Recyklace šedé vody a další možnosti úspory při splachování
Naprostá většina domácností využívá ke splachování toalety pitnou vodu. Patříte mezi ně i vy? Pak si zjistěte, jaký typ splachovačů používáte. Rozdíly ve spotřebě vody na jedno spláchnutí jsou velké, a tak výměnou za úspornější typ snížíte spotřebu vody na spláchnutí třeba i o polovinu. V moderních domácnostech se pak začínají postupně využívat technologie pro recyklaci šedé vody, díky kterým se sníží náklady na spotřebu vody v domácnosti o desítky procent.
Co je to šedá voda a jak se liší od dešťové
Šedá voda je typ splaškové odpadní vody, která odtéká například ze sprchy, dřezu, vany nebo umyvadla. Má charakteristickou šedou barvu, není příliš znečištěná a neobsahuje moč ani fekálie. Ve většině domácností odtéká do kanalizace a už se dál nevyužívá, což je škoda. Po úpravě lze totiž šedou vodu využít pro zalévání zahrady nebo právě pro splachování toalety.
Zatímco šedá voda vzniká uvnitř budovy, voda dešťová pochází zvenčí. Oba typy vody vyžadují pro další použití odlišný způsob čištění a úpravy. Dešťovou vodu nelze zaměňovat za šedou, protože se musí upravovat specifickými technologickými postupy. Proto byste se měli zamyslet, jestli se vám doma vyplatí opravdu investovat do technologií recyklaci šedé vody, nebo spíše upravovat vodu dešťovou, kterou shromažďujete v nádržích.
Vodu z umyvadla (šedou vodu) můžete využít pro splachování WC
Šedou vodu je třeba speciálně upravovat
Splachování pomocí šedé vody vám výrazně sníží náklady za vodu, protože ke splachování nevyužijete čistou pitnou vodu, ale již jednou použitou, která by jinak putovala do kanalizace. S recyklací šedé vody je to však složitější. Šedá voda musí být pomocí speciálních filtrů a technologií přečištěna tak, aby vyhovovala konečnému způsobu využití. Jinak se přistupuje při recyklaci šedé vody pro zálivku zahrady, jinak pro splachování.
V případě splachování je důležité vodu ošetřit tak, aby neobsahovala škodlivé mikroorganismy a nepřinášela hygienická rizika či rizika rychlého biologického růstu. Ve světě jsou využívány certifikace a normy pro zpracování šedé vody, u nás zatím chybí, proto se vychází z těch zahraničních. Při nevhodné úpravě vody ke splachování se mohou objevit i problémy se zápachem nebo změnou barvy vody. Někteří uživatelé si také v minulosti stěžovali na vznik slizu na stěnách nádržky nebo její zčernání. Použití šedé vody pro splachování má v době nedostatku pitné vody velký význam. Vybudování systému čištění a rozvodů však může být pro malou domácnost pracné a nákladné. Existují přitom mnohem snazší cesty, jak spotřebu vodu na splachování snižovat.
Používejte úsporné splachovače. Na splachování ušetříte
Pokud máte v plánu na splachování nadále používat pitnou vodu, hledejte způsoby, jak snížit množství vody na jedno spláchnutí. Zejména staré typy splachovačů, u kterých se nerozlišuje mezi malým a velkým splachováním, jsou na spotřebu vody obzvláště náročné. Doporučujeme je ihned vyměnit za novější typy s dvojtlačítkem, u kterých množství spotřebované vody sami ovlivníte.
Už nějakou dobu se na trhu objevují obzvláště úsporné typy splachovačů, se kterými snížíte spotřebu pitné vody na splachování až o polovinu. Na českém trhu je vyrábí a dodává například břeclavský společnost Alcaplast, která tak reaguje na nový trend snižování množství vody na malé i velké splachování. Nabízí úsporné instalační systémy ECOLOGY, které umožňují využití jen 2 litrů vody na malé spláchnutí a 4 litrů vody na spláchnutí velké. Současně jde o normou povolené minimum – šetrnější splachovač na trhu nenajdete.
Úsporné předstěnové systémy – do novostaveb i rekonstrukcí
Břeclavská společnost Alcaplast se dlouhodobě zaměřuje na vývoj a výrobu různých typů předstěnových instalačních systémů, které jsou vhodné pro použití do novostaveb i rekonstrukcí. Stejně tak je tomu i v případě zmiňovaného úsporného systému ECOLOGY, který je k dispozici jak v provedení pro zazdívání, tak pro suchou instalaci. Šetrný splachovač s nízkou spotřebou vody proto můžete bez obav nainstalovat třeba i do stěny ze sádrokartonu nebo dřeva. Nainstalovaný systém se zaklopí sádrokartonovými deskami, navíc nejsou potřebné žádné přídavné vyztužující ani kotvicí prvky.
Snižte spotřebu vody šetrným přístupem
Ať už se rozhodnete snížit spotřebu vody na splachování recyklací šedé vody, nebo montáží úsporného splachovače, vždy se reálná spotřeba odvíjí od vašich návyků a přístupu. Mnozí majitelé domácností nám potvrdili, že při splachování nerozlišují mezi malým a velkým spláchnutím. Často tak po vykonání malé potřeby spláchnou toaletu veškerou vodou obsaženou v nádrže – naprosto zbytečně. Snažte se proto myslet ekonomicky a omezit spotřebu vody na nezbytné minimum. O šetrném přístupu hovořte se všemi členy domácnosti a snažte se je naučit správným návykům.
S narůstající cenou za vodu i velkými problémy s nedostatkem vodních zdrojů bychom měli dělat vše pro to, abychom spotřebu průběžně snižovali. Recyklace šedé vody je důkazem technologického pokroku, pro řadu domácností je však nedosažitelná. Oproti tomu vás výměna splachovače za nový ekologický typ vyjde na několik stovek korun, a úspora se dostaví okamžitě.
Diskuse k článku