Malování pokojů a interiérů: 10 tipů, jak vymalovat byt vlastními silami
Nátěr na stěně či stropu nevydrží věčně. Časem se na zdech začnou objevovat nečistoty, které může mít na svědomí celá řada různých faktorů. Stačí pár vteřin nepozornosti a vaše ratolesti vyzdobí stěnu originální kresbou. Jindy se o stěnu opře váš čtyřnohý domácní mazlíček, který se ještě před chvílí s radostí válel v blátě. Nic z toho samozřejmě nemusí být váš případ. Třeba jste se zkrátka rozhodli, že nastal čas na změnu barvy. Ve všech případech bez rozdílu však platí, že pokud se do malování pokojů pustíte na vlastní pěst, měli byste se řídit několika základními pravidly. V opačném případě by totiž veškerá vaše námaha mohla přijít vniveč.
1. Než začnete malovat pokoj: na nábytek patří folie
Ještě předtím, než se do malování pokoje pustíte, nezapomeňte zakrýt nábytek a podlahu folií. Okenní rámy, zásuvky, podlahové lišty a všechny podobné prvky přelepte speciální ochranou páskou.
2. Na mokrý podklad barva nepatří
Před začátkem malování pokoje také zkontrolujte stav a kvalitu podkladu. Měl by být suchý a bez jediného smítka prachu či uvolněných částí. Pokud nátěr na stěně nedrží, přichází na řadu škrábání. Před použitím malířské škrabky stěnu navlhčete mokrou štětkou.
3. Jak vymalovat byt: důležitá je savost a penetrace
Důležitou vlastností podkladu je jeho savost. Ta by měla být na všech místech stejná. Toho docílíte tzv. penetračním nátěrem. Penetrace zpevňuje nesoudružný podklad a zvyšuje přilnavost následujících nátěrů, což v praxi zaručuje efektivnější krytí a snížení spotřeby vrchní barvy.
4. Do malování pokojů se pusťte v ideálních podmínkách
Na malování pokojů mají vliv také klimatické podmínky. Od vlhkosti vzduchu a teploty v místnosti se odvíjí doba zasychání. V případě nižších teplot a vyšší vlhkosti vzduchu bude nátěr déle schnout, což zpomalí celý proces malovaní.
5. Jak vymalovat pokoj - štětka nebo váleček?
Bez malířského náčiní se pochopitelně neobejdete. Natírat můžete klasickou štětkou, válečkem nebo stříkací pistolí. Štětka se prodává ve dvou základních tvarech – kulatém a plochém. Při výběru malířské štětky dbejte především na souměrnost štětin. Různě silné a dlouhé štětiny totiž špatně nasávají barvu. Co se týče válečku, jeho výhoda spočívá v efektivitě práce, což oceníte především při malování velkých ploch. Natírání velkých ploch nebo práci s hustšími barvami si můžete usnadnit stříkací pistolí s tlakovým kompresorem.
6. Barvy na malování pokojů: poradíme, jaké barvy se hodí do jednotlivých pokojů
Nepříjemné dilema může nastat při výběru barev a odstínů. Do každého pokoje se hodí něco jiného, lidé často mívají rozdílné představy. Na trhu se v současnosti nachází velmi široký výběr různých nátěrů. Světlé barvy působí vzdušněji a navozují pocit větší prostornosti, zatímco tmavší odstíny mohou pokoji vdechnout příjemnou útulnost.
Do ložnice, která bývá primárně chápána jako místo odpočinku, se hodí spíše umírněné odstíny. Velké oblibě se už tradičně těší odstíny bílé barvy, která je k dostání například v příjemném matném provedení. Pokud dáváte přednost barevnému nádechu, nechte si namíchat odstín přesně podle vašich představ v některém z tónovacích center ve vašem okolí.
V obytných prostorách jsou čím dál populárnější tónované nátěry s jemnou vůní, které kromě příznivého působení na vaše smysly disponují skvělými vlastnostmi – vysokou otěruvzdorností a paropropustností.
Do koupelny se doporučují světlé odstíny, neboť se zpravidla jedná o poměrně malou místnost, kterou by tmavé barvy pocitově ještě zmenšily. Mezi nejběžnější koupelnové barvy patří bílá a modrá.
7. Jak vymalovat pokoj: vezměte to od stropu
Malujte vždy za denního světla, kterého by měl být v místnosti dostatek, aby stěny či jejich části nebyly během práce zastíněné. Zpravidla se nejdříve začíná s nátěrem stropu a následně se postupuje od oken ke dveřím.
8. Při malování pokojů dbejte na správné množství barvy
Informace o spotřebě barvy se nachází obvykle na přebalu či přiloženém manuálu konkrétního nátěru. Do úvahy musíte brát nejen velikost natírané plochy, ale také tzv. průměrnou vydatnost. Ta udává, kolik metrů čtverečních vymalujete jedním litrem dané barvy. Množství barvy se volí také v závislosti na povrchu. Pokud překrýváte světlou barvu, zpravidla se vystačíte s tenčí vrstvou nátěru. Při malování na hrubší stěnu se naopak bez většího množství barvy neobejdete. Na malování interiérových omítek, betonu či sádrokartonu se vám bude hodit nátěr s téměř stoprocentní bělostí. Zářivě bílá barva se samětově matným vzhledem rozjasní vaše prostory.
9. Malujete kuchyň nebo dětský pokoj? Vyzkoušejte omyvatelný nátěr
V kuchyni a dětském pokoji obvykle nátěr trpí nejvíce. Pokud plánuje malování v některé ze zmíněných místnosti, zvažte použití tzv. omyvatelné barvy, jejíž hlavní předností je velmi snadná údržba. K odstranění nečistot vám postačí úplně obyčejný navlhčený hardřík, kterým špínu jednoduše setřete.
10. Zpestřete si malování pokojů nanášecími dekoračními technikami
Přemýšlíte, jak vymalovat pokoj, aby působil netradičně a zajímavě? Během malování pokojů můžete také zapojit svoji kreativitu a využít některé dekorativní techniky. Jednou z nejpoužívanějších je tzv. tupování, tedy nanášení barvy na stěnu pomocí speciální tupovací houby. Výsledkem je plastický oblačný efekt.
Zajímavá je také navíjecí technika. V čem spočívá? Na nesavý podklad nejdříve nanesete barvu, kterou budete následně strukturovat speciálním válečkem s navinutou kůží.
Malování pokojů můžete ozvláštnit také technikou stírání, jež na stěně vytvoří velmi hrubou texturu s viditelnými vlákny. Žádoucího efektu dosáhnete pomocí nerezového hladítka, kterým na stěnu nanesete neředěnou štěrkovou omítku a rovnoměrně ji rozetřete.
Diskuse k článku
Jaruna