Ludwig Mies van der Rohe: Odvážný průkopník moderní architektury
Brněnský skvost moderní architektury vilu Tugendhat zná snad každý. Co ale víme o životě jejího autora? Velký talent, odvaha experimentovat, ale i smůla na ženy a nucená emigrace, to vše byl architekt Ludwig Mies van der Rohe.
Mies Van der Rohe a jeho život
Ludwig Mies van der Rohe se narodil v německých Cáchách 27. března roku 1886 jako Maria Ludwig Michael Mies. Syn kameníka odešel v dospělosti zkusit štěstí do Berlína, kde se poprvé setkává se světem designu. Brzy se ukáže Ludwigův obrovský talent, přijímá proto umělecké jméno Ludwig Mies van der Rohe a první zakázky na sebe nenechají dlouho čekat. U tradičních stylů v architektuře ale nezůstal dlouho.
Nová doba, nový styl aneb Mies van der Rohe a funkcionalismus
Stejně jako jeho kolegové, snaží se i Ludwig Mies van der Rohe nalézt styl, který by odpovídal nové, moderní průmyslové době. Kritika historizujících stylů se po první světové válce stupňovala a experimenty odvážného architekta Ludwiga Mies van der Rohe se dostaly do povědomí veřejnosti. Vrcholem architektových průkopnických projektů se stala dvě mistrovská díla, která zapsala Ludwiga Mies van der Rohe do dějin moderní architektury, Vila Tugendhat a pavilon německé expozice pro světovou výstavu v Barceloně.
Vila Tugendhat - Mies van der Rohe a jeho nejznámější dílo v Česku
Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930 stylově navazuje na Pavilon Barcelona z roku 1929. Ludwig Mies van der Rohe v obou případech předvedl své oblíbené materiály tedy sklo, ocel a beton v dokonalém spojení. Třípatrová Vila Tugendhat na Černopolní ulici v Brně poskytuje velké otevřené prostory a nádherný výhled na město Brno. To vše je doplněno propracovanými detaily a pokrokovým technickým zázemím.
Více o Vile Tugendhat: Vila Tugendhat: Funkcionalistický skvost moravské metropole
Architekt Ludwig Mies van der Rohe opouští Německo
Třicátá léta 20. století se nesla ve znamení ekonomické krize. V té době již slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe se stává ředitelem výtvarné školy Bauhaus v Berlíně. Architektův styl se však nacistickému Německu nelíbil, Ludwig Mies van der Rohe proto roku 1937 emigruje a nový domov nachází v americkém Chicagu.
Mies van der Rohe na Illinois Institute of Technology
Pověst světoznámého průkopníka moderní architektury přinesla Ludwigu Mies van der Rohe slávu také ve Spojených státech. Stal se vedoucím oddělení architektury na Illinois Institute of Technology. Během dalších 31 let pak ve svém chicagském ateliéru navrhnul desítky staveb, které dodnes patří ke skvostům moderní architektury. Ludwig Mies van der Rohe zemřel 17. srpna 1969, jeho dílo však ovlivňuje architekty po celém světě dodnes.
zdroj obrázku: conceptbook.org
Diskuse k článku