Krbová kamna: vytopí, zútulní, uspoří
Venku se výrazně ochladilo a topná sezóna dala radiátorům, kotlům a čerpadlům opět zelenou. Pokud se vám přeci jen letos zamlouvá spíše představa živého ohně a úspornějšího vytápění, seznamte se s krbovými kamny. Prozradíme vám, jak fungují, čím vynikají a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Romantika a útulno
Nic nevytvoří v místnosti tak pohodovou a romantickou atmosféru jako živý oheň. Jen si představte to kouzlo okamžiku, kdy o Vánocích sedíte na zemi s horkým čajem v ruce a užíváte si praskání ohně, který nejen hřeje, ale také uklidňuje. Naštěstí je tato představa snadno splnitelná, a to právě díky krbovým kamnům, která se nyní těší čím dál větší oblibě.
Krbová kamna jako hlavní zdroj vytápění
Krbová kamna sice zútulní domov a propůjčí mu rustikální styl, umí toho však mnohem víc. Nejenže představují efektivní a doplňkový způsob vytápění, ale na podzim a na jaře mohou na nějaký čas dokonce sloužit jako alternativní zdroj hlavního vytápění. Hlavní rozdíl mezi klasickým krbem a krbovými kamny spočívá v topeništi – u klasického otevřeného krbu nemůžete teplo regulovat ani jej rozvést do jiných místností, u krbových kamen ano. Klasické krby i krby s vložkou jsou na rozdíl od krbových kamen také mnohem náročnější na instalaci, jejich účinnost je přitom v porovnání s krbovými kamny srovnatelná.
Krbová kamna s výměníkem nebo bez
Existuje vícero typů krbových kamen. Od kachlových přes litinová až po plechová, primárně se však dělí do dvou hlavních kategorií: krbová kamna s výměníkem (teplovodním nebo teplovzdušným) a bez výměníku. Krbová kamna s výměníkem můžete bez problému napojit na teplovodní systém, ať už na radiátory, akumulační nádrž nebo bojler, a využít je k přímému vytápění i k ohřevu vody. Řadí se tak mezi ekonomické způsoby vytápění, které se výborně hodí například pro nízkoenergetické domy. Počáteční investice do krbových kamen se vám díky úspoře energií mnohdy vrátí již za jednu topnou sezónu.
V oblíbenosti vedou krbová kamna THORMA
Na trhu najdete různé typy krbových kamen od různých značek, největší úspěch však sklízí krbová kamna slovenské značky THORMA. Těm, kteří hledají kvalitní krbová kamna například na chatu či chalupu v dobrém poměru cena/výkon, se bezesporu zavděčí krbová kamna THORMA FILEX H, která bez problémů vytopí i prostor o 110 m3. Oceníte u nich zejména vysokou a rychlou výhřevnost a dostatečně velká dvířka na přikládání. Jako jedny z mála také umožňují zátop hnědouhelnými briketami, které ovšem patří k výrazně neekologickým palivům.
Výhody krbových kamen:
-
Snížení nákladů na vytápění
-
Nižší pořizovací cena
-
Možnost ohřevu vody
-
Možnost regulace hoření
-
Menší náročnost na údržbu a úklid
-
Vhodné i do menších interiérů
-
Snadná a rychlá instalace
-
Bez stavebních zásahů
-
Moderní vzhled
Nevýhody krbových kamen. Jsou vůbec nějaké?
Nejspíš si teď říkáte: Mají krbová kamna vůbec nějaké nevýhody? Ačkoliv to tak nevypadá, i na krbových kamnech najdeme pár menších much. Stejně tak jako u klasických krbů se ani provoz krbových kamen neobejde bez prachu, s tím se ale musí počítat. Krbová kamna také vyžadují častější obsluhu, ovšem při pomyšlení na všechny výše zmíněné výhody to člověk nakonec dělá s radostí a úsměvem.
Diskuse k článku