Kuchyně jako součást interiéru - 4 chyby při tvorbě návrhů
Kuchyně je bezesporu středobodem našeho domova. To ovšem neznamená, že bychom ji měli vyčlenit. I tuto místnost je třeba zakomponovat do interiéru citlivě a s ohledem na její funkčnost. Jak na to?
1. Vypořádejte se s nedostatkem prostoru
Jestliže kuchyni rekonstruujeme, s dispozicí bytu toho mnoho neuděláme. Při navrhování bychom však měli myslet na dostatečnou velikost pracovní plochy i přiměřené množství úložných prostor. Určujícím kritériem by mělo být jednak to, kolik osob ji bude běžně používat, a jednak i četnost využití.
Více místa bude nevyhnutelně potřeba tam, kde se denně vaří teplé večeře pro vícečlennou rodinu. Naopak mladý pár, který se k plotně postaví sporadicky, si z hlediska prostoru může dovolit kuchyni lehce poddimenzovat.
Typickým nešvarem návrhů bývá malý prostor mezi varnou deskou a dřezem. Trpí jím hlavně kuchyně tvarované do písmene U. Paradoxně přitom z hlediska místa mohou být jinak navržené více než velkoryse. Doporučená šířka tohoto prostoru je v rozmezí 80 až 120 centimetrů.
Kuchyně Gorenje tvarovaná do písmene U
2. Podcenění rozpočtu
Máte-li jen omezené finanční prostředky a současně sen o velké kuchyni, je pravděpodobné, že nebude možné ho realizovat. Pokud ano, tak za cenu výrazných kompromisů z hlediska kvality materiálů. K těm se ale příliš nevyplatí uchylovat. Je tedy dobré se smířit s hranicemi vašich možností hned na startu.
Dobře na začátku počítat znamená, že vaše kuchyně bude sloužit dlouho a spolehlivě k plné spokojenosti všech v domácnosti. Tvorba rozpočtu nepatří k úplně populárním činnostem, zkuste však být trpěliví, vyplatí se vám to.
3. Design nade vše
Množstvím dostupných barev, vzorů, povrchů a materiálů budete v prvotní fázi pravděpodobně okouzleni. Je však dobré si uvědomit, že pokud denně vaříte, lesklé materiály vás odsoudí k neustálému leštění.
A pozor, rozhodně se nedejte dotlačit k pořízení něčeho, co možná vypadá krásně v katalogu, ale o praktičnosti nemůže být řeč. Designér může mít vlastní perfektní představu o tom, co je právě trendy. Vždy je ale nutné tento aspekt skloubit s praktickými potřebami každého klienta.
„Snažíme se vše dělat tak, aby to nebylo trendy, ale nadčasové. Pokud se kuchyň udělá podle trendu, pak bude za 5 let na výměnu,“ odhaluje svůj postup designér Josef Polášek.
„Někdy jsou návrhy vhodné jen pro fotografie do časopisu, ale pro běžný život nepoužitelné,“ dodává bytová designérka Barbora Ferencová.
Komunikace je základ. Rozhodně se vyhněte těm službám, kde s vámi o vaší představě odmítnou diskutovat a kde se nedočkáte odpovědí na své dotazy. Poznat potřeby klienta je, podobně jako v mnoha jiných oborech, naprosto určující.
4. Špatná ergonomie
Musíte se od dřezu neustále otáčet a horké hrnce nemáte z plotny kam položit? Pak je jasné, že tady se s ergonomií příliš vhodně nepracovalo. Velmi zjednodušeně řečeno by měl být celý prostor pomyslně rozdělen do jednotlivých zón.
Rohová kuchyně Gorenje
Ty kopírují úkony, které v kuchyni vykonáváme. To znamená, že nejprve musíme suroviny přinést a položit je, uklidit do lednice, potom je někde zpracovat, uvařit a umýt nádobí, které následně opět uklidíme. Tuto logickou návaznost automaticky dodržujeme a všechny potřebné pomůcky bychom měli mít po ruce. Je tedy rozumné například do přípravné zóny, kde se počítá s krájením a loupáním, umístit koš.
Bytový designér Josef Polášek na závěr upozorňuje: „Umístění dřezu se často prosazuje za každou cenu tak, aby se nemuselo hýbat s rozvody vody. Důsledkem potom je celkově nedostatečně řešená ergonomie, špatná orientace a přístupnost z jídelní nebo obývací části.“
Na špatné ergonomii se obecně shoduje většina bytových designérů. Nepodceňujte tento bod při návrhu nové kuchyně!
Diskuse k článku