Moderní psí bouda může vypadat jako zmenšenina vašeho domu
Češi jsou národem pejskařů, a tak je v mnoha domácnostech členem i čtyřnohý zvířecí mazlíček. Ten by měl mít své místo, kde může nerušeně odpočívat, hrát si nebo třeba žrát. Vůbec nejvhodnější je v tomto ohledu bouda pro psa, i když je jasné, že v panelákovém bytě musí být nahrazena obyčejným pelechem. Pokud však máte dům se zahradou, pak byste nad jiným řešením vůbec neměli přemýšlet. Bouda je pro psa důležitá, vymezuje mu jeho teritorium a je mu potřebným zázemím. Jaká může (a měla by) být a kde by na pozemku měla stát? I o tom se dozvíte v dnešním článku.
Aby bouda psovi vyhovovala, nesmí být příliš velká, ani příliš malá. Možná chcete svému čtyřnohému kamarádovi dopřát velkorysý prostor a plánujete pro něj velké obydlí, kam by se vešel i s několika svými sourozenci, jenže to je špatně. Malé plemeno se nebude cítit ve velké boudě dobře a navíc mu v něm bude zima. O tom, jak je to v případě naopak, kdy velký pes obývá malou boudu ani netřeba psát. Kvalitní bouda by také měla být větratelná a čistitelná (třeba díky odklápěcí střeše), nezapomínejte ani na zateplení, plánujete-li, že váš pes bude v boudě i po celou zimu. Samozřejmé je, že do boudy nesmí pršet nebo foukat a neměla by být umístěna tam, kam celý den praží slunce.
Celoroční bouda pro psa musí být dvouplášťová
Jak už bylo nastíněno výše, je-li váš pes venku po celý rok, měla by být bouda řádně zateplená. Nutno zmínit, že se v dnešní době prodávají i vyhřívané typy, co mají zabudované elektrické topení. Musíte ovšem počítat s tím, že cena není zrovna nízká, obvykle se pohybuje okolo 10 000 Kč výše. Pokud se přikloníte k obyčejnému zateplení, provádí se u psí boudy obdobně jako na běžných domech, a to s pomocí polystyrenových desek (tloušťka minimálně 3 cm). Alternativním způsobem zateplení je skelná vata, piliny nebo sláma. Základem boudy i tak zůstává kvalitní dřevo, nejlépe smrkové. Budete-li chtít ušetřit, můžete pořídit či vyrobit boudu z dřevotřísky, i když musíte počítat s tím, že taková bouda pro psa nevydrží zdaleka tolik jako ta dřevěná. Navíc bude podléhat působení vlhkosti.
Velikost psí boudy byste neměli přecenit, nebo podcenit. Pes by se v ní měl bez problémů otočit a tělesné teplo by mělo stačit k jejímu vyhřátí. Co se týče vchodu, volte ho podle výšky zvířete v kohoutku, měl by být jen o zhruba 5 cm vyšší, stejně tak rozhodněte o jeho šířce, neměla by být přehnaná, na druhé straně pamatujte na určitou rezervu. Pes může přibrat a pak by se třeba do boudy nemusel ani dostat.
Dbejte také na to, aby materiál, z něhož je bouda pro psa vyrobena, byl řádně opracován. Nesmí z něj trčet třísky a podobné úlomky. To samozřejmě platí i pro obloženou zděnou boudu. Spojovací prvky musí být řešeny tak, aby byly skryté, a nehrozilo tak, že se o ně pes poraní.
Obyčejná psí bouda (cca 80 x 80 x 90 cm) ze dřeva začíná s cenou na 2000 Kč. |
Kde by měla bouda pro psa stát?
Máte-li možnost výběru, kam boudu na pozemku umístit, pamatujte na následující:
- na boudu nesmí celý den svítit slunce, nejlepší je polostín, třeba pod stromem či u keřů
- bouda pro psa by neměla stát v místě, kde profukuje
- nevyhovující je také umístění tam, kde často někdo prochází, pes potřebuje klid
- nestavte boudu v blízkosti venkovního krbu, grilu či udírny
- pamatujte také na povahu terénu, podkladová plocha musí být rovná a pevná
Důležitá je i údržba psí boudy
Málokdo bere v potaz nutnost údržby boudy. Jak už bylo napsáno výše, výhodné je řešení, kdy budete moci odklápět střechu (ať už rovnou či sedlovou), díky které bude bouda větraná, a budete mít do ní snadný přístup, abyste mohli psovi vyměňovat podestýlku apod. V takovém případě však pamatujte na to, že díl, který budete moci otevírat, musí být konstrukčně řešen tak, aby šel v zimě pevně zajistit a izolovat.
I o ošetřené dřevo se musíte starat. Pravidelnými nátěry prodloužíte životnost a vylepšíte odolnost. Boudu byste tak měli v určitých intervalech kontrolovat a proti jakýmkoliv změnám ihned zakročit. Ve stínu často dřevo podléhá zkáze, protože bývá napadeno houbami a plísněmi. Údržba je obdobná jako u dřevěného nábytku či plotu. Nezapomínejte ani na čištění vnitřních prostor od cizopasníků, doporučuje se alespoň jednou za půl roku provést očistu s roztokem chloraminu. V každém případě platí, že psa zpátky do boudy můžete pustit až ve chvíli, kdy bude vše řádně zaschnuté.
Moderní boudy jsou vyvedeny do detailů
Zejména v poslední době se velké oblibě těší boudy, které věrně napodobují dům, u něhož stojí. Takový příbytek pro vašeho mazlíčka si můžete nechat vyrobit na míru, počítejte však s investicí zpravidla v řádu desetitisíců korun. Pokud vám představa takové finanční náročnosti nevadí, získáte tak na zahradu nejen místo pro svého mazlíčka, ale také originální ozdobný prvek.
Kvalitní psí bouda je základem spokojeného života vašeho čtyřnohého kamaráda. Samozřejmě za předpokladu, že máte možnost ji někam umístit. Můžete ji navíc využít i jako ozdobný prvek pozemku a zakomponovat ji do celkového prostředí, vždy však s ohledem na to, aby v ní pejskovi bylo co nejlépe. A pak bude s bydlením spokojen každý člen domácnosti, i ten zvířecí.
Diskuse k článku