Vanová zástěna – rady a tipy pro výběr i montáž
Pokud máte ve své koupelně vanu, pravděpodobně ji častěji využíváte ke sprchování. I když jsou teplé koupele uklidňující a příjemné, na každodenní koupání není čas, navíc se nedoporučuje ani z hygienického hlediska. Po sprchování ve vaně však bývá mokro v celé koupelně. Praktickým řešením je pořízení vanové zástěny, která zabrání rozstřikování vody po místnosti a udrží ji v oblasti kolem vany. Vanové zástěny existují i v designovém provedení, a tak poslouží jako zajímavý estetický prvek ve vaší koupelně.
Vanová zástěna zvýší komfort i soukromí
V koupelnách, ve kterých se používá vana jak ke koupání, tak sprchování, je montáž vanové zástěny ideálním řešením. Hlavní funkcí zástěny je samozřejmě ochrana před stříkající vodou. Už nebudete muset po každém sprchování uklízet spoušť, kterou jste po sobě zanechali. Omezíte tím i míru vlhkosti v místnosti a preventivně předejdete vytváření plísní.
Vanové zástěny však plní i další funkce. Jejich montáží výrazně zvýšíte i míru soukromí v koupelně, protože budete při sprchování či koupeli částečně zakryti zástěnou. Na trhu pak narazíte na vanové zástěny v designovém provedení, které zaujmou svým tvarem, dekorováním výplní i kvalitou použitých materiálů. Takové zástěny se stanou nedílnou součástí koupelnového prostoru, podtrhnou jeho vzhled a přispějí k zajímavému optickému členění místnosti. Je však důležité vybrat takovou vanovou zástěnu, která do daného prostoru zapadne nejlépe.
Nepodceňte odtok vody ve své koupelně
I když vanové zástěny zabrání rozstříkávání vody po místnosti, neznamená to, že byste na systém odtoků a odvodnění měli zcela zapomenout. Základem zabezpečení před případným uklouznutím je montáž kvalitních podlahových vpustí, které zajistí okamžitý odtok vody. Podlahové vpusti jsou vybaveny jednoduchým systémem čištění a zpravidla se opatřují nerezovou mřížkou. Například český výrobce ALCAPLAST nabízí vpusti s mřížkou různých dekorů, takže ji můžete sladit s celkovým stylem koupelny a vanové zástěny.
Při montáži vanových zástěn rovnou zkontrolujte stav vanové baterie a zaměřte se i na vanové sifony. Pokud totiž budete vanu se zástěnou využívat primárně ke sprchování, je důležité, aby voda dlouho nezůstávala ani v prostoru vany a co nejrychleji odtekla. Toho docílíte jen s kvalitním a čistým sifonem.
Vanové zástěny – rozdělení podle konstrukce
Vanové zástěny se standardně rozdělují podle konstrukce na dva typy, a to na pevné a skládací. Pevné zástěny jsou náročnější na prostor, a proto se hodí spíše do větších koupelen, kde současně poslouží k poutavém optickému oddělení vany od zbytku místnosti. Pevné vanové zástěny jsou často vybavené panty a umožňují otevírání do prostoru. Jsou bytelné a snadno se čistí a udržují.
Skládací vanové zástěny jsou zkonstruovány z několika dílů a umožňují složení ke stěně. Jsou méně náročné na prostor, umožňují variabilní změnu stínění vany podle potřeby, jsou však náročnější na údržbu. U skládacích zástěn jsou zvýšené nároky na kvalitu mechanických částí, aby vydržely řadu let i při častém používání.
Vanové zástěny vybírejte podle materiálu
Kromě samotné konstrukce zástěny se zaměřte také na to, z jakého materiálu jsou zkonstruovány. Standardně se zástěny vyrábí v provedení s rámem, který bývá zhotoven z plastu. Do rámu je pak zasazená plastová či skleněná výplň. Celoplastové zástěny jsou levnější, výplň je lehčí a neklade vysoké nároky na systém pantů, posuvných mechanismů a kotvení.
Vanové zástěny s prosklenými výplněmi jsou z estetického hlediska na vyšší úrovni, jsou však podstatně dražší. Kromě samotného skla si totiž připlatíte i za bytelnější a kvalitnější mechanismus uchycení, který musí pevně udržet těžkou skleněnou výplň. Plastové i skleněné zástěny jsou na trhu k dostání v průhledném, mléčném i dekorovaném provedení.
Zástěny bez rámu jako moderní designový prvek koupelny
V současné době roste zájem o moderní vanové zástěny v bezrámovém provedení. Jsou vyrobené jen ze skleněné výplně, která je pevně uchycená. Snadněji se čistí, protože neobsahují spáry mezi rámem a výplní, které by se zanášely. Absence rámu působí elegantně a nenarušuje celistvý styl koupelny. Také proto spatříte vanové zástěny v provedení bez rámu v návrzích mnoha bytových architektů a architektonických studií stále častěji.
Důležité parametry, na které se při výběru zaměřit
Při výběru vanových zástěn se kromě konstrukce a materiálu zaměřte i na několik dalších parametrů. Důležitý je zejména tvar vany, ke které se zástěna pořizuje. Podle tvaru je třeba vybrat jednu z mnoha typizovaných stěn. V případě méně obvyklého tvaru stěny si pak budete muset pravděpodobně nechat vyrobit zástěnu na zakázku.
Zástěny vybírejte také podle jejich výšky. Obecně platí, že čím vyšší zástěna, tím praktičtější. U koupelen s nízkým stropem však vysoké zástěny mohou působit až příliš mohutně. Existují i nízké typy zástěn, které slouží spíše k optickému rozdělení místnosti. Nakonec vybírejte zástěny také podle způsobu umístění a kotvení. Zástěny mohou být rohové, křídlové i oboustranné. Vždy je třeba vybírat s ohledem na dispozice konkrétní koupelny.
Při správném výběru se stane vanová zástěna nedílnou součástí vaší koupelny. Podtrhne její styl a přinese praktické využití. Ani při pořízení kvalitní zástěny však nepodceňujte výběr podlahových vpustí, které zajistí rychlý odtok vody a zvýší bezpečnost koupelny.
Diskuse k článku