Mol šatní dokáže napáchat velké škody, zbavte se ho jednou provždy
Mol šatní je pro obyvatele spousty domácností opravdovou pohromou. Oblečení jím může být někdy i zcela nenávratně zničeno, protože látka může být molem natolik znehodnocena, že proděravěná místa nelze spravit. Mol šatní se ale nemusí primárně soustředit pouze na oblečení, předmětem jeho nežádoucí činnosti se mohou stát i koberce, deky a přikrývky.
Mol šatní je často zaměňován s molem potravinovým, který se usazuje především v mouce, čaji nebo ovesných vločkách a cukru. Pokud má motýlek mola saténově lesklá křídla, pak se jedná o mola šatního. Má-li na křídlech tmavé skvrny, jde o jeho potravinového „kolegu“. V tomto článku se však zaměříme na boj proto prvně jmenovanému, tedy molu šatnímu.
Mol šatní – v dospělosti je neškodný
I když se většina lidí snaží likvidovat poletující motýlky mola šatního, pravdou je, že za poškození látek mohou larvy. Ty si nejvíce pochutnají na oděvech z vlny, ani len nebo bavlna jim však nejsou cizí. Mol šatní je velice přizpůsobivý, i tak je mu nejlépe v tmavých, teplých a vlhkých místech skříně nebo šatny, kde takové zázemí utváří především málo užívané oblečení, které se tak neprovětrává.
Vajíčka kladou samičky na místech, kde je nic neruší – například otevírání dvířek skříně. Vajíčka jsou velice drobná a při dostatečné teplotě se z nich larvy vylíhnou již během týdne. Kuklu si následně larvy splétají i z vláken, která „tahají“ z látek oblečení. Během doby od vylíhnutí až k zakuklení se velikost larvy mnohokrát zvětší, a to především díky dostatku potravy – tedy materiálu látek. Rozhodnete-li se bojovat proti tomuto škůdci, zaměřte se proto na oblečení skladované v temných zákoutích a místech, s nimiž se často nijak nemanipuluje.
Na mola šatního platí chemie i zdomácnělé postupy
Samotná likvidace pak může probíhat různými způsoby. K osvědčeným praktikám se řadí chemické prostředky, které lze zakoupit v běžné drogerii. Prodávají se všelijaké lapače, tablety, gelové sáčky i spreje. Nemáte-li tyto průmyslové výrobky rádi, nezbude vám nic jiného, než likvidovat larvy „ručně“ (tedy z oblečení je vyklepávat a to následně vyprat) a spolehnout se na tzv. babské recepty, mezi nimiž patří k nejznámějším použití levandule, jejíž vůni mol šatní nesnese. Dále mu nevoní ani rozmarýn, pomerančová kůra nebo smrkové jehličí. Vyplatí se také vyvětrat nebo nechat celou skříň vymrznout, protože moli nesnáší nízké teploty a průvan.
I přes výše uvedené způsoby, jimiž se lze mola zbavit, je nejlepší prevence, která mu neumožní rozmnožení. Do skříní proto zavěste sáčky s levandulí a udržujte její vnitřek v suchu. Nikdy do ní neukládejte navlhlé oblečení. Pravidelně ho kontrolujte, přeskládejte a větrejte. Mol šatní je totiž drobný škůdce, který ale dokáže napáchat opravdu velké škody.
Diskuse k článku