Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly
Eternitové střechy už vyšly z kurzu a nahradily je jiné modernější střešní krytiny. V České republice se však stále nachází velké množství budov se střechou z eternitu. Pokud se rozhodnete takovou střechu rekonstruovat a nahradit modernější krytinou, musíte dodržet přísné normou stanovené postupy. Eternit totiž obsahuje karcinogenní azbest, který se při špatné manipulaci uvolňuje do ovzduší. Bez odborné pomoci byste se podle zákona do likvidace eternitu neměli sami pouštět.
Bez stavebního dozoru se do likvidace eternitu nepouštějte
Eternit patří mezi stavební materiály s obsahem azbestu, který se při nesprávné manipulaci uvolňuje do ovzduší a může způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je důležité řídit se při likvidaci přísnými normami a pravidly. Pokud nejste specialista v oboru stavebnictví, správný postup likvidace eternitu pravděpodobně neznáte.
Máte-li doma kůlnu, malou zahradní chatku či jinou nevelkou stavbu s eternitovou střechou, kterou byste chtěli zlikvidovat svépomocí, musíte požádat o stavební povolení a plánované práce s azbestem musíte ohlásit na pracoviště Krajské hygienické stanice. Při likvidaci eternitu svépomocí se však musíte vždy obrátit na kvalifikovaného stavbyvedoucího, který vám zajistí odborný dozor a dohlédne na to, že veškeré práce s nebezpečným odpadem proběhnou podle norem a předpisů.
Odstranění eternitové střechy přenechte profesionálům
Bezpečnější a jednodušší volbou je využití služeb specializované firmy, která se na profesionální odstraňování azbestových materiálů zaměřuje. Vyhnete se tak zdravotním rizikům i možným finančním postihům souvisejícím s neodborným odstraněním eternitu. Při likvidace střech na větších stavbách (rodinných domech, stodolách, halách apod.) je povolání stavební firmy nejlepší volbou.
Odborná firma se postará o kompletní zařízení veškeré potřebné dokumentace a povolení, vymezí v místě likvidace eternitu ochranné pásmo, použije správné pomůcky a ochranné prvky proti unikání azbestu do ovzduší, zajistí bezpečné uložení eternitových desek do neprodyšných obalů a následný odvoz na skládku nebezpečného odpadu.
Jak probíhá likvidace eternitu
Ať už se o likvidaci eternitu postará odborná firma, nebo ji budete provádět svépomocí za odborném stavebního dozoru, vždy se musí postupovat podle stanovených pravidel. Prostor, kde dochází k odstraňování eternitu, musí být vymezen ochranným pásmem, ve kterém se musí dodržovat přísná režimová opatření. V tomto pásmu se nesmí jíst, pít ani kouřit, pracovníci musí být vybaveni ochrannou maskou a pracovními oděvy. Odpady a materiály, které obsahují azbest, musí být opatrně odstraňovány bez zbytečného poškození.
Prasknutím eternitové desky totiž dochází k uvolňování nebezpečného azbestu. Eternitové desky se následně umísťují do speciálních neprodyšných obalů, které musí být označeny tak, aby bylo jasné, že je v nich uložený materiál s azbestem. Obaly s eternitem s následně odvezou na skládku určenou k uložení nebezpečného odpadu. Na skládce se musí materiál okamžitě zakrýt, provozovatel pak musí zajistit, aby se azbestová vlákna nemohla uvolňovat do ovzduší.
Vyvarujte se neodborné manipulaci s eternitem, můžete ohrozit sebe i své okolí. Pokud se obrátíte na specializovanou firmu s dobrými referencemi, budete mít mnohem méně starostí. Víte, co je to vlastně eternit a proč se musí odborně likvidovat? Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
Diskuse k článku
Doubravka
Redakce Chytré bydlení
pokud soused likvidoval eternit svépomocí, bez stavebního dozoru a povolení, porušil zákon a hrozí mu pokuta (pokud by jej někdo nahlásil). S eternitem by měla pracovat odborná firma, která zajistí i likvidaci.
Položený eternit sám o sobě však nepředstavuje zásadní riziko - nebude-li docházet je jeho narušení. Pokud z eternitu neodlétají úlomky a už se s ním nijak nemanipuluje (nebo na něj nic nepadá), okna můžete dle mého názoru klidně otevírat. Na střechách se používal desítky let a riziko nepředstavoval, problematická je právě jen manipulace s ním. Nebezpečná jsou azbestová vlákna, která můžete vdechnout při odlomení.
Radek, Redakce Chytré bydlení.
Doubravka
Akeygon
Redakce Chytré bydlení
Možnosti nahlášení:
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP): Můžete kontaktovat pobočku ČIŽP ve vašem kraji a sdělit jim podrobnosti o incidentu. ČIŽP je povinna prošetřit podněty a v případě zjištění porušení zákona zahájit sankční řízení. https://www.cizp.cz/
Stavební úřad místního úřadu: Pokud máte podezření, že firma, která eternit odstraňovala, neměla potřebná povolení, můžete se obrátit na stavební úřad ve vašem městě. Ten má pravomoc kontrolovat dodržování stavebních předpisů a v případě zjištění pochybení uložit sankce.
Sankce:
Výše pokut: Výše pokut za porušení legislativy v oblasti odstraňování eternitu se liší v závislosti na závažnosti prohřešku. ČIŽP může uložit pokutu až do výše několika milionů Kč, stavební úřad až do výše několika set tisíc Kč.
Trestní odpovědnost: V případě hrubého porušení povinností, které ohrozilo zdraví osob, hrozí firmě i zodpovědným osobám i trestní stíhání.
Uvedené informace mají informativní charakter a vychází z našich zkušeností a informací. Doporučujeme si je ověřit u odborníků. Právě ČIŽP vám poradí víc a zodpoví všechny dotazy.