Správná splachovací mechanika ušetří spoustu vody
Splachovací mechaniky nejsou tím, čím se při zařizování koupelny zabýváte jako důležitým. Rozhodně se ale nevyplatí výběr systému podcenit. Většinou se pro splachování používá pitná voda, s níž by se ale kvůli ceně rozhodně nemělo plýtvat. Její spotřebu je tedy nutno hlídat i v případě splachovací mechaniky, proto zkuste vybrat takovou, jenž vám to sama usnadní.
Na jedno spláchnutí je obvykle potřeba kolem pěti litrů vody, u starších modelů splachovacích instalačních systémů až deset. Málokdo má splachování vyřešeno používáním vody, a protože splachování klasickou pitnou vodou je neekonomické, výrobci se snaží její potřebné množství co nejvíce snížit. Rozhodně by to ale nemělo mít na svědomí snížení účinnosti a tím i zhoršenou hygienickou stránku.
Jak vybrat správnou splachovací mechaniku
Splachovací systémy a mechaniky se dělí podle toho, zda se dají zavěsit na stěnu nebo jsou stojící a povětšinou tvoří s toaletou jeden celek. Dříve byly nejčastějším způsobem použití nádržky zavěšené na stěně, v současnosti se už vše zabudovává do zdí.
Při samotném výběru už požadujte vždy takovou mechaniku, jenž umožňuje hospodařit s vodou. Splachovadlo by mělo mít i tlačítko, které umožňuje zastavit průtok vody okamžitě; případně lze zvolit ze dvou objemů vody (většinou 3 litry/6 litrů nebo 4,5 litru a 9 litrů).
Další možností je tlakový či časový ventil, jenž vyžaduje ruční splachování, kdy množství vody regulujete sami. V tomto případě není ani potřeba nádržka na vodu, jen její dostatečný tlak.
Nejúspornější splachovací mechanika
Poměrně nákladným, ale o to účinnějším systémem je ten, který využívá stlačeného vzduchu, takzvaný UPpowerflush. Spotřeba vody je díky technologii opravdu minimální. Funguje to tak, že do splachovací nádržky se napouští voda a dochází ke stlačování vzduchu – až komprese dosáhne nastavené vody, napouštění se zastaví. Při splachování se pak tato nahromaděná energie uvolní a voda je do klozetu vehnána dvěma tryskami pod velkým tlakem. Cena se pohybuje kolem 12 tisíc korun.
Moderní splachování pomocí senzorů
Automatické splachování při odchodu z místnosti není nejšetrnější, za to ale nejpohodlnější. Množství vody nekontrolujete, avšak klozet je vyčištěn po každé návštěvě. Senzory umístěné na zdi vždy detekují odcházející osobu a sami spláchnou. Spíše než pro domácnosti najdou senzory uplatnění v komerčních prostorech.
I když se to nezdá, množství vody vypotřebované pro splachování rozhodně není zanedbatelné. Úsporná splachovací mechanika by tak neměla chybět v žádné domácnosti, kde jsou úspory častým tématem. Nižší spotřeba pitné vody je navíc i součást zodpovědného chování k přírodě.
Diskuse k článku