Rybenka domácí v koupelně nebo na toaletě – jak se jí zbavit
Mají rády teplo, tmu a vlhko, člověku neškodí, ale dokážou vystrašit a znepříjemnit ráno. Řeč je o rybenkách domácích – bezkřídlém hmyzu kapkovitého tvaru, který se vyskytuje v koupelnách, spížích, na toaletách a chodbách po celém světě. Objevily se rybenky domácí i u vás? Způsobů, jak se jich zbavit, je několik, od ekologických až po chemické. Pokud ale chcete rybenky ze svého obydlí nadobro vyhubit, musíte se zaměřit na preventivní opatření.
Proč máte rybenky v koupelně nebo na toaletě
Pokud se u vás doma objevily rybenky, nemusíte mít hned výčitky svědomí. Čas od času se mohou vyskytnout v každé domácnosti a rozhodně nesvědčí o zanedbání hygieny. Pokud proti nim zavčas zakročíte, zabráníte jejich přemnožení a výrazně omezíte jejich výskyt. Rybenky mají rádi teplé, tmavé a vlhké prostředí, do kterého se rádi přesouvají a kde se i množí. Právě proto si vyhledávají zejména toalety a koupelny, které přináší ideální podmínky pro jejich život. Vyskytují se i v jiných částech domů – ve spížích, garážích nebo sklepech. Rybenky jsou aktivní především v noci. Rychle se pohybují a hledají potravu. Mohou se pustit do požírání papíru, lepidel, fotografií, mouky nebo cukru. Už kvůli tomu je dobré se jich zbavit, i když člověku nijak neškodí ani nepřenáší nemoci.
Preventivní opatření – pravidelný úklid a větrání
Než se pustíte do hubení rybenek domácích, je důležité zabránit dalšímu množení hmyzu a nevytvářet prostředí, ve kterém se mu dobře daří. Mezi základní preventivní opatření patří:
- Pravidelný a pečlivý úklid koupelny a toalety
- Vytírání podlah do sucha
- Čištění všech zákoutí místností – rohů, spodních částí
- Pravidelné větrání, díky kterému se sníží vlhkost
- Proplachování odpadu horkou vodu
- Pravidelné čištění a vysušování rohožek a podložek
Pořiďte sanitární techniku, která se snadno udržuje
Při rekonstrukci nebo návrhu koupelny vybírejte sanitární techniku i koupelnový nábytek s ohledem na jeho údržbu. Z tohoto hlediska jsou nejvhodnější prvky z nerezové oceli, které se jednoduše čistí, rychle schnou a nečistoty se na nich zbytečně neusazují. To se týká především podlahových vpustí a žlabů, ale také odvodnění a sifonů.
Likvidace rybenky biologickými prostředky
Pokud se rybenky ve vaší domácnosti zatím vyskytují jen v malé míře a jsou pro vás novinkou, pusťte se v první řadě do likvidace pomocí biologických prostředků. Vyzkoušejte na list papíru nastrouhat bramboru a umístěte ji kolem místa, kde se rybenky objevují. Přes noc se do brambory zahrabou a ráno ji jednoduše vyhodíte.
Další možností je umístění kousků vanilkových lusků do koupelny a na toaletu. Aroma vanilky rybenky vypudí a už se u vás nějakou dobu neukážou. Pokud máte rádi sofistikovanější řešení, vyrobte si pastičky na rybenky. Smíchejte melasu s octem, umístěte do malé mističky a položte ji přímo do jejich cestiček. Sladká směs rybenkám zachutná, ocet je však usmrtí.
Použití chemických přípravků
Pokud se vám nedaří rybenky ze svého obydlí vypudit ani po opakovaných pokusech, je na čase využít hrubou sílu v podobě chemických přípravků. Na trhu jsou k dispozici pastičky, pásky i spreje na hmyz, které likvidují i rybenky. Účinným řešením je smíchání cukru s tzv. Boraxem – minerálem, který se používá v potravinářském průmyslu i v zemědělství jako hnojivo. Likvidací veškerého hmyzu se pak zabývají profesionální firmy zajišťující odbornou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci.
Rybenky vás nekousnou, příjemnými společníky se ale s největší pravděpodobností také nestanou. Pokud budete v koupelně a na toaletě pravidelně větrat a důkladně vysušovat podlahu, nebudou mít vhodné zázemí pro množení a spokojený život. Spoustu práce si usnadníte i výběrem kvalitní sanitární techniky, vanových, umyvadlových i pračkových sifonů nebo žlabů. Moderní výrobky jsou navrženy s ohledem na co nejjednodušší údržbu.
Diskuse k článku