Pusťte se do úklidu sprchového koutu! Poradíme, jak zatočit s vodním kamenem i nečistotami
Při pohledu na sprchový kout si říkáte, kam se poděl jeho původní lesk, který vystřídaly nečistoty a usazený vodní kámen? I ten nejdražší sprchový kout časem zajde, a to zejména v případě, že nebyl pravidelně udržovaný. Časté používání a neustálý kontakt s vodou zkrátka udělá své. Čištění sprchového koutu je výzvou, protože každý materiál vyžaduje odlišný přístup. Přečtěte si, jak správně udržovat skleněnou zástěnu, chromované baterie, sprchové hlavice i vaničky nebo podlahové žlaby.
Na náročnost údržby myslete už při výběru sprchového koutu
Pokud se nechcete obtěžovat zdlouhavým čištěním sprchového koutu, už při jeho výběru se zaměřte na náročnost údržby. Zaschlé kapky se objeví mnohem rychleji na hladkém průhledném skle, naopak na pískovaném nebo matném skle se ztratí a nejdou příliš vidět. Problémovým místem bývá také posuvný systém sprchových zástěn, který se rychle zanese nečistotami, přitom je k němu obtížný přístup. Sprchová dvířka na panty nebo s pivot systémy otevírání se pak udržují o poznání lépe.
Pokud máte sprchový kout s vaničkou, dejte přednost modelům bez těžko přístupných zákoutí. Z hlediska údržby jsou ideální volbou vaničky z litého mramoru. Pořídíte-li sprchu bez vaničky, u kterého je odtok vody řešený podlahovým žlabem, budete mít po starostech. Stačí jen omýt podlahu a jednou za čas vyčistit odtokové dílce žlabu. V takovém případě je však důležité vybrat kvalitní dlažbu, která bude opatřena protiskluzovou úpravou a na které se vodní kámen a jiné nečistoty nebudou příliš usazovat. Dobrou volbou jsou obklady z biokeramiky, které vynikají antibakteriálními vlastnostmi a samočisticím efektem.
Úklid sprchového koutu – odshora dolů
Pokud se pouštíte do čištění sprchového koutu, postupujte vždy směrem odshora dolů. Vyhnete se tak opětovnému zašpinění vaničky nebo podlahy, kterou jste tak pracně uklízeli. V závislosti na typu sprchy začněte s čištěním obkladů a skleněné zástěny, pak se pusťte do údržby vodovodní baterie a sprchové hlavice, úklid vaničky nebo žlabu a podlahy si nechejte úplně nakonec.
Čištění skla sprchového koutu
Na skleněné zástěně sprchového koutu se zaschlé kapky objeví rychle. Jak je odstranit a nepoškodit při tom hladký skleněný povrch? Jednou z možností je samozřejmě sáhnout po chemickém čisticím přípravku na skleněné zástěny, se kterým zaschlé kapky odstraníte poměrně snadno.
I sklo sprchového koutu však můžete čistit šetrně přírodními prostředky. Vyzkoušejte do stříkací nádoby vymačkat několik citronů a šťávu aplikovat na zaschlá místa. Kyselina citronová rozpustí kapky tvrdé vody, ale i mýdlové skvrny. Další možností je smíchat polévkovou lžíci jedlé sody s 1 dcl vinného octa a sklenicí horké vody. Po nanesení na zanesený povrch skvrny opět povolí. Stačí jen skleněnou zástěnu opláchnout a kapky vody budou pryč – bez zápachu chemie.
Čištění chromu
Kromě skla se ve sprchových koutech pracuje i s dalšími materiály, a to zejména s kovem a pochromovanými komponenty. Chromované bývají nejen sprchové hlavice a vodovodní baterie, ale také panty dvířek nebo rámy zástěn. Odstranění nečistot bývá snadné, opět pomůže jedlá soda nebo chemický čisticí prostředek. Chromované baterie a další části sprchy nikdy nečistěte kartáči s hrubými vlákny ani drátěnkami. Povrchovou úpravu byste mohli nevratně poškodit a kovové části by brzy začaly rezivět.
Jak na čištění sprchové hlavice
Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, pravděpodobně se začne vodní kámen usazovat i uvnitř sprchové hlavice. Voda bude přes trysky špatně protékat a proud vody bude slabý. Při větším znečištění se pak může z hlavice linout i nepříjemný zápach. Jak vyčistit sprchovou hlavici? Pokud je to technicky možné, odmontujte ji a na několik hodin ponořte do nádoby s octem. Poté hlavici opatrně vyjměte a zbytky vodního kamene dočistěte houbičkou. Opět ji přiroubujte k hadici a nechejte několik minut odtékat vodu, aby se zbytky octa a nečistot vyplavily. Síla trysek vás mile překvapí.
Čištění podlahového žlabu
V moderních koupelnách se stále častěji objevují bezvaničkové sprchové kouty, u kterých je odtok vody řešen instalací podlahového žlabu. I ten je potřeba pravidelně čistit – mohou se v něm hromadit zbytky vlasů nebo chlupů a jiné nečistoty. Pokud zvažujete pořízení podlahového žlabu, dejte přednost typům, které se dají snadno demontovat a vyčistit. Například břeclavský výrobce sanitární techniky Alcaplast vyvinul kvalitní podlahové žlaby se dvěma odtokovými komorami.
Tam, kde je standardně jedna zápachová uzávěra, využívá nerezový žlab ALCA zdvojenou zápachovou uzávěru s možností snadného a precizního vyčištění až po odpadní trubku. Díky zdvojené zápachové uzávěře se prodlužuje doba mezi údržbovým čištěním komor až na dvojnásobek. Čištění bezvaničkového sprchového koutu tak bude ještě snazší a rychlejší.
Čištění vaničky sprchového koutu
Pokud je váš sprchový kout vybavený klasickou vaničkou, ať už smaltovanou, nebo mramorovou, čištění se nevyhnete. Opět si dejte pozor na použití ostrých předmětů, které by mohly povrch vaničky poškodit. Sáhněte po speciálním čističi, nebo vyzkoušejte ověřené přírodní prostředky v podobě citronové šťávy, octa či jedlé sody. Uvidíte, že po chvíli čištění bude vanička opět zářivě bílá.
Pravidelná údržba sprchového koutu se skládá z řady dílčích kroků. Pokud budete čistit sprchu pravidelně a nevynecháte žádný z důležitých komponentů (zástěnu, baterii, hlavici, žlab či vaničku, pojezdy i panty), nezabere vám údržba tolik času a zaschlé kapky vody i nečistoty půjdou odstranit poměrně jednoduše.
Diskuse k článku