Kovový zahradní nábytek vydrží léta, starý snadno renovujete
Co víc chtít od zahradního nábytku, než aby dobře vypadal? Třeba aby byl pohodlný, vydržel rozmary počasí a nepodepsaly se na něm letní grilovačky. Nevšedně zajímavý kovový nábytek tyto podmínky hravě splní. Působí bytelně a honosně, navíc je pak i praktický. Starší kusy nenechte zapadat prachem, s pomocí smirkového papíru a barvy je proměníte na výstavní kusy.
Kov s nejlepší pověstí
Vlastnosti železných nástrojů, nářadí a doplňků objevili lidé už v 7. století před naším letopočtem. Zpracovávalo se napříč celým kontinentem s centrem v Rakousku. K rozvoji umění kovářů přispělo hlavně městečko Haltstadt, které je tak díky tomu známé po celém světě. Už tehdy byly objeveny kovářské techniky, jejichž princip se využívá až dodnes a to třeba nýtování, vyhlazování povrchu nebo kalení, které se však nevyužívalo. Posadit se tak můžete na kovový zahradní nábytek, jehož výroba prošla jen technologickými změnami.
Už ale od těch dob se kov volí jako materiál pro výrobky do náročných podmínek s co nejvyšší odolností. Vedle toho, že kovový zahradní nábytek vypadá honosně, získáte i benefit v podobě jeho dlouhověkosti. Nezežloutne ani nezašedne, nepustí se do něj dřevotoč, jediné, s tím se potýká, je rez. Té se však dá naštěstí předházet.
Za kvalitu a originalitu se připlácí
Při nákupu zahradního kovového nábytku je nutné počítat s vyšší cenou, než je tomu u plastových nebo dřevěných lavic, stolů a židlí. Zatímco za základní plastovou židli zaplatíte koledm dvouset korun, cena celokovové židle se pohybuje lehce pod hranicí tisíce korun a masivnější křesla jsou pak ještě dražší.
Často se objvuje zahradní nábytek, jenž kombinuje kov s dalšími materiály. Sedací plocha bývá z umělé textilie, což je sice pohodlné a dobře to vypadá, ale tento materiál se brzy zničí a je třeba renovace. Další varianty zahrnují dřevo, které se ke kovu nanejvýš hodí.
Postavit si na terasu sestavu z kovového nábytku má nesporné výhody. Před sezónou jej stačí pouze impregnovat a po zbytek období se už jen utírá. A že není pohodlný? To se dá snadno vyřešit s pomocí odnímatelného čalounění, které se před deštěm nebo větrem snadno schová.
Mlha, sníh, ani ostré slunce kovovému nábytku nevadí. Vzhled zůstává stejný po celé roky.
Tradiční styl i moderna
Ani v jednadvacátém století neztrácí kov své kouzlo. Nenároční zájemci využijí lépe tvarovatelných lehčích slitin, které umožní třeba vytvoření vzorů. Železo tolik zdobení nezvládá, zase ale působí monumentálně a honosně. Podobně je třeba uvažovat i v případě litiny.
Kovový nábytek je snadno k dostání v moderním i klasickém designu. Klasický sází na zdobnost a kovářský um, moderna zase na netradiční tvary a originalitu ve propracování.
Znakem moderního zahradního nábytku je minimalismus. Jednoduchost už ale neplatí pro kovové dekorace. Mistři kováři dokáží zázraky, které pak nachází využití jako stojany na květiny, doplňky ke grilu, dekorace v podobě stojanů nebo jiných solitérních prvků.
Aby kovový nábytek vypadal jako nový
Natírání kovového nábytku je jedinou aktivitou, kterou je potřeba vykonat pro udržení pěkného vzhledu. Čím více záhybů, spojů, svárů a nerovností, tím se zvyšuje riziko usazování vlhkosti a s tím koroze a postupná destrukce.
Renovace kovového nábytku
- Před nanesením barvy se musí povrch připravit: odstranit nerovnosti a staré odlupující se vrstvy, odmastit
- Syntetické a vodou ředitelné barvy lze kombinovat, avšak výsledek jev tomto případě nejistý
- Nerovnosti je třeba zatmelit a obrousit
- První (základní) vrstvu naneste co nejdříve po očištění, aby se povrch znovu nezaprášil
- Druhá vrstva zajistí finální podobu. K dostání jsou barvy, které kombinují obě vrstvy v jednom kroku
- Mezi žádané vlastnosti nátěrů se řadí schopnost bránit korozi, odolnost UV záření, pružnost (v létě absorbuje kov hodně tepla a roztahuje se, což je podobně jako u barev na topení)
Odstranění staré barvy z kovu
Čeká vás spousta práce, ať už pro odstranění staré vrstvy nátěru zvolíte pískování, opalování nebo seškrábání pěkně poctivě ručně. Využívá se různých nástrojů, jako jsou špachtle a před finálním nátěrem smirkový papír. Rychleji se dá povrch připravit pískovací pistolí, která si poradí i se záhyby.
Pomocníkem jsou i chemické odstraňovače starých nátěrů, s jejichž pomocí jde následné seškrábání velmi snadno. Málokdy se podaří odstranit vše napoprvé a proces se proto opakuje i několikrát. Před nanesením nového nátěru se povrch ještě naposled čistí – např. kyselinou citronovou nebo nitroředidlem.
Kovový nábytek se společně s kovovými dekoracemi podělí o vytvoření působivého vintage dojmu. S vkusnými dekoracemi pak dosáhnete jedinečné podoby venkovního prostoru, kde bude radost trávit volný čas.
- Dřevěnou terasu zvládnete vybudovat i vlastnoručně
- Výběr správných terasových prken je základ
- Luxsní posezení vám dopřeje teakový nábytek
- Víte, jak se správně postarat o dřevěný zahradní nábytek?
- Současně s bazénem zazimujte i zahradní nábytek
- Zahradní houpačka představuje nejlepší zpestření zahradního posezení
Diskuse k článku