Suchý záchod má i modernější provedení. Tradiční se dá vylepšit
Jen blázen by se vzdával komfortu koupelny se splachovacím záchodem, umyvadlem s teplou vodou a příjemnou teplotou okolí. Pohodlí si ale nelze dopřát všude a ani malá, ani velká potřeba nepočká. Na budky domácí výroby ukrývající toaletu už často nenarazíte. V duchu ekologického života si ale suchý záchod může vybudovat alespoň trochu moderně, v duchu ekoživota.
Ten už má řešení i pro místa, kde je suchý záchod jediná možnost. Na chaty, kempování nebo cesty se za několik tisícovek vybavíte poměrně pohodlným zařízením.
Suchý záchod, aneb stesk po koupelně
Jak příjemný je komfort moderních koupelen, zjistíte při návštěvě suchého WC. Už dvacáté století přineslo potřebu pohodlí, kterého se nechcete vzdát ani na cestách nebo na chalupě.
Dalo by se říci, že je to vlastně taková nízkonákladová toaleta. V některých částech světa si lidé i v současné době vystačí bez keramické mísy, splachovacího systému a bez nákladů na vodu ke spláchnutí.
Na samotě u lesa instruoval děda Komárek své pražské návštěvníky jednoduchým pokynem: „To nech ležet." Až do 16. století, kdy byl zaznamenán vynález toalety, to byl běžný postup. Nápad vzbudil posměch, ale od té doby byl předmětem zájmu pro další „kutily," kteří se postupně podíleli na jeho zdokonalování.
Mohlo by se tak zdát, že se suchý záchod stane historickou relikvií. Jak užitečný objev to byl, dokazuje, že se s nimi můžete setkávat ještě dnes. A objevily se také moderní varianty, které poskytují mnohem větší komfort.
Při kempování mimo civilizaci je i suché WC její připomínkou.
Ekotoalety: suché kompostovací WC
Ať byl život jaký byl, jedno je jasné: všichni žili pěkně úsporně a EKO. Nic tomu nebrání ani dnes, ale požadavky na komfort a pohodlí jsou o něco vyšší. Jako výsledek takové kombinace se objevily ekologické kompostovací toalety.
Na první pohled vypadá kompostovací záchod docela běžně. Místa tradičního tvaru, velikosti i výšky ale není napojena na septik ani kanalizaci, protože ke splachování nevyužívá vodu. Neplní se ani chemickými náplněmi, takže je hodna přívlastku EKO.
Kompostovacích záchodů existuje několik typů: shromažďovací, separační, mulltoa nebo spalovací.
Funguje na principu přímého spadu do jímací nádoby, kde probíhá jejich shromažďování, zasypávají se uhlíkovým krycím materiálem, který přispívá k vytvoření koncové hmoty bez patogenních organismů. Místo splachování se provádí zasypání materiálem jako je rašelina, piliny, listí, jemná zemina, drcený papír nebo mulla.
Jímací nádobu na kompost je třeba vynášet, a proto je nutno zohlednit, kolik lidí a jak často bude toaletu používat.
Suchý pilinový záchod zapáchá méně
Pilinové toalety nejsou nic pro citivky. Nejvíc se totiž podobají všeobecně známému suchému záchodu. Odpad se ale neshromažďuje v jímce, nýbrž v nádobách, které se následně musí vynášet. K tomu je třeba zřízení speciálního kompostu.
Už název napovídá, jaký materiál se využívá k zasypání exkrementů. Piliny absorbují vlhkost a na kompost se přesunují až po dalších dvou až třech týdnech odpařování vlhkosti. Začnou být aktivní mikroorganismy, do rozkladu se zapojí i hmyz a po dalších třech týdnech lze nádoby vysypat na kompost.
Vrstvy na kompostu je třeba prokládat senem nebo slámou.
Domácí bioplynová stanice
Bioplynová stanice slouží ke zpracování biologicky rozložitelného materiálu. Kontrolovaná přeměna organických látek probíhá bez přístupu vzduchu a na jejím konci se objeví digestát - zbytek po fermentačním procesu, který je možno používat jako hnojivo. Produkt však není ideální, problémem totiž bývá vysoký obsah dusíku.
V bioplynové stanici probíhá proces podobný vyhnívání, jen bez přítomnosti kyslíku.
Nápad řešit domácí odpad pomocí biostanice není novinkou, ale jeho realizace by byla nesnadná. Překážku představují vysoké finanční náklady a neefektivní výsledky při malém množství materiálu.
Chemický záchod eliminuje zápach roztokem
O něco méně ekologická chemická WC najdete na spoustě chat a chalup, na stavbách, festivalech a bohaté zkušenosti s nimi mají i kempaři. Tyto toalety jsou mobilní, skladné a zpravidla složené ze dvou navzájem oddělitelných částí. U některých zařízení je instalován splachovací systém, z nějž se voda zachytí ve spodní nádobě.
Spodní nádrž se neobejde bez speciálního přípravku pro rozklad odpadu a potlačení tvorby virů a bakterií. Jako příslušenství je vhodné pořídit i speciální, snadno rozložitelný toaletní papír pro chemické WC. Není nezbytný, ale netvoří shluky a rychle se rozkládá.
O důkladné vyčištění chemického WC se nejlépe postarají desinfekční přípravky, které je vhodné přidat i do splachovací nádržky.
Odpadní zásobník se zase neobejde bez sanitárního roztoku. I ten je ale třeba týden co týden vyprázdnit a obnovit.
U některách chemických záchodů díky designu ani nepostřehnete nedostatek komfortu koupelny, což se však nedá říct o tradičních suchých záchodech. Jednoduché a rychlé vybudování téměř bez nákladů je vykoupeno nedostatkem pohodlí. Někde však jiné řešení neexistuje. Proto nezapomeňte na vrstvení různých organických materiálů, které mohou zápach eliminovat.
Pro chráněné krajinné oblasti, kde nelze využívat chemické WC, je pak řešením maximálně ekologická kompostovací toaleta. Některé z těchto řešení určitě využijete na své chatě.
Tip na kvalitní vybavení koupelny a toalety
Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete kupříkladu na předního českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - společnost Alcaplast z Břeclavi.
Diskuse k článku