Užitečné rady, jak se efektivně zbavit plísně v koupelně

Užitečné rady, jak se efektivně zbavit plísně v koupelně

Plíseň v koupelně je noční můrou mnoha domácností. Bohužel se netýká jen starých bytů a domů, ale také novostaveb, u kterých dochází k výskytu plísní vlivem nedostatečného odvětrávání a srážení vlhkosti. Trápí plíseň v koupelně i vás? Máme pro vás několik tipů a rad, jak s ní zatočit jednou provždy. Kromě samotného odstranění plísní je třeba provést další preventivní opatření, díky kterým zabráníte jejímu tvoření do budoucna. Zásadní roli přitom hraje systém odvětrávání a funkční odtok vody, který zamezí zbytečnému hromadění vody v koupelně.

Hlavní příčiny vzniku plísní v koupelně

Než začnete aktivně řešit možnosti odstranění plísní v rozích koupelny, ve spárách nebo zákoutích, měli byste se zamyslet nad příčinou jejich vzniku. Plíseň vzniká tam, kde je stabilně vlhko a vyšší teplota. Pro svůj růst navíc potřebuje i organické živiny, například vlasy nebo chlupy.

Hlavní příčinou vzniku plísně je nedostatečné odvětrávání, kvůli kterému je v koupelně vysoká vlhkost po dlouhou dobu. Plísně se proto nejčastěji tvoří v malých koupelnách, které jsou během dne zavřené a utěsněné. Příčinou může být i nízký výkon ventilátoru, který nezvládne odsát dostatek vlhkého vzduchu. Plíseň se pak často tvoří i v koupelnách, u nichž je špatně provedena hydroizolace podlahy a stěn, které samy o sobě navlhnou. Chcete-li tvorbě plísní předejít, měli byste zajistit:

  • Dostatečné větrání – aktivní (ventilátorem) i pasivní (otevřenými dveřmi nebo okny)
  • Kvalitní izolaci podlahy a stěn – doporučuje použití hydroizolačních nátěrů na podkladovou vrstvu
  • Účinný systém odtoku vodu, aby se na podlaze dlouho nedržela
  • Pravidelný úklid koupelny pro odstranění organických nečistot, které plísně potřebují ke svému růstu

Odvětrávání koupelny pomocí ventilátoru

Plísně se velmi často tvoří v koupelnách, v nichž jsou osazeny dokonale těsnící dveře, které jsou téměř vždy uzavřené. Doporučujeme proto během dne nechávat dveře do koupelny pootevřené a použít dveře s alespoň minimální mezerou u podlahy. O odsávání vlhkého vzduchu by se měl postarat ventilátor.

V praxi se bohužel běžně používají ventilátory malého výkonu, které nejsou schopny v době sepnutí vlhkost zcela odsát. Proto při rekonstrukci koupelny prokonzultujte se stavební firmou výběr ventilátoru s dostatečným výkonem. Větrací mřížku k ventilátoru byste měli také pravidelně čistit, aby průchod vzduchu neomezovaly usazené nečistoty. Aby byl provoz ventilátoru efektivní, je důležité správně nastavit dobu provozu po sepnutí a případně pořídit typ s automatickým senzorem. Odvětrávání se zapne vždy, když bude v koupelně vysoká vlhkost vzduchu.

Odtok vody – podlahové vpusti a podlahové žlaby

Aby se riziko výskytu plísní v koupelně minimalizovalo, je třeba zajistit co nejrychlejší odtok vody z podlahy a dalších částí v koupelně. Nezapomínejte ani na čištění vanových, sprchových i umyvadlových sifonů. Pro bezproblémový odtok vody z prostoru koupelny umístěte do podlahy podlahovou vpust s dostatečným průtokem.

Mezi přední české výrobce podlahových vpustí patří břeclavská společnost Alcaplast, která vyrábí nerezové i plastové vpusti s mřížkou v různém designu. Průtok vybírejte s ohledem na velikost koupelny a míru hromadění vody na podlaze. V portfoliu produktů Alcaplast najdete vpusti s průtokem od 40 litrů za minutu, což je ve většině případů naprosto dostačující.

vpust alcaplast

Podlahová vpust Alcaplast s průtokem 46 l/min 

Pokud máte v koupelně bezvaničkový sprchový kout, zaměřte se na výběr kvalitního podlahového žlabu. I v tomto případě sledujte parametr průtoku vody. Podlahové žlaby se snadno čistí a udržují, a tak přináší mimo jiné i snížení rizika výskytu plísní v koupelně. Vlasy, chlupy a jiné organické nečistoty totiž snadno odstraníte až po odpadní trubku.

6 tipů na odstranění vzniklých plísní v koupelně

Co dělat, když se v koupelně nevzhledná plíseň už objevila? Možností, jak odstranit plíseň v koupelně, je hned několik. Při čištění a likvidaci plísní ze zdi používejte ochranné pomůcky a koupelnu odvětrávejte. Doporučujeme používat i roušku, protože se při likvidaci plísní uvolňují její částice do vzduchu a vdechování může způsobovat zdravotní problémy.

plíseň v koupelně

1) Chemické přípravky na bázi chloru

Nejjednodušším způsobem odstranění plísní v koupelně je použití speciálního čisticího prostředku. Obvykle je vyroben na bázi chlorového bělidla, které s plísní rychle zatočí. Na místo postižené plísní se prostředek nanese rozprašovačem, nechá chvíli působit a poté setře. Chemické přípravky jsou agresivní a nebezpečné, proto buďte při manipulaci obezřetní.  

2) Ocet v rozprašovači

Pokud nechcete hned sáhnout po agresivním chemickém čističi, můžete vyzkoušet i některý z prostředků, které používáte v kuchyni. Proti plísním působí i obyčejný lihový ocet. Přelijte jej do rozprašovače, naneste na zeď s plísní a opět nechejte chvíli působit.

3) Spáry mezi obklady vyčistěte kartáčem

Při čištění plísní na zdi rozhodně nedoporučujeme drhnutí kartáčem, při kterém dochází k uvolňování škodlivých látek do vzduchu. Jiná situace je však v případě spár mezi obklady a sanitární keramikou, kde je mechanické odstranění nezbytné. Pro čištění spár použijte starý zubní kartáček nebo tenký kartáč společně s čističem na spáry. V některých případech se zašlé spáry obnovit příliš nedají, jedinou možností je tak jejich nové vyspárování.

plíseň v koupelně

Pro čištění spár dobře poslouží starý zubní kartáček.

4) Peroxid vodíku

Peroxid vodíku má antibakteriální účinky a zabíjí plísně i viry. Je šetrnější alternativou k čističům obsahujícím chlor. Peroxid není škodlivý pro životní prostředí. Opět stačí nanést na postižené místo a nechat chvíli působit.

6) Čajovníkový olej

Jedním z méně obvyklých prostředků při boji proti plísním je čajovníkový olej (tea-tree oil). I ten má dezinfekční a antibakteriální účinky. Má schopnost odstraňovat plísně na zdi, navíc koupelnu po aplikaci příjemně provoní.

Řešíte, jak se zbavit plísně na zdi? Ať už sáhnete po chemickém prostředku nebo šetrnější alternativě, vždy hledejte příčiny vzniku. V opačném případě se plísně začnou v koupelně tvořit brzy poté, co je pracně zlikvidujete.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...