Zapojení pračky a sušičky snadno a rychle!
Rozhodli jste se pro pořízení nové pračky nebo sušičky? Pak je budete muset také uvést do provozu. Během instalace však může nastat řada komplikací - problém může být především s napojením pračky na odpad u starších domů a bytů, ve kterých není vybudováno odtokové potrubí ve zdi. Přinášíme vám proto stručný návod, jak zapojit pračku a sušičku na odpad. A to ať už na odtokové potrubí, k sifonu, nebo pro přímé vypouštění.
Kam s pračkou se sušičkou
Dříve, než se pustíte do instalace a zprovoznění nové pračky nebo sušičky, popřemýšlejte nad jejím uložením. Pokud pořizujete spotřebiče do novostavby, nad umístěním zpravidla přemýšlet nemusíte. Místo na pračku je většinou zahrnuto přímo v projektu a je zvolené tak, aby umožňovalo bezproblémový přístup k odtokovému potrubí, připojení na vodu i zdroj elektřiny. V případě vymezení prostoru poté záleží také na tom, zda budete mít pračku a sušičku samostatně, nebo ji koupíte rovnou se sušičkou.
Pračka i sušička by měly stát na rovném a pevném povrchu. Ne každá podlaha však takové podmínky splňuje. Moderní přístroje jsou vybavené nastavitelnými nožičkami, díky kterým je přesně vyrovnáte a zabráníte vibracím a nežádoucím přesunům po místnosti. Popřemýšlejte také nad tím, kde byste spotřebič chtěli používat. Někdo preferuje pračku v koupelně, jiný v kuchyni a mnozí dávají přednost samostatné chodbě či prádelně. Přístup k víku pro vložení prádla musí být bezproblémový. Máte-li pračku v malé místnosti, řešením může být varianta s horním plněním. Pokud chcete vedle pračky využívat i sušičku, v menších bytech budete bojovat o prostor. Ideálním řešením je proto pračka i sušička v jednom.
Pračka i sušička se musí nacházet v bezprostřední blízkosti přívodu vody a odpadu. Nedoporučuje se zbytečné prodlužování a nastavování hadic, jelikož hrozí riziko úniku vody a přetěžování odtokového čerpadla. Pokud pořizujete pračku do zrekonstruovaného domu, kompromisům se s velkou pravděpodobností nevyhnete. Pokud máte odtokové potrubí, máte vyhráno. V opačném případě budete muset pračku zapojit k sifonu umyvadla nebo vany. Možné je také přímé vypouštění hadicí do vany, nejedná se však o estetické, praktické ani bezpečné řešení.
Odtokové potrubí ve zdi
Naprostá většina nových bytů nebo domů má uložení pračky předem stanovené. Místo pro spotřebič disponuje dostatečně velkým okolním prostorem, a především přívodem vody, zdrojem elektřiny a odtokovým potrubím, které se nachází ve zdi. To musí splňovat normou stanovené parametry. Především by mělo být vyvedeno ve výšce 60 až 100 centimetrů nad zemí. Průměr odtokového potrubí musí být alespoň 4 centimetry. Pračku postavte tak, aby odtoková hadice, která je součástí pračky, bez problémů dosáhla na přípojku odtokového potrubí. Pomocí svorek a plastového kolena hadici k potrubí napevno připevněte.
Zapojení k sifonu umyvadla nebo vany
I když se ve vaší domácnosti nenachází odtokové potrubí ve zdi pro odvod odpadní vody z pračky, můžete odtok vyřešit elegantně a nenápadně. K sifonu umyvadla nebo vany totiž vcelku levně pořídíte mezikus ve tvaru T, ke kterému odpadní hadici z pračky snadno zapojíte. Upravený sifon s mezikusem by se měl pravidelně čistit. I proto by měla pračka stát v bezprostřední blízkosti vany nebo umyvadla.
