkem.
O možnostech umístění kola do bytu jsme psali už pár let zpátky.
Přečtěte si další tipy a rady, které vám usnadní rozhodnutí.
Máte malý byt? Pořiďte správné jízdní kolo
Pokud se chystáte pořídit si nové jízdní kolo a víte, že ho budete muset parkovat v bytě, přizpůsobte tomu svůj výběr. Dejte přednost lehkým městským kolům. Pokud nedáte dopustit na horská kola, pořiďte kolo s odlehčeným rámem. Dobrým řešením pro městské pojížďky je i malé skládací kolo, které se ale nehodí pro delší výlety.
Při pořizování nového kola dopředu počítejte s tím, že bude umístěné v bytě, vybírejte podle toho tvar, typ konstrukce i velikost rámu a kol. Velocipéd byste do bytu zavěsili jen stěží.
...ale vlastně, proč ne.
Diskuse k článku