Vinylová podlaha do koupelny – dobrý nápad, nebo nesmysl?
Podlahy z vinylu jsou pro svůj poutavý vzhled i odolnost oblíbeným typem podlahové krytiny. V prostorách koupelny se však příliš často neobjevují. Zde stále dominuje klasická keramická dlažba, která si s vodou i vysokou vlhkostí poradí. Je vůbec vinyl vhodný pro použití do koupelen? A pokud ano, kdy se vyplatí? Pojďme si na tyto otázky odpovědět.
Voděodolný vinyl patří i do koupelen
Rovnou pojďme odpovědět na otázku, jestli vinylová podlaha do koupelny patří. Odpověď zní ano, ale ne ledajaká. Koupelna je prostor se specifickými podmínkami – je zde vysoká vzdušná vlhkost a dochází i k přímému kontaktu podlahoviny s vodou. Proto je nezbytné zvolit speciální voděodolný vinyl, který těmto náročným podmínkám bez problémů odolá.
Zpravidla se jedná o vinyl lepený, existují však i speciální voděodolné dílce z vinylu pro pokládku plovoucím způsobem. Do prostoru koupelen je vždy jistější pokládka lepeného voděodolného vinylu, a to především v místech kolem vany či sprchy, kde je riziko zatečení nezanedbatelné.
Skleněné obklady do koupelny pomohou dotvořit výjimečnou atmosféru místnosti
Tři tipy, jak z koupelny vytvořit nádherné a praktické místo
Základem úspěchu je pečlivá příprava podkladu
Pokud se chcete vyhnout problémům souvisejícím se špatnou pokládkou plovoucí podlahy, věnujte zvýšenou pozornost přípravě podkladu. Vinyl do koupelny pokládejte jen na podklad, který bude po celé ploše opatřený hydroizolační vrstvou. Místa v rozích místnosti pak musí být překryta speciální hydroizolační páskou.
Díky tomu bude podklad ochráněný před vlhkostí i v případě, že by se z jakéhokoliv důvodu dostala voda či kondenzát pod díl vinylové podlahy. Při lepení na napenetrovanou a hydroizolací ošetřenou plochu je však riziko zatečení prakticky nulové.
Vinylovou podlahu můžete položit i na starou dlažbu
Volba vinylové podlahy je namístě v případě, že vás čeká rekonstrukce koupelny a chcete se vyhnout pracnému bourání původní dlažby. Protože je vinylová krytina poměrně tenká, při nalepení na původní dlažbu výrazně nezvýší výšku, a tak nevytvoří nevzhledný přechod. Původní dlažbu pak stačí jen ošetřit adhezním můstkem či penetrací na nesavé podklady a pomocí speciálního lepidla na ni vinyl nalepit.
Vytvořte jednotný vzhled podlah v celém interiéru
Jedním z důvodů, proč má význam zvažovat realizaci vinylové podlahy v koupelně i u novostaveb, je sjednocení vzhled podlah v rámci všech místností. Dlažbu ve stejném dekoru totiž najdete na trhu jen stěží. Chcete-li dosáhnout jednotného stylu a zvolit například dřevodekor, pomocí voděodolného vinylu to vyřešíte jednoduše.
Prostory pak navíc nemusí být viditelně odděleny prahy či přechodovými lištami, a tak bude prostor bezprostředně navazovat do další místnosti. Takové řešení je vhodné například u stále oblíbenějších koupelen propojených s ložnicí, kde je sjednocení vzhled podlah žádoucí.
Vinyl – tenký, odolný a teplý
Výhodou vinylu ve srovnání s klasickou dlažbou je nízká tloušťka, díky které se zbytečně nezvyšuje skladba podlahy. Vinylové podlahy jsou navíc odolné a snadné na údržbu. Pokud vás už nebaví pracné čištění spár obkladů a dlažeb, budete s vinylovou podlahou v koupelně nadšení. Za zmínku stojí také pocitová teplota. Vinyl je zkrátka ve srovnání s dlažbou teplý. Máte-li doma podlahové topení, bude vést teplo stejně dobře jako keramika.
Přečtěte si související články o podlahách v koupelně:
Diskuse k článku
Liliana