Kudy uniká teplo z domu? Okny, dveřmi, stropem i podlahou
Topení pracuje na plné obrátky, ale v domě je stále chladno. Při pohledu na účet za energie se vám protáčí panenky. Pokud tyto situace sami moc dobře znáte, je načase najít příčinu problému a konečně si dopřát příjemné teplo domova. Ve většině případů jsou kamenem úrazu neúměrné úniky tepla, které výrazně zhoršují energetickou náročnost budovy. Teplo přitom uniká okny, dveřmi, stropem i podlahou. Modernizací a kvalitním zateplením můžete na vytápění ušetřit za rok i tisíce korun.
Odhalte zdroje úniku tepla
Pokud neplánujete provést kompletní rekonstrukci a zateplení domu se vším všudy, odhalte zdroje největšího úniku tepla a co nejdříve je odstraňte. Pokud máte doma stará okna či dveře, je velmi pravděpodobné, že bude teplo ve velké míře „utíkat“ právě tudy. Případné výraznější netěsnosti poznáte i sami. Pokud venku fouká silný vítr, přiložte ruku k oknům či prahům dveří, pomůže i plamen svíčky, který vás na pronikající průvan do bytu upozorní.
Nejlepším řešením, jak odhalit zdroje úniku tepla v domu, je využití termovize. Ta okamžitě odhalí místa největších úniků tepla i tam, kde to na první pohled není zřejmé. Termovize vykreslí aktuální rozdíly teplot a barevně rozliší místa, kde je největší teplo, a kde je naopak chlad. Před plánovanou rekonstrukcí tak doporučujeme obrátit se na specializovanou firmu, která vám měření termovizí zajistí.
Výměna starých oken se vám vyplatí
Pokud máte v domě nainstalovaná stará či nekvalitní okna s vysokou hodnotou součinitele prostupu tepla, jejich výměna za nová dobře izolovaná se vám rozhodně vyplatí. Právě okny totiž uniká největší množství tepla. Při výběru nových oken byste měli zohlednit celou řadou kritérií. Nezaměřujte se přitom jen na samotný materiál. V současné době jsou na trhu dostupná velmi kvalitní plastová, dřevěná i hliníková okna, která zajistí jen minimální úniky tepla. Mnohem důležitější je jejich kvalita konstrukce, způsoby izolace, počet těsnění, hloubka uložení skla či použití termických výztuh.
Zaměřte se na hodnotu součinitele prostupu tepla
Nejjednodušším způsobem, jak zjistit izolační vlastnosti oken a jejich vliv na omezení úniku tepla, je srovnání hodnot součinitele prostupu tepla. Vždy si dejte pozor na to, abyste mezi sebou srovnávali součinitele prostupu tepla celým oknem (Uw), nikoliv prostupu tepla izolačním zasklením (Ug). Hodnota Ug bývá vždy nižší než hodnota prostupu tepla celým oknem, o kvalitě celého okenního systému však nic neříká.
Vyberte si okna od výrobce s širokou nabídkou produktů
Základem úspěchu při řešení problémů s únikem tepla přes okna je výběr vhodného dodavatele. Nenechte si vnutit konkrétní typ oken, rozhodněte se pro výrobce, který nabízí co nejširší výběr různých výrobků a doporučí vám takové řešení, které bude přesně odpovídat vašim požadavkům. Dobrým příkladem jsou okna od české společnosti VEKRA, která se vyrábí v plastovém, dřevěném, hliníkovém i dřevohliníkovém provedení. Výrobce do oken montuje různé typy tepelněizolačních skel v závislosti na konkrétních přáních a finančních možnostech zákazníků. Prostor mezi skly je u oken VEKRA standardně vyplněn argonem.
Společnost má po celé republice více než 50 vzorkoven, kde si jednotlivé typy oken prohlédnete. Odborníci vám předají cenné rady a zkušenosti, zajistí rychlou a precizní certifikovanou montáž, navíc poskytnou i špičkový doživotní servis.
Teplo často uniká i dveřmi
Ve většině případů jsou největší úniky tepla způsobeny nedostatečně izolovanými okny. Rozhodně je však namístě zkontrolovat i kvalitu dveří a těsnění, přes které může teplo také unikat. Při hledání úniků tepla se zaměřte jak na dveře vchodové, tak interiérové. Nepodceňte ani konstrukci a přesnost zhotovení dveřních prahů a kvalitu těsnění kolem dveří. Pořídíte-li kvalitní dveře, snížíte úniky tepla, navíc omezíte vytváření nezdravého průvanu a zlepšíte i akustickou izolaci.
Izolace obvodových stěn je u starých budov zásadní
U starších typů domů se obvodové stěny stavěly s využitím plných cihel bez dodatečné tepelné izolace. U takových staveb dochází k výrazným tepelným ztrátám a vytváření tepelných mostů. Energetická náročnost budovy je pak opravdu vysoká. V takovém případě byste neměli váhat a provést zateplení obvodových stěn, které okamžitě omezí úniky tepla. V současnosti se staré domy zateplují nejčastěji izolací z polystyrenu či minerální vaty, existují však i další možnosti zateplení. Opět však platí, že v případě starých netěsnících oken nepomůže ani kvalitní zateplení.
Úniky tepla přes stropy a podlahy
Je třeba říci, že teplo uniká přes strop a střechu ve větší míře než přes podlahy. Pokud se tak musíte rozhodnout, s čím při zateplování a snižování tepelných ztrát začít, rozhodně volte střechy a stropy. Při nedostatečném zateplení střechy může unikat až 15 % tepla. Od topení totiž teplý vzduch rychle vystoupá ke stropu, a je-li špatně izolovaný, rychle projde na půdu a „uteče“ z domu ven. Existuje řada možností, jak úniky tepla snížit. Řešením může být instalace izolačních materiálů pod střešní krovy, levnější variantou je zateplení podlahy půdy a také izolace stropu v jednotlivých místnostech.
Základem snižování tepelných ztrát stavby je odhalení míst, ze kterých teplo uniká v největší míře. K tomu vám poslouží odborné měření termokamerou. Snažte se problém řešit komplexně. Ve většině případů se však vyplatí začít výměnou oken, přes která zpravidla teplo uniká v největší míře.
Diskuse k článku