Typy splachovacích mechanismů – jak vybrat splachovač a ušetřit za vodu
Splachovací mechanismy sice používáme mnohokrát denně, ale jejich výběr často zanedbáváme. Přitom bychom mohli snadno ušetřit za vodu, usnadnit si obsluhu toalety a vyvarovat se dalších investic při jejich poruše. Poradíme vám, který typ splachování bude pro vaši koupelnu nejvhodnější.
Splachovací nádržka se snadno instaluje
Při pořizování stojícího záchodu si můžete vybírat mezi systémy se splachovací nádržkou či systémy vestavěnými. Splachovací nádržka patří ke klasickému provedení splachování, její hlavní výhodou je jednoduchá instalace bez nutnosti velkých stavebních úprav. Stejně snadno ji i opravíte, když se náhodou porouchá. Nemusí však působit zrovna estetickým dojmem - zbytečně ubírá prostor v místnosti a také se musí pravidelně čistit.
Alcaplast doporučuje vestavěný splachovací mechanismus
Vestavěné splachovací systémy se používají především u závěsných WC, lze je však využít i u samostatně stojících toalet. Splachovací mechanismus není vidět – na stěně uvidíte jen tlačítko pro splachování, nevzhledné mechanické části jsou elegantně skryty.
Pro montáž vestavěných splachovačů se používají předstěnové instalační systémy. Základní typ pro vestavbu oceníte hlavně při kompletních rekonstrukcích a novostavbách. Společnost Alcaplast, která se vývojem a výrobou předstěnových instalačních systémů zabývá, však upozorňuje, že existují i druhy, které nevyžadují žádné výrazné stavební zásahy. Jedná se o systém pro suchou instalaci, vhodný pro montáže do nosných stěn nebo sádrokartonu. Zvláštním typem vestavěných splachovacích mechanismů jsou systémy s odvětráváním či SLIM moduly, které jsou vhodné i do malých prostorů – bytových jader, sádrokartonových příček a podobně.
Ušetřete za vodu se správným ventilem
Až si vyberete nejlepší splachovací systém, jsou na řadě splachovací ventily. V dnešní době jsou už naštěstí standardem ventily se STOP tlačítkem, u kterých je možné splachování druhým stisknutím tlačítka kdykoliv zastavit. Použijete jen tolik vody, kolik v danou chvíli pro spláchnutí potřebujete, a ušetříte tak zbytečné výdaje. Moderní ventily umožňují nastavení objemu spláchnuté vody přesně podle vašich potřeb. Rozlišují přitom mezi malým spláchnutím (standardně 3 l vody) a velkým spláchnutím (6 l vody).
S úsporou vody však můžete jít ještě o krok dál a pořídit si splachovací ventil ECOLOGY od Alcaplastu, který spotřebu vody snížil až na hranici 2 litrů u malého spláchnutí a 4 litrů u velkého spláchnutí. Současně se jedná o normou povolené minimum.
Záleží i na typu záchodové mísy
Kromě splachovacích mechanismů byste samozřejmě neměli zapomenout také na správný výběr záchodové mísy, na kterém do značné míry závisí funkčnost splachování, údržba i spotřeba vody. Při výběru sanitární techniky bychom se měli zaměřit především na provedení splachovacího kruhu.
Záchodové mísy s otevřeným splachovacím kruhem v sobě mají dutinu, která se při splachování vyplňuje vodou a potom oplachuje mísu. Tento systém je jednoduchý, ale v kruhu často ulpívají nečistoty, které se jen těžko čistí. Klozety s otevřeným kruhem jsou také zpravidla náročnější na spotřebu vody.
Dalším typem jsou záchodové mísy s uzavřeným kruhem. Výhoda spočívá v rovnoměrném oplachování po celé ploše mísy, nevýhodou je nemožnost čištění.
Stále oblíbenějším a upřednostňovanějším typem jsou záchodové mísy bez splachovacího kruhu. Ty jsou nejen hygienické, ale mísu navíc oplachují důkladně a rovnoměrně a také se snadno čistí.
Diskuse k článku