Pozor na přímé vypouštění pomocí hadice
Zapojení pračky na odpad není ve všech případech možné. Jedním z řešení je přímé vypouštění pomocí hadice do vany nebo jiného odtoku. Při přímém vypouštění odpadní vody se často stává, že se hadice pod proudem vody stočí nebo vysmýkne a teče mimo určený prostor. V případě, že budete odtokovou hadici vkládat do vany, použijte pro její zajištění plastové koleno, které je součástí balení nové pračky. Vypouštěcí hadici na okraji vany zafixujete. Tím eliminujete riziko vytopení místnosti.
Vypouštěcí hadice
Při zapojení pračky na odpad musíte používat kvalitní vypouštěcí hadici. Tu rozeznáte od té napouštěcí velmi snadno – je napevno připojená k pračce a je vroubkovaná. Její délka je obvykle 1,5 metru a z důvodu rizika přetěžování vypouštěcího čerpadla se nedoporučuje její prodlužování. Při výběru vhodného místa pro pračku tento fakt respektujte. Je-li to nezbytně nutné, hadici lze prodloužit pomocí speciálních spojek. Pokud dojde k poškození vypouštěcí hadice, budete muset zavolat technika, který se postará o její výměnu. Vypouštěcí hadice je totiž napevno zabudovaná uvnitř pračky a je připojená na čerpadlo, její náhrada proto vyžaduje odborný zákrok.
Jak zapojit pračku – návod v několika krocích
Chcete si novou pračku zapojit svépomocí, nechcete ale udělat zásadní chybu nebo na něco zapomenout? Připravili jsme pro vás jednoduchý návod.
- Po rozbalení nové pračky zjistíte, že je kromě napouštěcí hlavice její součástí i servisní klíč. S jeho pomocí odšroubujte 4 aretační šroubky na zadní straně pračky, které při převozu jistí buben. Uschovejte si je, najdou své využití v případě, budete-li chtít pračku v budoucnu někam převážet.
- Připojte napouštěcí hadici do pračky i na přívod vody. Zkontrolujte stav hadice a její neporušenost, nesmí chybět černé těsnění.
- Připojte pračku na odpad, ať už na přímé vypouštění, k sifonu umyvadla či vany nebo na odtok odpadu ve zdi.
- Srovnejte pračku pomocí vodováhy. Případné nerovnosti dorovnejte nastavitelnými nožičkami, aby vám cestovala po místnosti. Tomu zabráníte také použitím antivibrační podložky nebo podložením kouskem gumy.
Způsob zapojení sušičky záleží na jejím typu
Pokud se rozhodnete koupit kombinovanou pračku se sušičkou, je připojení v podstatě identické jako u pračky. Její nevýhodou je však potřeba část prádla po každém praní odebrat, než začnete sušit. Nikdy tak reálně neusušíte vše, co jste vyprali.
Sušičky kondenzační a ventilační jsou samostatné spotřebiče s téměř stejným výkonem i funkcemi. Sušička ventilační však často vyžaduje stavební úpravy - horký vzduch se musí odvádět ventilací pryč z místnosti. Kondenzační sušičky nic takového nepotřebují - jednoduše se napojí na potrubí nebo sifon stejně jako pračka. K tomu vám pomůže dvojité kolínko od firmy Alcaplast.
Zapojení sušičky je se speciální tvarovkou hračka
Kvůli sušičce není hned třeba do koupelny v novostavbě plánovat druhý odpad. Napojení tenké hadičky vyřeší dvojité kolínko firmy Alcaplast, největšího českého výrobce sanitární techniky. Namontuje se místo stávající přípojky na 1" závit a umožní nainstalovat oba spotřebiče - pračku a sušičku. Dvojité kolínko navíc zabraňuje zpětnému proudění vody, je totiž vybaveno zpětnou klapkou. Pokud vaše spotřebiče klapky mají, v sortimentu Alcaplastu je i varianta kolínka bez nich.
Až bude nákup nových spotřebičů na spadnutí, vzpomeňte si na náš stručný návod. Sami se rozhodněte podle svých možností a preferencí pro ideální způsob zapojení pračky a sušičky na odpad. Pokud si nechcete s jejich uvedením do provozu dělat starosti, nechte si je nainstalovat prodejcem nebo technikem.
Diskuse k článku