Kvalitně provedená renovace schodů obnoví jejich pěkný vzhled i bezpečnost
Schody se postupem času poškozují. O tom, jak rychle a v jaké míře tento proces probíhá, rozhoduje nejen četnost a způsob užívání, ale také materiál, z něhož jsou vybudovány. Opotřebování se však neprojevuje pouze v podobě estetických chyb, ale následky se týkají i konstrukce samotné. Staré schody jsou proto nevzhledné i nebezpečné. Pokud si to jejich stav přímo nežádá, nemusíte hned pomýšlet na náročnou kompletní výměnu, o záchranu se často postará i kvalitně provedená renovace.
Renovace schodů je zpravidla méně finančně i procesně náročnějším úkonem. Finální rozhodnutí byste ale měli učinit až po důkladné kontrole a odborném posouzení. Následný postup se pak volí podle toho, jak moc jsou schody poškozeny a z jakého materiálu jsou. Možností, jak renovaci provádět, existuje několik, v tomto článku se zaměříme na ty nejběžnější.
Renovace schodů obkladem z laminátu
Moderní řešení představuje renovace schodů, při které se každý stupeň opatří obkladem z pevného laminátu. Případné nerovnosti se vyrovnávají hliníkovými profily, čímž se také dotvoří případné hrany, které se užíváním obrousily. Je samozřejmě nutné počítat s tím, že takto zrekonstruované schody získají novou vrstvu, budou tedy o něco vyšší, než tomu bylo u původních dispozic. V případě náročnějších zásahů lze původní poškozený schod různě zbrousit a opracovat tak, aby se jeho výška neměnila. Obvykle jsou však tyto laminátové desky vysoké jen 8 až 10 mm, a tak se nemusíte obávat přílišně viditelných změn v otázce rozměrů schodů. Budete-li uvažovat nad renovací tímto způsobem, všímejte si v nabídkách dodavatelů nejen tloušťky laminátu, ale také jeho pevnosti. Výhodou tohoto způsobu renovace schodů je stavební nenáročnost a široká nabídka dekorů. Obklad je možné pořídit i ze dřeva, avšak tím se realizace samozřejmě prodraží.
Betonové nebo kamenné schody lze opatřit vrstvou tmelu
Výše přiblíženou metodu lze aplikovat na jakýkoliv typ schodů. Pokud se však jedná o venkovní provedení, není laminát vhodným řešením, protože není odolný vůči vlivům počasí. Lze ho připodobnit klasické plovoucí podlaze, kterou taktéž nelze užít pro venkovní provoz. Oproti výše uvedené možnosti je renovace kamenných nebo betonových schodů hlučnější a stavebně náročnější. Některé firmy schody brousí, jiné speciálním přístrojem navrací jejich hrubou strukturu, protože používáním se většinou povrch stane lesklým a kluzkým, což není dobře.
Nejsou-li schody poškozeny do hloubky, mohou se opravit různými druhy stěrek v podobě nivelačních tmelů. Ty se dostanou i do spár a škvír, a zabrání tak dalšímu šíření poškození. Renovačních vrstev se nanáší několik, mezi nimi i hydrofobní. Výsledkem je opětovné vyrovnání schodů a navrácení pěkného vzhledu.
Rozhodnete-li se pro renovaci, nezapomínejte do oprav zahrnout i zábradlí, které podporuje celkovou bezpečnost chůze po schodech a čas se na něm také znatelně projevuje. Při opravě betonových a kamenných schodů můžete také zvolit chemické ošetření, a to v případě, když jsou schody jen zašlé nebo znečištěné a není narušena jejich struktura. V každém případě prodlouží renovace schodů jejich životnost o desítky let.
Diskuse k článku