Vybíráte novou pračku? Zaměřte se na detaily a nenechte se nachytat na triky výrobců
Tipnete si, které činnosti se v žebříčku nejméně oblíbených domácích prací objevují na prvních příčkách? Ano, hádáte správně – jsou to praní, sušení a žehlení. Pokud si chcete tyto činnosti zpříjemnit, pořiďte si kvalitní spotřebiče, které udělají většinu práce za vás. Pračka nesmí chybět v žádné domácnosti, přesto se jejímu výběru věnuje menší pozornost, než by si zasloužila. Snadno se přitom můžete nechat nachytat na triky výrobců a za nový spotřebič utratit zbytečně moc peněz.
Rozmyslete si, jestli všechny funkce drahé pračky využijete
Pokud nechcete za novou pračku utrácet nesmyslně vysoké částky, a přesto si chcete pořídit spotřebič, který vám usnadní život a zajistí kvalitní praní, popřemýšlejte, které funkce reálně využijete. Je jasné, že za kvalitu se platí a za high-end technologie a pokročilé funkce dvakrát tak, někdy je však investice zbytečná. Vyšší částky zaplatíte zejména za spotřebiče vybavené senzorovými technologiemi, automatickým dávkováním, šestým smyslem, parním praním nebo smart technologiemi pro ovládání pomocí mobilního telefonu nebo tabletu.
Pozor na nastavení vysokých otáček při ždímání
Výrobci praček se často chlubí skvělými technickými parametry, zejména počtem otáček při odstřeďování vody. Za dostačující můžeme standardně považovat pračky s až 1200 ot./min., na trhu však narazíte i na výrobky se 1400 či dokonce 1600 ot./min. Při tak vysokých otáčkách ale můžeme ždímat jen odolnější kusy oblečení, prádlo nebo jemná tkanina by se mohla poškodit. Vysoké otáčky ocení zejména majitelé sušiček, ve kterých prádlo uschne rychle a šetrně. Při praní se doporučují následující otáčky ždímání:
- Do 1000 ot./min. – vhodné pro praní jemného a šetrného prádla a oblečení či menších kusů.
- 1200 ot./min. – ideální pro většinu běžného prádla a oblečení. Odstředivá síla je dostatečně velká,aby odstranila většinu vlhkosti i z větších kusů.
- 1400 ot./min.a více – vhodné při praní prádla, které hned putuje do sušičky. Využijete je při praní utěrek, ručníků nebo pracovního oblečení.
Zjistěte, jakými programy pračka disponuje
Jednotlivé modely praček se od sebe liší mimo jiné i počtem a nastavením programů. Během chvilky tak snadno zvolíte vhodný program pro praní sportovního oblečení, spodního prádla, bavlny a dalších materiálů. Zaměřte se na to, jestli je možné programy alespoň částečně upravit podle vašich potřeb.
Ve výsledku by se mohlo stát, že vaše pračku bude mít jen jeden krátký program s teplotami a otáčkami, která vám nebudou vyhovovat. Další programy pak mohou být dlouhé klidně i 2 nebo 3 hodiny. Kvalitní pračka by měla být vybavena dostatečným počtem jak krátkých, tak dlouhých programů. Dokonale a v odpovídajícím čase vyperete mírně i silně znečištěné oblečení. Srovnání vybavenosti všemi dostupnými programy najdete například v tomto obsáhlém testu praček.
Prodloužená záruka platí jen na některé komponenty
Někteří výrobci praček využívají reklamní trik v podobě prodloužené záruky. Zákazníci pak mají dojem, že jim pračka rozhodně vydrží i 10 a více let – v případě poruchy ji jednoduše reklamují. Bohužel, ve skutečnosti nabízí výrobci praček prodlouženou záruku jen na některé komponenty, zpravidla na motor. U praček však často dochází i k poškození dalších částí, například bubnu nebo digitální ovládací jednotky. Na jejich opravu se pak prodloužená záruka nevztahuje.
Nezapomeňte na vhodné umístění a správné zapojení pračky
Jak vybrat novou pračku? Samozřejmě i podle objemu a velikosti. Do malých prostorů si můžete pořídit například SLIM pračky, které mají šířku jen 45 cm. Ve srovnání s klasickými 60cm tak zaberou méně místa, ale současně pojmou i menší množství prádla.
Promyslete si také, do jakého prostoru chcete novou pračku umístit. Nezapomeňte na odpovídající stavební připravenost. Pro připojení na odpad nainstalujte na zeď pračkový sifon, který umožní jednoduché připojení hadice. Chcete-li se vyhnout nežádoucímu šíření zápachu, pořiďte si kvalitní pračkový sifon se suchou klapkou a servisním otvorem pro snadné čištění. Takové sifony pro připojení pračky nebo myčky u nás vyrábí například břeclavská společnost Alcaplast, a to jak ve venkovním provedení, tak v provedení podomítkovém.
Venkovní pračkový sifon Alcaplast v chromovém provedení
Funkce Aqua Stop eliminuje riziko havárie
Vytopení bytu nebo rodinného domu z důvodu poškození pračky může napáchat velké škody. Pokud chcete riziko havárie eliminovat, pořiďte si pračku s funkcí Aqua Stop. Spotřebiče s touto funkcí jsou vybaveny plovákovým spínačem, který detekuje případný únik vody při poruše pračky nebo hadice a okamžitě zastaví pračku a zavře přívod vody.
Díky funkci odloženého startu ušetříte za energie
Pokud máte elektřinu rozdělenou na denní a noční proud, pořiďte si pračku s funkcí odloženého startu. Díky ní budete moci spustit praní i ve chvíli, kdy zrovna nebudete doma. Praní v době „levné“ elektřiny vám z dlouhodobého hlediska přinese výraznou úsporu za energie. Touto funkcí jsou navíc už běžně vybaveny i pračky v nižších cenových kategoriích. Spotřebu elektrické energie snížíte také nákupem spotřebiče spadajícího do energetických tříd A+, A++ nebo A+++. Spotřebu energie do velké míry ovlivňuje kvalita a typ bubnu, proto jsou nejúspornější spotřeby současně ty nejdražší.
Věříme, že pro vás bude po přečtení tohoto článku výběr nové pračky jednodušší. Chtěli jsme poukázat zejména na to, že ne vždy je třeba pořizovat tu nejdražší pračku – svůj účel dobře splní i levnější modely. Je namístě zaměřit se na detaily i jednotlivé programy a nenaletět na reklamní triky výrobců. Než se pustíte do montáže nové pračky, nezapomeňte na přípravu a správné zapojení na pračkový sifon a přívod studené vody.
Diskuse k článku