Úklid koupelny bez chemie? Zvládnete to s minimální námahou!
Připomíná vaše skříňka na čisticí prostředky malou chemickou laboratoř? Pak je na čase nahradit některé chemické čističe přírodními alternativami, které stojí jen pár korun a přinesou podobný účinek. Výrobci čističů nám prostřednictvím televizních reklam neustále předhazují nové a nové přípravky, které nám mají usnadňovat život. Dělat reklamu na citronovou šťávu, ocet, jedlou sodu nebo třeba kuchyňskou sůl se totiž nikomu nevyplatí. Vyzkoušejte pro jednou uklidit koupelnu zcela bez chemie. Uvidíte, že to půjde, a to bez větší námahy.
5 důvodů, proč se vyhýbat chemickým čističům
Chemické výrobky jsou všude kolem nás a nesou s sebou mnoho negativních dopadů. Je namístě popřemýšlet nad svými návyky a vyměnit chemické prostředky za ekologičtější přírodní alternativy. Týká se to nejen čističů, ale také kosmetiky, potravin nebo třeba osvěžovačů vzduchu. Máme pro vás 5 důvodů, proč začít uklízet domácnost bez chemie:
- Zdraví – při manipulaci s chemickými čističi vdechujeme škodlivé látky, které mají negativní dopad na zdraví. Tyto látky zůstanou ve vzduchu ještě nějakou dobu, a tak je vdechujete nejen vy, ale i vaše děti nebo domácí mazlíčci.
- Ekologie – použití chemických čisticích prostředků má negativní vliv na životní prostředí. Po čištění je totiž spláchneme do kanalizace, kde kontaminují vodu a způsobují problémy i čističkám.
- Zápach – při čištění koupelny možná často sáhnete po chlorových chemických přípravcích. Ty nejen že dráždí sliznice, ale také nepříjemně zapáchají. Odér, který známe třeba z bazénů nebo koupališť, pak můžete v koupelně zůstat dlouhé hodiny a snadno se přenese i do okolních místností.
- Rychlost úklidu – myslíte si, že čištění pomocí chemických čističů je rychlé, protože jsou velmi účinné? Popřemýšlejte, kolik času vám zabere příprava, manipulace s ochrannými pomůckami, a zejména pečlivé odstranění a omývání chemických prostředků. Sáhnete-li po přírodních přípravcích, během vteřiny je opláchnete čistou vodou. Můžete na ně často sahat i holýma rukama bez ochranných pomůcek.
- Cena – komerčně dostupné čističe jsou k dispozici v různých cenových hladinách. Čím je daná značka věhlasnější, tím je prostředek zpravidla dražší. Přírodní čističe jsou mnohonásobně levnější, navíc je máme k dispozici téměř vždy. Přejdete-li na ekologický způsob čištění, výrazně snížíte výdaje své domácnosti.
Pořizujte koupelnové vybavení, které se snadno udržuje
Platí, že čím náročnější vybavení na údržbu do koupelny pořídíte, tím více úsilí, času i peněz budete muset do úklidu vynaložit. Proto vybírejte obklady, dlažby a koupelnové vybavení s ohledem na jednoduchou údržbu. Řada výrobců sanitární techniky vyvíjí produkty s důrazem na bezproblémové čištění. To je typické například u skleněných sprchových zástěn, které mohou být opatřeny speciální vrstvou, po které kapičky snadno stečou až na zem a nebudou na skle ulpívat.
V době, kdy je velký zájem o bezvaničkové sprchové kouty, pak výrobci podlahových žlabů vyvíjí modely, které se snadno a rychle čistí i bez použití chemických prostředků. Příkladem je břeclavská společnost Alcaplast, která už delší dobu vyrábí podlahové žlaby s dokonale čistitelným sifonem. Žlaby jsou vybaveny systémem dvou odtokových komor s vyjímatelnými vtokovými dílci. Snadno se tak dostanete až po odpadní trubku a žlab mechanicky vyčistíte – snadno a bez chemie.
Na jednoduchou údržbu a šetrný přístup k životnímu prostředí Alcaplast akcentuje dlouhodobě. V portfoliu produktů tak naleznete třeba i kvalitní WC sedátka s antibakteriální úpravou. Jsou doplněna o sloučeniny stříbra, díky kterému dochází k redukci hustoty bakterií až o dva řády. Tato sedátka k toaletě tak nebudete muset čistit příliš často a vystačíte si s přírodními čističi.
Ocet, soda a citronová šťáva: základ každé ekologické domácnosti
A jak tedy uklidit koupelnu bez chemických prostředků? Ve většině případů si vystačíte se třemi základními domácími prostředky – octem, jedlou sodou a citronovou šťávou (resp. kyselinou citronovou). Trojice těchto čističů si hravě poradí s usazenou špínou, vodním kamenem i plísní. Bez námahy vyčistí sanitární keramiku, obklady, dlažbu, skleněné poličky či chromované vodovodní baterie. Přečtěte si náš starší článek, ve kterém jsme se na použití těchto tří přírodních čisticích přípravků podrobně zaměřili.
Zrcadla vyleštěte kukuřičným nebo bramborovým škrobem
V kuchyni nebo spíži najdete mnohem víc potravin, které využijete při šetrném ekologickém uklízení koupelny. Skvělým příkladem je kukuřičný nebo bramborový škrob, který zužitkujete kromě zahušťování pokrmů i k leštění různých povrchů. Skvěle funguje zejména na okna, zrcadla nebo kovové předměty. Z povrchu odsaje mastnotu a nezanechává šmouhy. Stačí jen škrob rozmíchat v teplé vodě a nanést na utěrku, případně přelít do rozprašovače.
Kuchyňská sůl odstraní skvrny z keramiky
Pro úklid koupelny využijte i ten nejběžnější kuchyňský prostředek – sůl. Funguje podobně jako prodávané abrazivní prostředky. Uvolní špínu a díky jemným krystalkům povrch i šetrně odrhne. Z toho důvodu je kuchyňská sůl ideální pro odstraňování zaschlých skvrn a vodního kamene na keramických obkladech nebo dlažbě, stejně tak i na vaně, umyvadle nebo WC míse.
Buďte ekologičtí a snižujte spotřebu vody na minimum
Chcete, aby se provoz vaší domácnosti nesl v ekologickém duchu? Pak se nezaměřujte jen na úklid, ale i další aspekty provozu vaší koupelny nebo toalety. Typickým příkladem, jak k životnímu prostředí přistupovat ekologičtěji, je omezit spotřebu pitné vody. Na umyvadlové baterie nainstalujte úsporné perlátory, které čeří vodu a snižují její spotřebu, aniž byste to výrazně pocítili. Vodu pouštějte jen ve chvíli, kdy ji skutečně potřebujete – pokud jste zvyklí nechat ji proudit během čištění zubů nebo holení, zkuste se to odnaučit.
Zmiňovaná břeclavská společnost Alcaplast si uvědomuje, že značné množství vody se spotřebuje i splachováním toalety. Proto do své nabídky zařadila úsporné instalační systémy ECOLOGY. Zatímco u běžně dostupných splachovacích systémů se spotřebuje minimálně 3 litry vody na malé a 6 litrů vody na velké spláchnutí, u ECOLOGY modulů je spotřeba jen 2 a 4 litry.
Při každodenním používání ekologického splachovacího systému snížíte spotřebu vody na splachování minimálně o třetinu. Budete mít dobrý pocit, že vodou neplýtváte, odměněni pak budete nižším účtem za vodné a stočné. Za rok ušetříte díky ekologickému splachovacímu systému i několik tisíc korun.
Diskuse k článku