Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní
Měkké světlo z lednice působí jako magnet. Nepříjemný zápach a špína ale zkazí chuť a v žádném případě neprospívají ani uloženým potravinám. V tomto případě není na škodu stát se puntičkářem. Prevence před plísní a pachy musí být důkladná a pravidelná. Jídlo skladované v lednici si pak budete moci dopřát bez obav z následků.
Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.
Čištění vnitřních ploch lednice jednou za měsíc
Výhrůžný postoj před lednicí s hadrem v ruce by se měl opakovat každý měsíc. V lednici se skladují potraviny rychle podléhající zkáze i ty trvanlivé, a za tu dobu se umí pořádně promíchat a vytvořit tak nepřehlednou směsici poživatelných a nepoživatelných surovin. Jenže, kdo tomu co čtyři týdny opravdu věnuje čas?
Chladné prostředí v lednici sice zpomaluje mnohé procesy, ovšem nekonečnou životnost potravin nezajistí.
Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete (nebojte se ani desinfekce) a nechte vyschnout.
Dezinfekce lednice
V některých případech následuje razantní krok, kterým je dezinfekce. K ničení mikroorganismů dochází chemickou nebo fyzikální cestou a je nutné všude tam, kde jsou vyšší nároky na čistotu. Dezinfekční prostředky, sanitizéry, snižují počet mikroorganismů na úroveň, která už nemůže lidskému zdraví nijak uškodit. Při testech dochází k ničení 99,9% mikroorganismů.
Nejširší škálu patogenů ničí 5% roztok chloranu sodného
Úsporná samoodmrazovací lednice
Samoodmrazování zajišťuje neustálou cirkulaci vzduchu v lednici. Snižuje se tím vlhkost a chlad je rozprostřen rovnoměrně. Tím se snižuje vlhkost a lednici tak není potřeba odmrazovat. Co je ale nejdůležitější: tento systém přináší nižší spotřebu energie.
Ideální lednice s vnitřním oběhem vzduchu odvádí vlhkost ven. Námraza nevzniká proto, že se vlhkost kondenzuje na ploše výparníku a tam se mění v led. Ten se podtupně taví a voda se nad kompresorem odpařuje.
Proč je důležité odstraňovat námrazu z lednice a mrazáku? Jednoduše proto, že její přítomnost znamená vyšší spotřebu a tím větší náklady na provoz lednice.
Plíseň v lednici = nežádoucí
Tam, kde skladují potraviny, není místo pro plíseň ani její zárodky. Jenže prostředí lednice její tvorbě nahrává, i když je v něm chladno.
V první řadě je potřeba najít zdroj plísně. Odstranění už napadených potravin a důkladné vyčištění prostoru. Detergent se dá nahradit jinými prostředky – například octem nebo peroxidem vodíku. Sáhnout můžete i po čistících přípravcích s antibakteriálními a antifungicidními účinky.
Vlhkost ale neovlivníte, proto je třeba eliminovat nehromadící se kondenzát.
Ionizátor zkombinovaný s UV lampou
Proti pachu i plísním se začaly do lednic vkládat UV lampy. Využívají technologie ionizace a produkce ozónu (O3), aby působily desinfekčně a likvidovaly pachy. Vedle neutralizace pachů a zabránění růstu plísní znemožňují množení škodlivých bakterií. S jejich pomocí se tak vnitřní klima mění k prospěchu skladovaných potravin a prodlužuje jejich trvanlivost.
Pohlcovač zápachu do lednice
Můžete si být jistí, že na pravidelnou likvidaci zápachu nezapomenete. Pokud ano, důrazně se vám sama připomene v okamžiku otevření dvířek. Právě nelibé vůně vás přinutí k pravidelnému vyklízení a čištění.
Pro to, aby si lednice udžela co nejdéle neutrální vůni, existují pohlcovače pachu určené speciálně pro chladný prostor lednic. Využijete je i v případě, že bude v lednici potřeba skladovat pokrmy výraznější vůně.
Z účinných přírodních pohlcovačů zápachu se nabízí soda nebo kypřící prášek, rozkrojené jablko nebo mletá káva nasypaná třeba do misky. Praktické zkušenosti potvrzují účinnost kávy i na silnější zápach, kypřící prášek nebo jablko bylo účinné spíše v podobě prevence.
Skladování jídla: syrové versus vařené potraviny
Většina potravin obsahuje bakterie, které se v nevhodných podmínkách množí a v nějhorším případě pak způsobí i otravu. Problém nastává hlavně v létě, kdy ani chladné prostředí v lednici často nestačí. Bakteriemi se totiž pokrmy kontaminují mimo ni a pak už je na zásahy pozdě.
Pro skladování jídla používejte spižírnu
Nejnáchylnější maso, uzeniny, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, vejce, vařená rýže, vařené těstoviny a jakékoliv hotové saláty vyžadují zvýšenou pozornost.
Otevřené konzervy nebo sklenice by se neměly v lednici skladovat vůbec.
Bakterie v jídle rostou při teplotách od 5°C do 60°C. Vysoce rizikové potraviny by se proto měly skladovat jen minimálně a po co nejkratší dobu. Rizikové je kvůli tomu i znovuzmrazování.
Ve velké americké lednici trvá takový rychlý úklid třikrát déle. Ale je nezbytný, proto buďte rádi, že se pouštíte jen do menší české chladničky. Onemocnění z potravin, navíc doma, není nic příjemného.
Pro čištění lze použít přírodní i průmyslové prostředky. Ve druhém případě je však třeba na závěr lednici ještě jednou pořádně vytřít čistou vodou.
A nezapomeňte na detaily: nenápadné těsnění dveří, rohy boxů nebo krabiček. Bakterie se skrývají všude.
Diskuse k článku
Robin Hudeček